155 obserwujących
8152 notki
21511k odsłon
2803 odsłony

Rośnie poparcie dla PiS. Kaczyński rządziłby samodzielnie

Kolejny sondaż potwierdza dominację PiS wśród wyborców. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Kolejny sondaż potwierdza dominację PiS wśród wyborców. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Wykop Skomentuj149

PiS nie traci, a wręcz umacnia swoje poparcie - wynika z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl. Partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 47 proc. poparcia. 

PiS wybrało 47,2 proc. respondentów w sondażu, co oznacza wzrost poparcia o 2,3 punktów proc. w porównaniu z ostatnim badaniem. Zjednoczona Prawica z takim wynikiem byłaby pewna samodzielnych rządów, ale - jak wielokrotnie przypominał Jarosław Kaczyński - marzeniem obozu władzy pozostaje większość konstytucyjna. Do niej w sondażowym podziale mandatów jeszcze trochę brakuje. 

Obietnice PiS z Lublina. Ogromne podniesienie płacy minimalnej, podwójna trzynastka

Koalicja Obywatelska zdobyła poparcie 27,4 proc. badanych. Ugrupowanie PO, Nowoczesnej i Zielonych traci na popularności - w zestawieniu z ostatnią próbą zaliczyło spadek o 3 punkty proc. Do Sejmu dostałaby się jeszcze Lewica z wynikiem 12,9 proc. oraz Koalicja Polska, czyli połączenie PSL z Pawłem Kukizem. Formacja uzyskała 6 proc. w sondażu pracowni Estymator. 

Największa partia opozycyjna w kolejnym badaniu traci wyborców na rzecz Lewicy. Koalicja Włodzimierza Czarzastego, Roberta Biedronia i Adriana Zandberga zanotowała wzrost poparcia o 3,1 punktów proc. Z kolei poza Sejmem znalazłyby się Konfederacja z wynikiem 3,9 proc. (wzrost o 0,1 p.p.) oraz Bezpartyjni Samorządowcy - 1,6 proc. (spadek o 0,7 p.p.).

Gdyby wybory parlamentarne odzwierciedlały rezultaty pracowni Estymator, PiS rządziłoby samodzielnie z 249 mandatami. Koalicja Obywatelska miałaby 141 miejsc, a Lewica - 53. Koalicji Polskiej przypadłoby 16 mandatów, natomiast 1 mniejszości niemieckiej. Do większości konstytucyjnej PiS zabrakłoby 58 "szabelek". 


W sondażu Estymator dla DoRzeczy.pl PiS uzyskało poparcie 47,2 proc. respondentów. To przełożyłoby się na 249 mandatów.
Sondaż Estymator dla DoRzeczy.pl. Fot. dorzeczy.pl


Program Kidawy-Błońskiej: darmowy Internet dla młodych, wyższe płace i odnowa demokracji

Sondaż przeprowadziła firma Estymator w dniach 4–5 września 2019 r. na ogólnopolskiej próbie 1012 dorosłych osób. Wybrano metodę wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W symulacji uwzględniono wyłącznie te osoby, które zadeklarowały chęć pójścia na wybory i oddania głosu na konkretną partię polityczną. 

GW

Wykop Skomentuj149
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka