Blog
Z PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
Lidia Geringer de Oedenberg
Lidia Geringer de Oedenberg Kwestor Parlamentu Europejskiego do 1 lipca 2014 r.
22 obserwujących 409 notek 368638 odsłon
Lidia Geringer de Oedenberg, 9 lutego 2012 r.

11 lutego - Europejskim Dniem Przeciw ACTA

W Parlamencie Europejskim nie milkną dyskusje na temat antypirackiej, kontrowersyjnej umowy ACTA. Coraz więcej posłów dostrzega teraz zagrożenia, jakie niesie nowa regulacja i niejasności jej zapisów.


W sprawę od początku zaangażowane były Komisje merytorycznie związane z przedmiotem umowy : Handlu Międzynarodowego (INTA), Prawna (JURI), Wolności Obywatelskich (LIBE), Przemysłu, Badań i Energii (ITRE) oraz Rozwoju (DEVE), teraz włączają się pozostali posłowie zmobilizowani głównie przez Internautów.
W mojej grupie politycznej Socjalistów i Demokratów (S&D) zdecydowanie przeważają już przeciwnicy ACTA. To dobry sygnał. Wiemy też, że największa w PE grupa Chadeków (gdzie zasiada PO i PSL) zaczyna się powoli dzielić w sprawie ACTA. Masowe manifestacje w Internecie i na ulicach uzmysłowiły politykom, że Internauci to też wyborcy...

Następne możliwe kroki, które rozważamy by nie dopuścić do zatwierdzenia ACTA to:
 
- przedłożenie umowy ACTA do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w celu weryfikacji jej zgodności z prawem europejskim. Z jednej strony można w ten sposób zyskać dwa lata – bo tyle zajmuje zwykła procedura, z drugiej nie będzie można w tym czasie odrzucić ACTA - bez orzeczenia. Jeśli ETS uzna, że umowa jest zgodna z prawem unijnym pozostanie nam ją tylko przyjąć... Dodam, że ETS wypowie się tylko do części umowy, gdzie kompetencje ma UE, czyli bez sankcji.


 - odrzucenie ACTA w całości, ponieważ jako PE możemy tylko przyjąć lub nie - wynegocjowaną przez Komisję Europejską i Radę umowę. Nie możemy jej zmienić. Oczywiście odrzucić się uda, jeśli zbudujemy większość dla tej decyzji. Na razie jej nie mamy i potrzebujemy więcej czasu. Obecnie przy okazji spotkań, konferencji i seminariów będziemy starali się zasiać więcej wątpliwości u entuzjastów umowy.

Wydaje się, że drugie wyjście jest naprawdę jedynym właściwym, także dla miłośników ACTA, którzy będą mieli okazję (nareszcie) przedstawić swoje argumenty w debacie publicznej...

Zapowiedziano już zresztą w PE serię warsztatów na temat umowy. Pierwszy z nich odbędzie się 1 marca br. z udziałem Komisarza do spraw Handlu - Karela de Guchta oraz grupy międzynarodowych ekspertów.
 
Rozmowom tym pomogą zapewne argumenty z... demonstracji przeciw ACTA, które zapowiedziano na 11 lutego br. we wszystkich większych miastach europejskich. Internauci, mamy w Polsce sporo dużych miast europejskich...

Z parlamentarnych kulis:

- we właściwej dla sprawozdania Komisji INTA – nowy sprawozdawca oficjalnie zostanie dopiero zatwierdzony w przyszłym tygodniu. Będzie nim “neutralny” wobec ACTA Brytyjczyk z mojej grupy S&D - David Martin. Pierwsza formalna wymiana poglądów nad sprawozdaniem odbędzie się 28 lutego br.

- w mojej Komisji JURI opiniodawcą jest francuska deputowana Marielle Gallo z grupy Chadeków, znana jako miłośniczka umowy. Wymiana poglądów najwcześniej będzie miała miejsce 1 marca br., ale dezycji jeszcze nie podjęto, draftu opinii jeszcze nie ma.

- w Komisji DEVE - opiniodawcą jest entuzjastyczny wobec ACTA czeski poseł Jan Zahradil z grupy Konserwatystów (ECR). Pierwsza dyskusja już miała miejsce, następna  zaplanowana jest na 3 marca br. Krążą słuchy, że będzie przesunięta. 

- w Komisji LIBE opinię przygotowuje mój grecki kolega z grupy S&D Dimitrios Droutsas, będzie podążał za linią frakcji, a ta coraz bardziej jest na NIE.

- w Komisji ITRE - opiniodawcą jest nowa szwedzka posłanka z Partii Piratów - Amelia Andersdotter z grupy Zielonych, którzy chcą zatrzymać ACTA.

- W sprawę trochę bez uprzedzenia włączyła się też Komisja Ochrony Środowiska (ENVI), która chce mieć swoje stanowisko w tej sprawie, bez formalnej opinii...

Dzieje się....

cdn.

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg
 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @ALEX_DISEASE Jestem kwestorem do 1 lipca 2014 roku. Rzeczywiście na początku 2012...
  • @YGREK2000 Rezolucja z 2006 dotyczyła ogólnie przeciwdziałania, a przykłady podano - jako...
  • @YGREK2000 Informacje na ten temat są bzdurne i redakcja, która to opublikowała nigdy nie...

Tematy w dziale