Matura 2019. Kolejna seria alarmów bombowych w szkołach podczas egzaminów

Matura 2019. fot.PAP
Matura 2019. fot.PAP

Kolejne alarmy bombowe w szkołach w całym kraju. "Szkoły ponadgimnazjalne, podobnie jak w poniedziałek, zgłaszają do służb i do okręgowych komisji egzaminacyjnych, że otrzymały drogą mailową informacje o podłożeniu ładunku wybuchowego" - poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik.

We wtorek rano informacje o możliwych ładunkach wybuchowych otrzymały szkoły m.in. w Małopolsce, Wielkopolsce, na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Kujawach i Śląsku.

To już drugi dzień, gdy do szkół napływają informacje o podłożeniu bomb. W poniedziałek, podczas pierwszego dnia egzaminów maturalnych 2019, otrzymało je kilkadziesiąt placówek w całym kraju. W kilku szkołach matury rozpoczęły się z tego powodu w opóźnieniem. W jednej ze szkół we Wrocławiu egzamin z języka polskiego został przerwany.

Dziś od godz. 9.00 uczniowie piszą obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym.

Alarmy bombowe przed maturami

Pierwszego dnia matur w wielu szkołach w całej Polsce ogłoszono alarmy bombowe. Niepokojące informacje o podłożonych ładunkach wybuchowych dotarły do Krakowa, Warszawy, Żnina, Mławy, Ostrowca Świętokrzyskiego, Kolbuszowej, Tarnowa, Rybnika, Piotrkowa Trybunalskiego, Płońska, Nowego Sącza i Nowego Dworu Mazowieckiego. Z wielu placówek ewakuowano uczniów, dlatego egzamin maturalny zostanie przeprowadzony z opóźnieniem.

Policja zapewnia, że sprawdza każde zgłoszenie. Rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak poinformował, że we wtorek nie było przypadku, by gdziekolwiek w regionie trzeba było ewakuować szkołę. -Rekomendujemy dyrektorom placówek, by nie przeprowadzali ewakuacji - wiarygodność powiadomień, które trafiły do szkół jest bardzo niska - powiedział.

Sprawców fałszywych alarmów ustala policja, która podkreśla, że ich autorzy muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami.  Za celowe i fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. Oprócz odpowiedzialności karnej, sprawcy mogą zostać również pociągnięci do odpowiedzialności finansowej.

KJZobacz galerię zdjęć:

Matura 2019. fot.PAP
Matura 2019. fot.PAP Matura 2019. fot.PAP Matura 2019. fot.PAP Matura 2019. fot.PAP Matura 2019. fot.PAP Matura 2019. fot.PAP Matura 2019. fot.PAP +2 zdjęcia +3 zdjęcia
Matura 2019. fot. PAP
Lubię to! Skomentuj47 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo