32 obserwujących
451 notek
514k odsłon
  4820   0

Z Polski wyemigrowało 7 mln młodych. Sytuacja bez wyjścia?

Czy Polska znalazła się w sytuacji bez wyjścia? Nastąpiła spirala masowej emigracji z Polski. Na podstawie analizy sieci społecznościowych oszacować można iż z Polski wyemigrowało około 7 milionów ludzi, głównie młodych. Średni wiek polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii to zaledwie 31 lat. GUS podaje inne dane, ale są one nieprawdziwe. GUS podając zawyżone dane demograficzne wykreował Polskę na kolejną "zieloną wyspę" na morzu masowej emigracji z Europy Środkowo- Wschodniej (por. grafiki). To fałszerstwo danych, por. link

image

image


Na czym polega spirala masowej emigracji? Emigracja części populacji powoduje że następuje dalsza emigracja. Dlaczego? Szczególnie wyraźnie widać to na polskiej prowincji. Z powodu emigracji znacznej części populacji zapaści ulega sieć kontaktów społecznych, zanikają kluby muzyczne, zmienia się aktywność sportowa. 


Najbardziej cierpią na tym młodzi ludzie. Miasta, ongiś pełne młodych ludzi, nagle pustoszeją z młodych, zamieniają się w miasta 40-to i 50-ciolatków. Młodzi przegrywają politycznie- ich postulaty, dotyczące np. infrastruktury sportowej- nie są realizowane. Młodych jest po prostu już zbyt mało by mieli siłę jakiegokolwiek politycznego przebicia się. Jeśli proszą o infrastrukturę sportową, to spotykają się z odpowiedziami w stylu " dla paru osób nic nie będziemy robić". 


Zanikają kluby muzyczne dla młodych. Są to pierwsze ofiary masowej emigracji. W niektórych miastach zamknięto niemal wszystkie kluby dla młodych, których pozostała raptem garstka. Emigranci, wynosząc się z Polski, zabierają kulturę młodego pokolenia ze sobą. Emigruje także coraz więcej twórców młodego pokolenia. 


Zmienia się świat sportu. Młodzi ludzie w polskich miastach muszą zwykle samodzielnie budować infrastrukturę sportową- bikeparki, trasy downhillowe, wakeparki czy ostatnio snowpark w Warszawie- zwykle powstają z inicjatywy i dzięki pracy młodych ludzi. Gdy młodzi emigrują, taka infrastruktura sportowa nie pojawia się. Nikt nie buduje na dziko skateparków w opuszczonych halach pofabrycznych. W efekcie infrastruktury sportowej dla młodych jest jeszcze mniej.


Następuje całkowity rozkład sieci społecznych. Masowa emigracja z wielu miast przybrała tak znaczne rozmiary, że nawet ci pozostali muszą się wynieść, utraciwszy znajomych czy przyjaciół. Ci przecież wyemigrowali. Sądząc z komentarzy czytelników, za granicą udaje im się społecznie: " Jak na ironię będąc na emigracji odbudowałem sieć kontaktów społecznych"- pisze jeden z moich czytelników, dodając: "kontakty społecznościowe mam urwanie m. in. dlatego, że większość moich znajomych wyemigrowała".


Kapitał społeczny młodych pokoleń Polaków- ich sieć znajomości- w wyniku masowej emigracji stopniał do często znikomych rozmiarów. W wielu miastach pozostała jedynie garstka młodych. Ci co pozostali, często decydują się zasilić szeregi emigrantów, nie mogąc się odnaleźć w nowym świecie jaki powstał po masowej emigracji. Decyzje o emigracji z danego miasta podejmują często zaraz po ukończeniu liceum, gdy ich sieć społęcznościowa się rozpada wskutek migracji masowych. 


Polskie miasta na prowincji, czasem nawet te całkiem spore, zamieniają się w miasta zdominowane, także politycznie, przez starsze pokolenia. Głos młodych nie ma żadnych szans przebicia się przez media, które są zwykle powiązane z lokalnymi władzami. Ich głos, dopominający się na przykład infrastruktury sportowej, jest niesłyszalny, ich polityczna siła przebicia- żadna. 


Młodzi w dodatku muszą utrzymywać coraz pokaźniejsze rzesze emerytów i rencistów. Koszty utrzymania starszych pokoleń rozkładają się na coraz mniejszą liczbę młodych. Obciążenia fiskalne młodych (daniny publiczne w rodzaju ZUS) stale wzrastają, wypychając coraz większą liczbę młodych na emigrację za granicę Polski. Wygląda to na błędne koło. I takim jest. 

Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo