-ab- -ab-
187
BLOG

W co gra pani Tyrowicz?

-ab- -ab- Gospodarka Obserwuj notkę 7
Sugerowane, przez p. Tyrowicz, podniesienie stóp procentowych w listopadzie byłoby sabotażem rozsądnej polityki RPP, zaś podniesienie do poziomu 17% tak jak sugeruje pani Tyrowicz byłoby niepojętą głupotą.



Komentarz Trading Economics do sytuacji na polskim rynku obligacji, czyli jak p. Tyrowicz wpływa na inwestorów

Rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych przekroczyła w trzecim tygodniu października poziom 8,7%, najwyższy od listopada 2001 r., ponieważ gołębi ruch NBP podkopał zaufanie co do chęci ograniczenia gwałtownego wzrostu inflacji i przyczynił się wyprzedaży obligacji.
W swojej ostatniej decyzji Narodowy Bank Polski nieoczekiwanie utrzymał stopę procentową na stałym poziomie 6,75%, oznacza to zmianę priorytetów we wspieraniu wzrostu i zwiększaniu bodźców stymulacyjnych rządu centralnego przed przyszłorocznymi wyborami.
Ten ruch pogłębił obawy, że wzrost cen może wymknąć się spod kontroli, ponieważ najnowsze dane wskazywały na najwyższą od 26 lat stopę inflacji na poziomie 17,2%.
W konsekwencji członkini NBP Joanna Tyrowicz stwierdziła, że konieczna jest zmiana retoryki banku centralnego, aby powstrzymać dalszy wzrost cen i przywrócić efektywność transmisji polityki pieniężnej, sugerując podwyżkę stóp o 100 pb w listopadzie.
https://tradingeconomics.com/poland/government-bond-yield

Happening członka Rady Polityki Pieniężnej

Pani Tyrowicz weszła do Rady Polityki Pieniężnej z nominacji Senatu, zasłynęła z niepoważnego happeningu mającego na celu ośmieszenia oficjalnego komunikatu RPP.
Takie postępowanie w stosunku do Rady, której jest członkiem i która odpowiada za kształt polityki pieniężnej jest szokujące i można się spierać, czy więcej w nim głupoty, czy celebryckiego parcia na szkło.

Kilka dni po tym incydencie pani Tyrowicz udzieliła wywiadu. Na całym świecie osoby odpowiedzialne za politykę pieniężną rzadko udzielają komentarzy, a jeśli już to są to wypowiedzi wyważone.
Tymczasem pani Tyrowicz kontynuowała happening:
"RPP musi odzyskać wiarygodność i realnie walczyć z inflacją — twierdzi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Joanna Tyrowicz, która do RPP trafiła we wrześniu. Jej zdaniem na najbliższym posiedzeniu stopy procentowe należy podnieść o 100 pb, a docelowo powinny one być nawet powyżej oczekiwanej przez Polaków inflacji."

Nikt nie pcha się na afisz mądrościami z poziomu magla - nikt oprócz pani Tyrowicz


Polityka, prowadzona przez RPP, to nawigacja pomiędzy utrzymaniem wartości pieniądza i utrzymanie wzrostu gospodarczego.
Póki co, w porównaniu z polityką Unii Europejskiej jest to polityka "jastrzębia' W Polsce przy inflacji 17,2% stopy procentowe są na poziomie 6,75% - inflacja jest wyższa około 2,5 razy.
W Niemczech przy poziomie inflacji 11,2 stopy procentowe są na poziomie 2% - inflacja jest wyższa 5,6 razy.

Decyzja RPP podjęta na początku października została zweryfikowana rynkowo, kurs złotego w stosunku do euro wzmocnił się w tym okresie na początku płaciliśmy za euro 4,88 PLN, obecnie 4,71 PLN.
Kluczowym elementem, decydującym, czy poziom stóp jest odpowiedni jest zachowanie się kursu. Jeśli kurs złotego spadałby to oznacza, że inwestorzy wycofują się z rynku i powstaną problemy zbilansowania potrzeb kredytowych.
W Polsce po utrzymaniu stóp procentowych zainteresowanie polską waluta wzrosło, póki co stopy są odpowiednie.

Sugerowane, przez p. Tyrowicz, podniesienie stóp procentowych w listopadzie byłoby sabotażem rozsądnej polityki RPP, zaś podniesienie do poziomu 17% tak jak sugeruje pani Tyrowicz byłoby niepojętą głupotą.

Każde podniesienie stóp procentowych uderza w gospodarkę, między innymi rosną koszty przedsiębiorców, zmniejsza się popyt, ale co najgorsze wysokie stopy hamują inwestycje - wysoka cena kredytu, alternatywne inwestowanie w obligacje zmniejsza chęci inwestycyjne

Generalnie są dwie ścieżki wychodzenia z inflacji: zmniejszenie podaży pieniądza lub zwiększenie podaży dóbr.
Rozważna polityka pieniężna powinna brać pod uwagę te dwa czynniki.
Patrząc na wzrost polskiej produkcji i konkurencyjności eksportowej jesteśmy wyjątkiem w skali europejskiej - jak w żadnym innym kraju powinien być brany pod uwagę czynnik ograniczenia inflacji bazujący na wzroście produkcji dóbr.

Żeby skorzystać z tej ścieżki powinniśmy co najmniej zachować proporcje do stóp europejskich - jeśli tam stopy są 5,6 razy niższe niż inflacja to my powinniśmy pozostać długo przy naszym, współczynniku 2,5.

Co zrobić z panią Tyrowicz?

 W wywiadach należałoby ja pytać o modę, podróże, rodzinę - być może w tych dziedzinach będzie miała cos sensownego do powiedzenia.


W 2022 grupa senatorów (z Koalicji Obywatelskiej, PPS, PSL i Polski 2050 oraz niezależnych) zgłosiła jej kandydaturę do Rady Polityki Pieniężnej[2]. We wrześniu 2022 Joanna Tyrowicz została wybrana do tego gremium na sześcioletnią kadencję[6].

Kilka dni po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej z 5 października 2022 Joanna Tyrowicz na portalu LinkedIn upubliczniła własne stanowisko dotyczące bieżącej sytuacji gospodarczej i poglądów na kierunki polityki pieniężnej, które wykonała w formie poprawek naniesionych na oficjalny komunikat RPP i które określiła jako jej percepcja rzeczywistości z uwagi na ustawowe ograniczenia dotyczące możliwości komentowania posiedzeń rady przez jej członków[7]. Ponadto skrytykowała istniejące w jej ocenie ograniczenia m.in. w dostępie do siedziby NBP oraz w zakresie możliwości konsultacji z ekspertami banku kwestii dotyczących polityki pieniężnej[8]. Publikacja ta spotkała się z krytyką ze strony prezesa NBP Adama Glapińskiego oraz 4 innych członków RPP, którą wyrazili w oficjalnym oświadczeniu z 11 października 2022; przekazali w nim, że nie akceptują działań Joanny Tyrowicz oraz rozważają złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa w związku z potencjalnym naruszeniem przez nią przepisów prawa[9].
Źródło 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Joanna_Tyrowicz

PS. Niestety działania rządu w zakresie inflacji  są dramatycznie mniej odpowiedzialne niż postępowanie p. Tyrowicz



-ab-
O mnie -ab-

Uważaj na myśli, bo przemienią się w słowa. Uważaj na słowa, bo zmienią się w czyny. Uważaj na czyny, bo staną się nawykami. Uważaj na nawyki, bo staną się charakterem. Charakter będzie twoim przeznaczeniem. Stajemy się tym, co myślimy. Margaret Thatcher

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka