31 lipca 1961 Irlandia złożyła akces do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej – organizacja, która z porozumienia gospodarczego stała się stopniowo unią polityczną. 28 lat później, 31 lipca 1989 Polska wciąż należała do "konkurencyjnej" Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG) z siedzibą w Moskwie.
Wielu Polaków, szczególnie czułych na punkcie niepodległości kraju czy narodowej suwerenności, czuje wobec Unii Europejskiej odrazę, a przynajmniej odnosi się do niej z nieufnością.
Wejście do UE obudziło nowe lęki, szczególnie związane z relacjami Polska – Niemcy.
Niektóre skutki Polska odczuła z niedowierzaniem: duże pieniądze z funduszy strukturalnych stały się źródłem dochodów rolników, dotacji dla przedsiębiorców i samorządów. Niejeden wójt, burmistrz czy prezydent zbudował swój autorytet na względnie rozumnym wydawaniu pieniędzy. Wielu Polaków zarobiło na otwarciu zagranicznych rynków pracy. Wiele firm odczuło ułatwienia w prowadzeniu biznesu poza granicami.
2009 rok jest rokiem symbolicznego przełomu w myśleniu o miejscu Polski w obiegu gospodarczym Europy. Po pierwsze: wracamy z zagranicy. Po drugie: Słowacy przyjeżdżają do Polski, bu tu tanio. Po trzecie: od maja 2009 Niemcy mogą kupować w Polsce ziemię.
Zjawiska te nakładają się na amerykański kryzys, europejską recesję i polskie echa tych zdarzeń. To test dla Polski w UE.
Przedstawiamy Państwa uwadze pytania:
Czy staranie o wejście do UE, podjęte w 1994, a sfinalizowane w 2005 roku, przyniosły dobry skutek polskiej gospodarce ?
Czy Polska dobrze wykorzystuje środki uzyskiwane w związku z przynależnością do UE ?
Tekst został zamieszczony w ramach projektu_"2x20. Gospodarka Wolnej Polski. 1919-1939. 1989-2009", służącego podsumowaniu dorobku gospodarczego ostatnich 20 lat, zainicjowanego na forum Salonu24 introdukcją pt._„Gospodarka Wolnej Polski” ►
Listę dotychczas zgłoszonych wydarzeń, zjawisk, procesów gospodarczych charakterystycznych dla ostatniego XX-lecia (prosimy o sugestie i uzupełnienia) zamieściliśmy w „Katalogu Głównym” - tutaj_►
Inne tematy w dziale Gospodarka