Sceptyczny Wierzyciel Sceptyczny Wierzyciel
369
BLOG

Migawki geopolityczne bez wyraźnej konkluzji

Sceptyczny Wierzyciel Sceptyczny Wierzyciel Polityka Obserwuj notkę 11

Na świecie dzieje się teraz tak dużo ciekawych rzeczy, że całkiem nie wiadomo, czym się zająć.  Ale to też coś ważnego oznacza.

    Chiny: nadal egzekwują swój monopol w produkcji metali ziem rzadkich.  To bardzo mały rynek, roczne obroty światowe dla tej grupy  pierwiastków to parę miliardów dolarów, a więc zupełny drobiazg. Tyle tylko, że Chiny kontrolują 97% producji tych pierwiastków (jest to wiec monopol) i zamierzają drastycznie ograniczyć ich eksport, co może wstrząsnąć cyklem produkcyjnym wielu produktów wysokiej technologii w krajach Zachodu. Tak mocną pozycję na tym rynku Chiny zdobywały przez dwie dekady, dzięki dumpingowym cenom, a obecna ich polityka doprowadzi do uruchomienia produkcji tych surowców w innych krajach w ciągu paru, najdalej kilku lat. Pytanie: dlaczego Chiny użyły tego (krótkoterminowego) narzędzia właśnie teraz?

   Francja: krajem wstrząsają wielkie strajki, przechodzące w zamieszki. Przyczyną jest próba zreformowania systemu emerytalnego.

   Niemcy: kanclerz Aniela Merkel ogłosiła klęskę niemieckiej polityki imigracyjnej i społeczeństwa multi-kulti. Stwierdziła też,  że: "Czujemy się związani z chrześcijańskim obrazem człowieczeństwa, to nas określa. Ci, którzy tego nie akceptują, nie przynależą tutaj" (tłum. własne). Jak na niemieckiego kanclerza, to są bardzo mocne i znaczące słowa.

    Białoruś: Aleksander Łukaszenka przywiózł z Chin ważne porozumienie biznesowo-polityczne. Oprócz aspektów gospodarczych (inwestycje warte około 3.5 mld dolarów), porozumienie obejmuje chińsko-białoruskie porozumienie elektroniczno-informatyczno-kosmiczne. Spekulacje, że chodzi o szpiegostwo elektroniczne powstają w sposób naturalny. Warto pamiętać, że Aleksander Łukaszenka jest Przewodniczącym Rady Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.

    Rosja: wczoraj w Moskwie miały miejsce negocjacje Rosja-UE. Unia dąży do odebrania Gazpromowi kontroli nad gazociągami na terytorium Unii. Zupełnym przypadkiem, po tych negocjacjach strzelił sobie w głowę główny ekonomista Gazpromu. Wg oficjalnych informacji, korzystając  z wyników negocjacji Unia-Rosja, Polska uzyskała znaczące ustępstwa w umowie gazowej.

   Francja: trwają obrady trójkata Rosja-Niemcy-Francja dotyczące bezpieczeństwa europejskiego. Wg ekspertów, Niemcy i Francja traktują rosyjskie inicjatywy raczej sceptycznie: NATO i Unia Europejska mają stanowić podstawę relacji Niemiec i Francji z Rosją. Wydaje się, że Rosja odejdzie z kwitkiem.

   Złoto: nadal systematycznie drożeje, ceny osiągają niemal 1400 dolarów za uncję, prawie 3 razy więcej, niż 5 lat temu i o ponad 30% więcej, niż rok temu, 9% więcej, niż przed miesiącem. Taka dynamika cen tego kruszcu zwykle oznacza zaniepokojenie inwestorów dotyczące konwencjonalnej gospodarki, walut i kryzys zaufania do systemu gospodarczego i politycznego. 

   Patrząc na te migawki, odnoszę wrażenie, że świat się szybko zmienia. Najaktywniejsi teraz gracze to Chiny i Unia Europejska, dosłownie zgniatający Rosję ekonomicznie. Władze najmocniejszych krajów Unii demonstrują swoją siłę i akcentują własną tożsamość. Sojusz atlantycki ma się nieźle, ale rośnie w nim rola Unii Europejskiej. Chiny coraz śmielej demostrują swoje znaczenie, jako gracza globalnego.Te szybkie zmiany geopolityczne generują znaczące napięcia.

Zamiast konkluzji, zacytuję starą, chińską klątwę: "obyś żył w ciekawych czasach."

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Polityka