155 obserwujących
8154 notki
21514k odsłon
2311 odsłon

Sondaż TVN: PiS z dużą przewagą nad opozycją. Loty Kuchcińskiego nie zaszkodziły

Jarosław Kaczyński ma powody do optymizmu. Fot. PAP/Leszek Szymański
Jarosław Kaczyński ma powody do optymizmu. Fot. PAP/Leszek Szymański
Wykop Skomentuj168

Gdyby wybory odbyły się w sierpniu, PiS zmiażdżyłoby Koalicję Obywatelską - wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Ani braki z dostępnością leków, ani też afera z lotami rządowymi odrzutowcami Marka Kuchcińskiego nie zmieniły siły poparcia dla formacji Jarosława Kaczyńskiego. 

Aż 44 proc. badanych wyraziło gotowość do oddania głosu na Zjednoczoną Prawicę. To wzrost o dwa punkty procentowe w porównaniu z sondażem Kantar z lipca. Koalicja Obywatelska - złożona z PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych - może liczyć na głos 27 proc. respondentów. 

Trzecią siłą wyborczą zostanie prawdopodobnie Lewica. Na formację Roberta Biedronia, Włodzimierza Czarzastego i Adriana Zandberga zamierza głosować 11 proc. biorących udział w sondażu. Do Sejmu dostałaby się jeszcze Konfederacja, która otrzymała poparcie 5 proc. pytanych. Poniżej progu wyborczego uplasowali się koalicjanci PSL i Paweł Kukiz - 4 proc. W lipcowym Kantar Kukiz'15 uzyskało wynik 6 proc., natomiast ludowcy - 3 proc. 

Próg wyborczy próg dla partii politycznych - zgodnie z ordynacją - wynosi 5 proc., a dla koalicji - 8 proc. Paweł Kukiz zdecydował się wystartować z listy PSL i tak polecił działaczom ugrupowania, by uniknąć podniesionego progu dla formacji koalicyjnych. 

Sondaż Kantar dla TVN i TVN24: PiS może liczyć na 44 proc. poparcia i rządzić samodzielnie
Najnowszy sondaż Kantar dla TVN i TVN24. 

Sondaż telefoniczny Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 wykonano 12-13 sierpnia 2019 roku na próbie dorosłych 1003 osób. W ostatnich tygodniach PiS było mocno krytykowane za wykorzystywanie samolotów rządowych przez Marka Kuchcińskiego. Marszałek Sejmu zabierał na pokład nie tylko własną rodzinę, ale innych polityków PiS wraz z ich bliskimi. Ostatecznie, druga osoba w państwie musiała zrezygnować z pełnionej funkcji. Nowym marszałkiem Sejmu została Elżbieta Witek.

Opozycja w lipcu i sierpniu krytykowała rząd m.in. za brak dostępności wielu leków w aptekach, podniesienie cen za energię dla firm czy opóźnienia w budowie dróg. PiS znajduje się pod ostrzałem m.in. w związku z listami poparcia dla członków nowo wybranej KRS i wynajmowanie willi przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Mimo to, Zjednoczona Prawica uzyskała wzrost o 2 punkty procentowe w sondażu Kantar, natomiast poparcie dla Koalicji Obywatelskiej nie zmieniło się od ostatniego badania z lipca. 


Najświeższy sondaż po aferze samolotowej. Polacy nadal ufają PiS?


GW


Wykop Skomentuj168
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka