7 obserwujących
745 notek
104k odsłony
  266   0

gdzieś w PL : dziecię Peerelu. Majówki /742

1 Maja lud obchodził bardzo uroczyście. Na głównych placach i wzdłuż reprezentacyjnych ulic w miastach ustawiano trybuny dla przemawiających towarzyszy. Sekretarzy partii. 

Przed trybuną defilowały karnie wszystkie grupy zawodowe i rzecz jasna młodzież szkolna. Czyli my. Nieobecność, sprawdzana skrupulatnie, owocowała co najmniej wezwaniem rodziciela do szkoły lub groźbą  nie wydania świadectwa. 

Dodatkową szykaną było wręczenie delikwentom i podpadziochom szturmówki, (czerwono biała, lub co gorzej czerwona chorągiew), którą należało osobiście oddać w ustalonym miejscu po rozwiązaniu Pierwszomajowej manifestacji.  A przede wszystkim  manifestacji braterstwa z ZSRR. 

Najgorzej mieli uczniowie którym przyszło dźwigać nad głowami "ciężar" propagandowych haseł. 

DOKERZY Gdańska  ZAWSZE Z TOWARZYSZEM WIESŁAWEM

POTĘPIAMY REWIZJONISTÓW I SYJONISTÓW

RĘCE PRECZ OD WIETNAMU

NIECH ŻYJE CHIŃSKA REPUBLIKA LUDOWA, itd., itd,. 

Po pochodzie wszyscy ruszali do okolicznych straganów na wyżerkę. Serwowano kiełbaski, kaszankę, lemoniadę lub wodę z sokiem z saturatora. 

Faceci, brać studencka i starsi uczniowie okupowali wszystkie okoliczne krzaki biwakując przy skrzynkach piwa. Którego 1 Maja nie mogło zabraknąć.. Milicja Obywatelska tego dnia nie czepiała się piwoszy i jeśli tylko pogoda dopisała to każden jeden był zadowolony. 

A bezkarnie żłopanie piwa przy dźwiękach orkiestry wojskowej ocierało się nawet o swoisty, bo lokalny patriotyzm. 

Wszystko odbywało się w gestii adekwatnych komitetów PZPR. Włącznie z listami obecności, które dzierżyli kierownicy zakładów pracy, wychowawcy klasowi czy brygadziści. Sztuką w sztuce było wciśnięcie mniej rozgarniętemu koledze szturmówki i natychmiastowa ewakuacja,  wmieszanie się w tłum na chodniku tuż, tuż przed rozpoczęciem defilady.

Dziś zbliża się kolejna majówka. Już bez debilnych pochodów, debilnych transparentów ale za to uszyta pandemią w masce. 

Jaka będzie w tym roku ? 

My mamy nadzieję, będzie ciepło i słonecznie. Czego życzymy Dzieciom Peerelu i tym młodszym, nieskażonym majtaniem czerwoną flagą. I tego się trzymajmy... 
Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura