wolny-rynek wolny-rynek
75
BLOG

Radiotelewizja nadal walczy o koncesję nadawczą

wolny-rynek wolny-rynek Gospodarka Obserwuj notkę 0
Oświadczenie wydawcy
 
Adam Fularz, prezes zarządu spółki Wieczorna.pl, nadal chciałby uruchomić telewizję naziemną. Przedsiębiorca ma problemy, jego przedsiębiorstwo przynosi straty, i wymaga stałych dotacji. Ubiegał się o koncesję naziemną na nadawanie naziemne kanału http://www.opera.rtvp.pl/, ale sprawa trafiła do sądu NSA, gdzie utknęła. 
 
Wydawca nie ma szczęścia do działania w polskim systemie prawnym: jego wnioski o przydzielenie koncesji naziemnej przegrywały w konkursach. KRRiT najwyraźniej nie widzi miejsca w sieci naziemnej dla formatu chillout/opera/cinematic jaki realizuje internetowa stacja Radiotelewizja http://www.opera.rtvp.pl/
 
Wydawca przygotował specjalną selekcję klasycznej muzyki współczesnej classic dubstep i chciałby nadawać taką selekcję muzyki współczesnej naziemnie. 
 
Wydawca uważa że stacja Radiotelewizja nadająca nie tylko w sieci Internet, ale także naziemnie, ma szansę odmłodzić polską kulturę, pokazując współczesną kulturę europejską i światową, tak bardzo inną i aktualniejszą od kultury polskiej. 
 
Wydawca uważa że nowoczesna współczesna muzyska operowa w duchu minimalizmu ma szansę podbić serca słuchaczy i widzów, a współczesne opery takie jak Nikson w Chinach, Śmierć Klinghoffera czy Ewangelia wg Innej Marii mają szansę przyciągnąć klikudziesięcznotysięczną widownię przed telewizory. Opera "Show Jerry'ego Springera" przyciągnęła na antenie BBC około 70 tysięcy widzów. 
 
Wydawca nie ma najmniejszego pojęcia, czy jego kanał telewizyjny ma polityczne szanse na uzyskanie koncesji nazimnej. Wydawca nie zna się dostatecznie mocno na polskim systemie prawnym i sprawę skierował do sądu, sądząc że padł ofiarą dyskryminacji na tle wyznaniowym. Warunki konkursu na nadawanie kanału telewizyjnego jaki ogłosiła KRRiT dyskryminowały nadawcę Radiotelewizja, który nie miał organizacyjnych powiązań z określoną w warunkach konkursu międzynarodową organizacją wyznaniową. 
 
Wydawca protestuje przeciwko takimu traktowaniu przez polskie władze. Wydawca oferuje standardowy produkt jakim jest prowadzona przez niego - dość ambitna telewizja internetowa o formacie muzyki klasycznej we współczesnej wersji i chciałby ją tanim kosztem po prostu powielić w wersji nazimnej. Wydawca żałuje że mu tą czynność utrudniono. Wydawca ma niedparte wrażenie że polskie prawodawstwo w kwestii nadawania kanałów telewizyjnych nazimnie ma zadanie raczej ograniczać niż wspierać różnorodność nadawców. 
 
Wydawca protestuje, podkreślając że bliźniaczy kanał C-Music TV działa z powodzeniem na rynku brytyjskim, natomiast w Polsce podobna działalność napotyka na stałe, nieodmienne problemy władz polskich. Kłopoty też stwarza system sądowy, represjonując przedsiębiorców którzy dosłownie i literalnie odczytują polskie przepisy. 
 
Wydawca dziwi się generalnym brakiem jakiejkolwiek pomocy czy wsparcia dla tego typu przedsięwzięć. Wydawca wyobrażała sobie że uzyska rozmaite formy wsparcia dla rozpoczęcia i rozwijania działalności wydawniczej. Tymczasem w praktyce wydawnictwo zostało np. ukarane przez rządową agencję PARP zakazem korzystania z dotacji i karą ok. 140 tys. PLN i wycofaniem pomocy publicznej na kwotę 369 tys. PLN.
 
Spółce anulowano pomoc publiczną w wysokości 396 532,50 PLN dnia 22.02.2016 która była przyznana na nowe inwestycje spółki. Spółka wstrzymała działalność.
 
Wydawca i właściciel spółki ma żal do miejscowych władz odpowiedzialnych za rynek mediów, że utrudniają spółce funkcjonowanie, dodatkowo obciążając je kosztami, takimi jak dostarczanie bezpłatnych egzemplarzy dla bibliotek, czego wydawca zaniechał z braku środków. Nie dostarcza ani wydawanych przez spółkę gazet codziennych ani wydawnictw książkowych, traktując obciążenia na rzecz bibliotek jako kolejny podatek. 
 
Wydawca ma żal, że władze w Polsce utrudniają prowadzenie najstarszego czasopisma na polskim rynku wydawniczym, które spółka wydawała, a które z przyczyn niezależych od wydawcy właśnie przestało się ukazywać. 
 
Merkuriusz Polski, najstarsza polska gazeta codzienna, wznowiona po raz kolejny w 2008 roku, nie ma szczęścia na polskim rynku. Tym razem dotacji nie przyznało MKiDN. Spółka złożyła wniosek o dotację- "Wydawanie jubileuszowej edycji czasopisma w wersji papierowej z okazji 355. rocznicy powstania gazety Merkuriusz Polski". We wniosku wg oceny MKDiN popełniono błędy formalne i dotacji nie przyznano. Spółka starała się pozyskać dotację umożliwiającą wydanie już przygotowanych tekstów w formie papierowej.
 
 
 
Linki:
 
Kanał C- Music: prezentacja stacji
 
 
 

-- 

Adam Fularz
Wydawnictwo Merkuriusz Polski
"Wieczorna.pl" sp. z o.o.
+48604443623
wolny-rynek
O mnie wolny-rynek

Absolwent Universite de Metz i Viadrina University, ekonomista. Specjalizuje się w infrastrukturze. Zawodowo jednak zajmuje się branżą e-commerce, ostatnio tworząc np. portal poselska.pl czy ie.org.pl. Interesuje się historią i muzyką. Uprawia sporty: capoeirę, downhill i snowboard. Interesuje się też ochroną zabytków i środowiska naturalnego. Poglądy gospodarcze: ordoliberał, wyznanie: Rastafari/Baha'i. Email: phooli(małpa)gmail.com Czasopismo Gazeta Poselska Promote your Page too

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka