-ab- -ab-
291
BLOG

Porównanie metod przeciwdziałania inflacji w Polsce i w Niemczech - kto ma lepsze efekty?

-ab- -ab- Gospodarka Obserwuj notkę 6
Poniżej dane wskaźnikowe i opis metod przeciwdziałania inflacji. Dane wskaźnikowe mogą być pomocne dla oceny pożytku z podwyższania lub utrzymania stóp procentowych

Monetarne metody przeciwdziałania inflacji w Polsce i w Niemczech

Polska i Niemcy prowadzą odmienną politykę monetarną zwalczania inflacji. 
Generalnie - polska polityka monetarna chroni konsumenta, niemiecka wzmacnia gospodarkę.

Polska

Podstawowe cechy polskiej polityki finansowej, to ustalenie, proporcjonalnie wysokich stóp procentowych, celem utrzymania lub wzmocnienia kursu PLN.
Efektem tych działań jest wyższa cena kredytów, ze skutkiem osłabienia inwestycji i pogorszenia sytuacji przedsiębiorstw (szczególnie widoczne w budownictwie).
Wysokie koszty kredytów pogarszają również sytuację kredytobiorców na rynku konsumpcyjnym, ale poprawiają położenie osób posiadających depozyty.
Polityka wyższych stóp niż w Unii, skutecznie ogranicza ucieczkę kapitału, powodując w ostatnim okresie wzmocnienie złotego i ograniczając naciski inflacyjne związane z importem.

Niemcy

Zdecydowanie odmienna jest polityka niemiecka, utrzymywane są niskie stopy procentowe.  W Niemczech przy poziomie inflacji 10,4% stopy procentowe są na poziomie 2% - wiec inflacja jest wyższa 5,2 razy niż stopy.
W Polsce przy inflacji 17,2% stopy procentowe są na poziomie 6,75% - inflacja jest wyższa około 2,5 razy.

Tak więc gospodarka niemiecka ma dostęp do tanich kredytów, ale posiadacze depozytów tracą na nich dwa razy więcej niż w Polsce
Niemiecka polityka fiskalna długofalowo osłabia Euro, osłabienie Euro zwłaszcza w stosunku do dolara owocuje większymi kosztami importu i znowu napędza inflacje.

Jakie perspektywy?

Ciekawe wydaje się przeanalizowanie drugiego parametru charakteryzującego inflacje, czyli tzw. inflacji producenckiej.
Wspomnieliśmy o wskaźnikach najbardziej istotnych dla konsumenta - inflacja konsumencka CPI wynosi w Polsce 17,2% w Niemczech 10,4%.

Zupełnie odmiennie wyglądają wskaźniki inflacji producenckiej PPI. Ceny producentów w Niemczech wzrosły w  we wrześniu o 45,9%, w Polsce 24,9%. Warto przypomnieć, że rosnące ceny producentów przełożą się wkrótce na ceny konsumpcyjne. Wysoki wzrost PPI w Niemczech jest związany z "szokiem energetycznym", szczególnie dotkliwym w Niemczech
Warty podkreślenia jest spadek wskaźnika PPI we wrześniu w Polsce.

image

Co z produkcją?

Istotnym elementem ograniczającym inflację jest wzrost produkcji, który może w pewien sposób zasypać nawis inflacyjny.

Polska produkcja przewyższa stan sprzed wybuchu pandemii o ponad 25%, produkcja niemiecka nie odzyskała stanu sprzed pandemii.

 Wykres porównujący wzrost produkcji w Polsce i w Niemczech


Wskaźnik Przyszłej Inflacji


Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozuje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, WPI spadł, w Polsce, czwarty miesiąc z rządu. 

Dzisiaj w Polsce ogłoszono poziom inflacji bazowej (po wyłączeniu żywności i energii), w październiku  inflacja bazowa wzrosła w stosunku do ubiegłego miesiąca o 0,3% i wyniosła 11%. To oznacza wzrost o 2,7%
Inflacja bazowa w Niemczech wzrosła o 0,4% do poziomu 5%. To oznacza wzrost o 8%

Wzrost Inflacji Bazowej w Polsce

Wzrost Inflacji Bazowej w Niemczech


Postscriptum

Perełka - polskiobserwator.de zamieścił artykuł:

Niemcy ostrzegają przed tym co zaraz czeka Polaków. Rząd o tym nie mówi

Pierwsze zdania artykułu
Wiadomości z Niemiec – Niemcy ostrzegają Polaków przed recesją i płacą minimalną. Eksperci Bundesbanku dostrzegają coraz więcej oznak wskazujących na to, że Niemcy wpadają w recesję. Jednoznaczny, szeroko zakrojony i długotrwały spadek aktywności wpłynie także na Polską gospodarkę. 


Jak NBP i Ministerstwo Finansów wyszło z "przeplotki" -  Magdalena Rzeczkowska, zapamiętajcie Państwo to nazwisko










-ab-
O mnie -ab-

Uważaj na myśli, bo przemienią się w słowa. Uważaj na słowa, bo zmienią się w czyny. Uważaj na czyny, bo staną się nawykami. Uważaj na nawyki, bo staną się charakterem. Charakter będzie twoim przeznaczeniem. Stajemy się tym, co myślimy. Margaret Thatcher

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka