162 obserwujących
8914 notek
23577k odsłon
946 odsłon

Kłopoty premiera Izraela. Benjamin Netanjahu może mieć postawione zarzuty korupcyjne

Benjamin Netanjahu tłumaczy się dziennikarzom podczas konferencji prasowej, fot.  	PAP/EPA/JIM HOLLANDER
Benjamin Netanjahu tłumaczy się dziennikarzom podczas konferencji prasowej, fot. PAP/EPA/JIM HOLLANDER
Wykop Skomentuj51

Benjaminowi Netanjahu grozi postawienie w stan oskarżenia w sprawach dotyczących korupcji, nadużycia władzy i defraudacji. Premier Izraela nazywa to politycznym "polowaniem na czarownice" i uważa, że ma to związek z nadchodzącymi wyborami.

Prokurator generalny Izraela Awichaj Mandelblit oznajmił, że przyjął wytyczne policji, która zarekomendowała postawienie szefowi rządu zarzutów w związku z trzema toczącymi się śledztwami. To, czy ostatecznie prokurator generalny oskarży premiera, zależeć będzie od ostatniego przesłuchania Netanjahu.

W wystąpieniu telewizyjnym premier odrzucił wszelkie oskarżenia i nazwał postępowanie przeciw niemu politycznie motywowanym "bezprecedensowym polowaniem na czarownice", nazwał też rekomendacje prokuratora generalnego zagrożeniem dla demokracji. Netanjahu powiedział też, że jest to kampania polityczna, która ma na celu wpłynięcie na wynik kwietniowych wyborów parlamentarnych. Dodał, że oskarżenia przeciw niemu "rozpadną się jak domek z kart".

Mandelblit już na początku lutego oświadczył, że nic nie uniemożliwi mu podjęcia decyzji o postawieniu premiera w stan oskarżenia przed wyborami rozpisanymi na 9 kwietnia.

Przeczytaj: Premier Izraela w Polsce. Wolał konferencję o bezpieczeństwie w Warszawie niż w Monachium

image
Premier Izraela Benjamin Netanjahu, fot. PAP/EPA/JIM HOLLANDER

W grudniu 2018 roku izraelska policja zarekomendowała postawienie zarzutów korupcyjnych w sprawie dotyczącej giganta telekomunikacyjnego Bezeq. Netanjahu, w zamian za przychylne dla firmy i warte setki milionów dolarów zmiany w prawie, miał być pozytywnie przedstawiany w należącym do Bezeq serwisie informacyjnym Walla.

Wcześniej policja zarekomendowała postawienie zarzutów także w dwóch innych sprawach - dotyczących przyjmowania kosztownych prezentów od znajomych biznesmenów oraz oferowania korzystnych dla jednej z gazet zmian w prawie w zamian za pozytywne przedstawianie jego osoby.

Pomimo zarzutów wobec Netanjahu kierowana przez niego partia Likud prowadzi w sondażach przedwyborczych. Jednym z największych rywali w wyborach jest były szef Sztabu Generalnego generał Benny Ganc, nazywany przez izraelskie media anty-Netanjahu. Ganc stoi na czele nowo założonej partii Hosen Israel (Odporność Izraela).

Izraelska opozycja łączy siły, by pokonać Beniamina Netanjahu (wideo Associated Press/x-news)Netanjahu zapowiadał wcześniej, że nie wystartuje w wyborach, jeśli Mandelblit ogłosi przyjęcie rekomendacji policji. Jak komentuje "Times of Israel", decyzja prokuratora generalnego to "ładunek wybuchowy", który może wpłynąć na wynik wyborów; dziennik przypomina, że po raz pierwszy w stan oskarżenia może zostać postawiony urzędujący premier.

Dochodzenia w sprawie Netanjahu "były prowadzone w sposób ostrożny i powściągliwy, niektórzy uważają, że zbyt powściągliwy, i trwało zbyt długo. Dowody były sprawdzanie, a potem sprawdzane ponownie" - powiedziała w wywiadzie dla "Times of Israel" profesor prawa konstytucyjnego i parlamentarnego Susie Nawot, która podkreśla, że decyzja Mandelblita ma "kolosalne znaczenie".

Zobacz:
Morawiecki nie leci na szczyt V4 do Izraela. To reakcja na słowa Netanjahu

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj51
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka