Dzień głosowań w Sejmie. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Dzień głosowań w Sejmie. Fot. PAP/Tomasz Gzell

"Jarkowe" dla emerytów. Trzynasta emerytura uchwalona przez Sejm

Redakcja Redakcja Emerytury Obserwuj temat Obserwuj notkę 161

Obietnica z "piątki" Jarosława Kaczyńskiego została przegłosowana przez parlament. Emeryci i renciści jeszcze w tym roku otrzymają dodatkowe 1100 złotych brutto.

Za projektem "Emerytura plus" zagłosowało 396 posłów, 3 zgłosiło przeciw, a 19 wstrzymało się od głosu. Posłowie PiS przyjęli rozstrzygnięcie posłów na stojąco z burzą braw. Pieniądze dla emerytów i rencistów są przewidziane począwszy od maja.

Trzynasta emerytura obejmie osoby pobierające to świadczenie i renty w systemie powszechnym, rolników, służby mundurowe, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, jak również renty inwalidów wojennych i wojskowych czy otrzymujących matczyną emeryturę - o ile do 30 kwietnia będą miały prawo do tego świadczenia.

Maj? Dzień matki

- Dlaczego maj? Bo w tym miesiącu mamy też najpiękniejsze święto matki, a następnego dnia mamy Dzień Ojca - argumentowała Elżbieta Rafalska na pytania posłów opozycji, dlaczego "trzynastka" zostanie przyznana już w maju. - Skokowo podnieśliśmy minimalną emeryturę o 13 proc. W tym roku zastosowaliśmy waloryzację kwotowo-procentową. Około 7 mln emerytów otrzymało wyższe środki, niż wynikało ze wskaźnika waloryzacji - dodała minister pracy i polityki społecznej.

- Tak się w tym roku zbiegło, że święto, które jest co roku nakłada się akurat z tymi wyborami, które odbywają się rzadko - stwierdziła Rafalska. Niektórzy komentatorzy wytknęli minister, że nie wie, kiedy obchodzimy dzień ojca. Święto przypada 23 czerwca.

- Nie stawiajcie nam zarzutu, że zapominamy o starszych osobach, bo to jest nieprawda. (...) W tej piątce propozycji, była ta, na którą czekały miliony polskich emerytów. To jest propozycja otrzymania raz w roku dodatkowego wsparcia - mówiła Rafalska.

"Jarkowe" ponad podziałami

Dodatkowy zastrzyk pieniędzy dla emerytów został przegłosowany niemal ponad podziałami. Obietnicę PiS poparło 224 posłów z tego klubu, 131 z PO-KO, 17 z Kukiz'15, 15 z PSL-UED, 7 niezrzeszonych i 2 z koła poselskiego Wolni i Solidarni.

W "Wiadomościach" TVP emeryci wypowiadali się z satysfakcją o dodatkowej emeryturze. Jeden z nich określił ją mianem "Jarkowej". Przydomek przypadł do gustu nawet Tomaszowi Lisowi, redaktorowi naczelnemu "Newsweeka".

- Zajrzyjcie do portfeli. Przez moment, przez nieuwagę, pomyślicie, że są tam pieniądze, które zarobiliście swoją pracą. Otóż nie, to wszystko "Jarkowe", to prezenty od niego, bo państwo jako i wszystkie pieniądze są jego. Sułtanat postPRL- owski - napisał Lis na Twitterze.

Lech Wałęsa porównał program "Emerytura plus" do polityki sekretarza KC PZPR, Edwarda Gierka. - Kiedy patrzycie na "Jarkowe" to pamiętajcie, że było "Gierkowe", które Polacy długo spłacali - komentował były prezydent.

Emeryci i renciści mogą liczyć na jednorazową wypłatę dodatkowych 1100 złotych brutto, czyli 888,25 zł na rękę. Pobór "trzynastki" lub "Jarkowego" zadeklarował nawet były premier i kandydat Koalicji Europejskiej w eurowyborach, Leszek Miller.


GWZobacz galerię zdjęć:

Elżbieta Rafalska w dyskusji z Matueszem Morawieckim. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Elżbieta Rafalska w dyskusji z Matueszem Morawieckim. Fot. PAP/Tomasz Gzell Minister Elżbieta Rafalska w Sejmie. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Trzynasta emerytura przegłosowana w Sejmie
Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj161 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo