W odpowiedzi Doktorowi KaNo z Maryland z dnia 17 marca 2012 roku u Rolexa
TU:
http://hekatonchejres.salon24.pl/399982,co-mowi-fizyka-okiem-albatrosa-co
16.03.2012 14:25126
opublikowana w: Smoleńsk Raport S 24
CO MÓWI FIZYKA OKIEM ALBATROSA & CO.
@Rolex
Już wcześniej na blogu Gini zwróciłem uwagę na, mówiąc oględnie, przekłamania i nieścisłości we wpisie Albatrosa. Ze względu na niezbyt aktywną dyskusję i brak czasu skończyłem w niej swój udział. Teraz widzę, że za sprawą Twojej notki i zapowiedzi Albatrosa o złożeniu materiałów do zespołu parlamentarnego, sprawa nabrała zupełnie innej wagi. Ze względu na moją specjalizację (spektroskopia), nie mogę pozostać wobec niej obojetny.
Bardzo obszernych wyjaśnień udzielił w swoim komentarzu 00:02 Sceptyczny Wierzyciel. Proszę przeczytać je z należytą uwagą i zrozumieniem. Ze swojej strony dodam dwie informacje, które dyskwalifikują rozważania przedstawione w tej notce.
Pierwsza, to nieprawdziwa informacja o czułości matrycy w kamerze Wiśniewskiego. Podany wykres czułości dotyczy czarno-białej (B/W) matrycy Sony ICX618ALA, która znajduje jedynie zastosowanie w kamerach przemysłowych i astronomii:
„ As far as I know there are three companies out there that incorporated the ICX618 CCD in their products; Basler, Prosilica, and Point Grey.”
http://www.astrokraai.nl/wiki/index.php?title=Installing_the_ICX618ALA-E_CCD_on_the_DMK21
Druga uwaga dotyczy kamery S. Wiśniewskiego. Jest to Sony, najprawdopodobniej z serii Handycam (HC). Ponieważ promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe dla aparatów, a w szczególności kamer wideo, jest promieniowaniem pasożytniczym (zwieksza jedynie szumy), na stosowane w nich matryce nakłada/napyla się bezpośrednio filtr obcinający podczerwień i ultrafiolet. Tutaj link do filmu z bliską podczerwienią, zrobionego przy pomocy DCR-HC52:
http://www.youtube.com/watch?v=GnR6DU_bqTc
Żeby takie zdjęcia były możliwe, należy dokonać modyfikacji:
„A hand held test with a Sony DCR-HC52 modified to see near infrared.The camcorder has its internal infrared and ultraviolet blocking filter removed from in front of the sensor.”
W stosunku do tej notki, nie pozostaje mi nic innego jak podpisać się pod zdaniem Sceptycznego Wierzyciela: „Take it or leave it, up to you, Mr. Rolex.”
Pozdrawiam
KANO1344356 | 17.03.2012 07:48
Badania Komisji Jerzego Millera i Zespołu Parlamentarnego RP Od 10 kwietnia 2010 roku do 10 kwietnia 2012 roku? I co Dalej?
http://hekatonchejres.salon24.pl/395879,zespol-dwa-lata-po-katastrofie
02.03.2012 09:26368
opublikowana w: A elita !, Dla Warszawiaków, Smoleńsk Raport S 24, Z dziejów III RP
ZESPÓŁ - DWA LATA PO KATASTROFIE
Minęło blisko dwa lata od oficjalnie podjętego śledztwa, także przez Zespół Parlamentarny RP w którym ma Pan zaszczyt pracować.
Mamy więc czas. Nikomu się już nie śpieszy. Wrak sobie nadal leży spokojnie i „czarne skrzynki” oraz TAWS/FMS i polski rejestrator parametrów lotu ATM w moskiewskich sejfach też.
Obawiam się, że jeszcze sobie poleżą bardzo długo. Może i nawet 70 lat?!
Szkoda tylko tego czasu, który minął.
Dojdziemy jaką kamerą posługiwał się tego dnia Sławomir Wiśniewski Vel Śliwiński.

Zdjęcia 1 Kandydat do Pulitzera w roku 2010, jakoś nie wyszło...

Zdjęcie 2 Obecność na planie filmowym Slawomira Wiśniewskiego vel Śliwińskiego- "Eto maja RABOTA".
Czy to ta, a może jeszcze inna?.

Zdjęcie 3 Czy to ten MODEL najsłynniejszej kamery na świecie w roku 2010 , o co toczy się obecnie " zażarty bój" na Salonie 24 przeciwników "Maskirowki" na Siewiernyj w dniu 10 kwietnia 2010 roku.
Szkoda, że nie podjął się Pan zbadania cech spektrometrycznych metodami fotometrycznymi materiału ze zdjęć satelitarnych NASA Aqua/Terra MODIS ognisk pożaru jakie miały miejsce w dniu 10 kwietnia, a także 9 i 11 kwietnia w rejonie Smoleńskim i dalszym. Mając tak doskonale instrumentarium jakie zostało opracowane na Uniwersytecie w Maryland w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i DOSTĘP DO NIE ZMANIPULOWANEJ BAZY DANYCH SATELITARNYCH.

Zdjęcie 4 Analiza praktycznie w czasie rzeczywistym ("w realu") pożarów na świecie, w tym również na obszarze teretorialnym Federacji Rosyjskiej – zaglądanie czy tego chce czy nie do Gospodarza - techniką Satelitarną Aqua/Terra MODIS NASA. Także w dniu 10 kwietnia 2010 roku.
Metodologia opracowana dla NASA na Uniwersytecie w Maryland USA.
Jakoś Pan Doktor KaNo o tym nie wspomniał do tej pory. Dlaczego ?
Doskonały materiał do badań zjawisk fizycznych źrodeł emisji światła: pochłoniętego, rozproszonego, odbitego i emisji (radiacji) dla naukowca z fizyki.

Zdjęcie 4 Materiał do analiz z platformy NASA Subset Europa z dnia 10 kwietnia 2010 roku.
To przecież Pańskie środowisko naukowe nieprawdaż?
Czy tam się paliła biomasa typu: krzewy, drzewa, trawy -podpowiem inne aerozole; a czy może smary i paliwa lotnicze jak np. JET A1 – źródło energii chemicznej dla silników Sołowiew D-30KU samolotuTu154m 101 oraz jakieś plastiki, materiał biologiczny ciał OFIAR i inne elementy np. płatowca.
Jeszcze nie jest za późno! To przecież pańska specjalizacja zawodowa. Można to zawsze wykonać. Spektografia i spektroskopia świetnie się do tego celu nadaje.
Także życzę powodzenia w badaniach, ktore ze swoją specjalnością zawodową Pan podejmie!.
Metody optyczne analizy świata przyrody są tak samo precyzyjne jak metody izotopowe w badaniu dynamiki krwiobiegu u CZŁOWIEKA w aorcie a nawet w naczyń włoskowatych krwionośnych w kończynach górnych, dolnych czy gałce ocznej.
Mając wiedzę, znalazł by Pan szybko odpowiedź, gdzie faktycznie doszło do katastrofy lotniczej połączonej z pożarem. Pożar ten w wielu źródłach został udokumentowany i do te=go nie ma nawet cienia wątpliwości. Zakres tej katatsrofy w sposób naukowy byłby wtedy w pelni udokumentowany.
Poza tym zjawiska fizyczne jakie towarzyszą przemianie energii kinetycznej 90 ton masy Tu154m 101 w „IMPAKCIE” w kontakcie z ziemią: przy prędkości w fazie podejścia do lądowania ca 240 -270 km/h lub spowodowanego przez PILOTÓW w sposob zaplanowany "odejścia na drugi krąg".
Jak policzono jest to ca 3 tysiące piecyków geotermalnych po 30kW CO jeden po drugim po "IMPAKCIE" na polance leśnej Siwiernyj samolotu Tu154m 101 . Cuda się jednak zdarzają Panie Profesorze KaNo.
>Ball<

Zdjęcie 5 Wizualizacja udarzenia piłki o podłogę i ściany: widać jak na dłoni konwersję energii mechanicznej na ciepło. Tak Panie Profesorze w gimnazjum już nie tylko się o tym mówi co unaocznia Uczniom Gimnazjum nie Dowiarkom-"Domiarkom".
Popatrz Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

Zdjęcia 6 Nowa metodologia w badaniach zjawisk transportu energii i masy.
http://www.wsipnet.pl/dane/obrazki/ei//ball.jpg
http://www.wsipnet.pl/dane/obrazki/ei//inra1.jpg
http://www.wsipnet.pl/dane/obrazki/ei//inra2.jpg
Te PYTANIA szanownego Kolegę nie nurtują?. Bo mnie tak i będę o tym pisał !
Tego Pan niestety nie zrobił do dnia dzisiejszego.
Będzie to też zrobione. Mamy możliwości niestety znacznie skromniejsze niż Pan je posiada pracując w Zespole Pana Posła Antoniego Macierewicza.
> Do publicznego przesłuchania w Brukseli 28 marca 2012 roku zostało bardzo mało czasu. Proszę to przemyśleć i chętnie bym od Pana coś na ten temat usłyszał <
Nadzieje wielu Ludzi Dobrej Woli UKIERUNKOWANE NA Zespół AM są ogromne i proszę tego nie zmarnować !.
Mówi się NADZIEJA umiera ostatnia.
TAWS/FMS wymontowany z Tu154m 101 jest taki jaki jest: po manipulacjach na elektronice– czego nie można wykluczyć i nie ma Pan tam „cienia wątpliwości” na manipulacje ze strony Ruskich Specjalistów MAK i innych np. FSB.
Proszę to udowodnić, że nie było manipulacji !!!
Bo ja mam wątpliwości i to ogromne.
Badania obrazu termowizyjnego statków powietrznych są także prowadzone i w Polsce. Chociażby w Instytucie Lotnictwa w Warszawie.

Zdjęcie 7 Prace Instytutu Lotnictwa w Warszawie – obraz termowizyjny śmigłowca Sokół W-3.
Prosta Sprawa jak mawia nasz Pierwszy Obywatel.
Otóż proszę Państwa dopóki pogoda sprzyja a warunki termiczne są adekwatne do tych które miały miejsce 10 kwietnia 2010 roku:
www.twojapogoda.pl/.../107966,raport-mak-pogoda-w-smolensku
29 Sty 2011 – 10 kwietnia 2010 roku pogodę obwodu Tulskiego, Kałużskiego iSmoleńskiego określał grzebień antycyklonu. W godzinach porannych ...
pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_polskiego_Tu-154_w_Smoleńsku
10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M odbywał lot na trasie Warszawa ..... ustalić, dlaczego mimo złej pogody lotnisko w Smoleńsku nie zostało zamknięte.
Tupolew Tu-154M nr boczny 101 ... - Okoliczności katastrofy
www.prawdasmolenska.pl/?go=lotnisko&podmenu=2
Śledztwo w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010- oficjalne i ... W 2010 roku lotnisko nie było wyposażone w Instrument Landing System (ILS), ...
smolensk-2010.pl/2010-10-04-10-kwietnia-delegacja-z-tu-154-miala...
4 Paź 2010 – ... SMOLEŃSKIEJ 10 KWIETNIA 2010 [Ottawa, Kanada, 9 kwietnia 2011]... Edmunda Klicha z ministrem Bogdanem Klichem, 22 kwietnia 2010 r. ... tupolewa miała 10 kwietnia zaczekać w Mińsku na poprawę pogody albo ...
Zaproponujemy niebawem eksperyment na samolocie bliźniaczym Tu154m 102. Jestem bardzo ciekaw czy na WNIOSEK Prokuratury zostanie on wykonany prze Niezależnych Ekspertów od termowizji.
Zdjęcie 8 Czy polska specjalność czynników oficjalnych ???
To nie może być polska specjalność !!! bo z nas kpią publicznie w SIECI.
Na razie tyle mam do powiedzenia.
Black & White Infrared Photography
Kitchen Science Experiments
The Naked Scientists: Science Radio & Science Podcasts
http: \ \ turnipsock.camstreams.com
Monochromatyczny Infra film dla aparatów 35 mm jest dostępna do wyczerpania zapasów ...http://en.wikipedia.org/wiki/Infrared_photography
turnipsock.camstreams.com/ - Tłumaczenie strony
1 Apr 2006 – This free streaming webcam, 'BaxterCam' is broadcasted by userturnipsock. Camstreams provides free, easy streaming solutions for ...
www.thenakedscientists.com/.../make-an-infra-re... - Tłumaczenie strony
20 Jan 2008 – http:\\turnipsock.camstreams.com. You can see the dogs bowl and me playing with telescopes on a clear night.During the day, you get a view ...
Powodzenia w badaniach naukowych i używać tylko dla szczytnych celów !
I'm a science teacher, this is a fantastic thing for me in the classroom. Works great! thanks guys. One word of warning if any other teachers plan to use it in class. I pointed it at my wife and her bra showed up straight through her otherwise opaque top. Might get yourself into some trouble and cause some significant embarrassment if you go pointing it at girls. Suggest if using it in class you keep it away from the girls.
Again Thanks very much great job.
- Cameron Lapworth - 28th Jan 08
Literatura:
http://www.thenakedscientists.com/HTML/content/kitchenscience/exp/make-an-infra-red-camera/
Jak przekonać opornych.
Proste najlepiej zaprosić na lekcje do szkoły.
Proszę zapoznać się z moją Notką:
albatros.salon24.pl/281628,niemy-ale-wiarygodny-swiadek-zdarzenia
24 Lut 2011 –Niemy, alewiarygodny świadek zdarzenia. Internet, Manek. Tak jak pisałem na samym wstępie, prawa fizyki są niezłomne i poza polityką, ...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Turbina_gazowa
http://pl.wikipedia.org/wiki/Podczerwie%C5%84
…..
Współczesne pomoce naukowe są naprawdę ciekawe i pogłębiają wiedzę, również na TEMAT TRAGEDII WARSZAWSKO-SMOLEŃSKIEJ. Tak „Warszawsko-Smoleńskiej” sądząc po tym co się dzieje przez te ponad 23 miesiące w Polsce wokół TZW. ŚLEDZTWA SMOLEŃSKIEGO.
Jeszcze raz Zapraszam TUTAJ
Ball
http://www.wsipnet.pl/dane/obrazki/ei//ball.jpg
http://www.wsipnet.pl/dane/obrazki/ei//inra1.jpg
http://www.wsipnet.pl/dane/obrazki/ei//inra2.jpg
a później do SZKOLNEGO tekstu:
http://www.fototechnikrzeszow.fora.pl/wykladowcy,11/do-naszego-wychowawcy,24-15.html
bardzo ciekawej i pouczającej strony do Naszej Klasy Agentów Konfederacji Wolnej Polski:
http://www.wsipnet.pl/edukacja/index.html?id=65
Agent I stopnia Albatros…
[„Kamera na podczerwień w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych
Maria Dobkowska, Mirosław Łoś
Prezentujemy przykład możliwości dydaktycznego wykorzystania kamer termowizyjnych i termografii w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych, takich jak przyroda w szkole podstawowej czy fizyka, biologia i chemia w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej. W ramach lekcji techniki możemy zaproponować uczniom samodzielne wykonanie amatorskiej kamery na podczerwień ze starej web kamery lub aparatu cyfrowego.
Kamera na podczerwień w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych
W dobie nieustającego postępu technologicznego, którego efektem są coraz bardziej wyrafinowane narzędzia do badań naukowych, nikogo nie trzeba przekonywać, że jak najszybsze wprowadzanie tych narzędzi do szkół ma ogromny wpływ na atrakcyjność i skuteczność nauczania przedmiotów przyrodniczych oraz na stopień przygotowania uczniów do życia i pracy po zakończeniu edukacji szkolnej. Jednym z takich narzędzi jest kamera termowizyjna – kamera na podczerwień.
Termografia (termowizja – czyli pomiary i badania za pomocą kamery na podczerwień) może być nieocenionym narzędziem w nauczaniu fizyki, biologii, chemii, ekologii na wszystkich poziomach nauczania. Kamera termowizyjna „widzi” to, czego nie da się zaobserwować w żaden inny sposób, np. wzrost temperatury powierzchni stołu i piłki spadającej z wysokości ok. 1 m, po jej uderzeniu w stół (Fot. 1). …”]
Jak można przygotować narzędzie do badań:
http://www.thenakedscientists.com/HTML/content/kitchenscience/exp/make-an-infra-red-camera/
A JUTRO DO LEKTURY: „Garnek z wodą” oraz 4 Tenorzy na „Pogorzelisku Siewiernyj”. Reżyser Bloger @Jaonna Mieszko-Wiórkiewicz
Oraz filmem na YoueTube:
Infra Red See Through
http://www.youtube.com/watch?v=QkhOAd7bcTY&feature=related
Uploaded by sexbloggen on 9 May 2007
What you see here is a new form of "infrared photography" using the "near infrared" light spectrum.
http://tinyurl.com/2q8xf9
http://www.weirdasianews.com/2007/05/08/new-japanese-swimsuit-stops-nude-ir-photography/
Far Infrared Frequency Demonstration - How Far Infrared Works
http://www.youtube.com/watch?v=KRaYoOe6vYQ&feature=related
Uploaded by promolife on 11 Jul 2008
Video provided by www.promolife.com. This video demonstrates the effects of far infrared. For more information on FIR and for FIR products, visithttp://www.promolife.com.
http://dau.ing.univaq.it/omhat.
THEHOMEPAGE OF OPTICAL METHODS IN HEAT AND MASS TRANSFER 2000 1 Speckle photography in heat transfer studies A. Asseban, M. Lallemand, J-B. Saulnier, N. Fomin, E ...
http://dau.ing.univaq.it/omhat/Papers/fomin.pdf
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0030399200000955
This is the latest article added to the shopping cart.
Digital speckle photography and speckle tomography in heat transfer studiesOriginal Research Article
Optics & Laser Technology, Volume 32, Issues 7–8, October 2000, Pages 583-592
A. Asseban, M. Lallemand, J.-B. Saulnier, N. Fomin, E. Lavinskaja, W. Merzkirch, D. Vitkin
|
Remove
|
$35.95
|
Show preview
|
linkinghub.elsevier.com/.../S0030399200000955 - Tłumaczenie strony
A Asseban - 2000 - Cytowane przez 18 - Powiązane artykuły
Asseban A. Caracterisation de transferts thermiques en convection naturelle, par la technique de speckle photographique. Ph.D. thesis, University of Poitiers, ...
http://dau.ing.univaq.it/omhat/Papers/fomin.pdf
http://home.agh.edu.pl/~rkrzyzek/zagadnienia/zagadnienie%201.pdf
http://www.ift.uni.wroc.pl/~ciechano/Geol-III6/W-Geo_III_08.pdf
http://www.geografia.dwgm.pl/teledetekcja.html
http://www.ztmapc.el.pcz.pl/stud/term/refer.pdf
Dr hab.inż. Waldemar Andrzej MINKINA, Prof.PCz.
Politechnika Częstochowska,
Instytut Elektroniki i Systemów Sterowania
TECHNIKA POMIARÓW W PODCZERWIENI
W PROCESACH TECHNOLOGICZNYCH
Streszczenie
W artykule opisano przydatne w praktyce, podstawowe zagadnienia problematyki pomiarów termowizyjnych.
Przedstawiono rys historyczny rozwoju termowizji, podstawy teoretyczne pomiarów oraz rodzaje
produkowanych systemów termowizyjych. Przedstawiono najnowsze rozwiązania kamer termowizyjnych
na bazie chłodzonych i niechłodzonych detektorów matrycowych. Opisano stosowane detektory
promieniowania podczerwonego. Dla praktyków oceniających uzyskane z pomiarów termogramy badanych
obiektów, wskazano na błędy, jakie należy uwzględnićprzy ich interpretacji.
.geografia.dwgm.pl/teledetekcja.html
|

|

|
|
Wprowadzenie
TELE (od greckiego słowa) – daleko; działający, osiągany z dużej odległości
DETEKCJA – wykrywanie dowolnych sygnałów (w tym przypadku promieniowania elektromagnetycznego)
TELEDETEKCJA – to badanie obiektów, zjawisk i procesów zachodzących na powierzchni Ziemi, pod jej powierzchnią i w atmosferze za pomocą rejestracji promieniowania elektromagnetycznego, analizy zarejestrowanych danych i ich interpretacji. Teledetekcja środowiska zajmuje się zarówno poszczególnymi komponentami środowiska jak i jego całością (strukturą), jak również zjawiskami zachodzącymi w środowisku i jego strukturalnych częściach. W swoich badaniach posługuje się różnymi metodami wypracowanymi w trakcie jej rozwoju, jak też metodami zaczerpniętymi z różnych dziedzin wiedzy i przystosowanymi do potrzeb badań teledetekcyjnych.
HISTORIA
fotografia - fotogrametria - fotointerpretacja - teledetekcja - telegeoinformatyka
foto + grafia = photos – światło
grapho – piszę
foto + gra + metria = gra(mma) – zapis, rysunek
meteo – mierzę
foto + interpretacja = interpretario – tłumaczenie, wyjaśnienie
tele + geo + informacja = Ge – Ziemia
informatio – powiadomienie o czymś, zakomunikowanie czegoś
(w teorii informacji – teoria kodowania, przekształcania, przekazywania oraz ograniczania wyników ją zakłócających)
WAŻNE DATY
1840 – pierwszy negatyw (papier+jodek srebra=negatyw ; papier+chlorek srebra=pozytyw) Talbot
1858 - pierwsze zdjęcie z balonu w Paryżu ( Nadar )
1891 – zdjęcie barwne
1909 – zdjęcie z samolotu ( Wilbur Wright )
1930 – wykorzystanie zdjęć lotniczych do badań zasobów naturalnych
1937 – zastosowanie filmu barwnego
METODY NIEFOTOGRAFICZNE
1800 – odkrycie promieniowania podczerwonego ( Herschel )
1879 – wykorzystanie bolometru do pomiaru temperatury obiektu
1889 – Hertz przedstawia eksperyment pokazujący odbicie fal radiowych od ciał stałych
1916 – wykorzystanie termostosu do wykrywania obiektów ciepłych
1930 – pierwsze termo....
1940 – systemy laserowe
PRZYRZĄDY DO REJESTRACJI OBRAZÓW
XI-XV w. – camera obscura ( ciemnia optyczna – obraz odwrócony)
XVII w. – camera clara (obraz prosty)
1821 r. – obiektyw achromatyczny (nie rozszczepia światła białego jak pryzmat)
1893 r. – obiektyw anastygmatyczny (brak zniekształceń geometrycznych)
potem – fototeodolit
XX w. – kamery wieloobiektywowe do zdjęć z balonów, potem z samolotów
ŚRODKI OPRACOWANIA ZDJĘĆ
1838 r.- stereoskop (Whitestone) + znaczek pomiarowy (Pulfrich)
1908 r.- stereoautograf (Uonorel – chyba)
lata 80-te XX w.- komputer + autografy cyfrowe
1964 r.- powstaje Zakład Teledetekcji Środowiska UW
|
|
|

|
|
|
FIZYCZNE PODSTAWY TELEDETEKCJI
Ø Teledetekcja korzysta z promieniowania elektromagnetycznego:
- jego głównym źródłem jest Słońce,
- jest ono ciągłe.
Ø spektrum elektromagnetyczne widzialne : 0,4 – 0,7 mm (= 400 – 700 mm)
0,4-0,5 mm - niebieski
0,5-0,6 mm - zielony
0,6-0,7 mm - czerwony
Ø ultrafiolet = nadfiolet sąsiaduje z niebieskim i kończy zakres widzialny widma
Ø z lewej strony zakres widzialny kończy bliska podczerwień 0,7-1,3mm
Mamy jeszcze:
- podczerwień środkową 1,3-3,0mm
- podczerwień termalną (inaczej prom. termalne) powyżej 3,0mm
Ø fale 1mm-1m to mikrofale
Promieniowanie:
- gamma < 0,001 nm
X 0,1 – 10 nm
- ultrafioletowe 10,0 – 400 nm
- niebieskie 400 – 500 nm
fiolet ; indygo ; błękit ; niebieski ; niebieskozielony
- zielone 500 – 600 nm
zielonożółte ; żółte ; żółtopomarańczowe ; pomarańczowe
- czerwone 600 – 700 nm
pomarańczowoczerwone ; czerwone
- podczerwone 700 – 1000 nm
fotograficzne ; termalne ; I i II okno atmosferyczne
TEORIA FALOWA TEORIA KWANTOWA
c = v * l Q = h * v
c – prędkość rozchodzenia się promieniowania
v – częstość
l - długość fali
Q – kwant energii
h – stała Plancha = 6,26 x 1024 Jsek
czyli im fala jest dłuższa tym mniejsza jest jej energia
Prawo STEFANA - BOLTZMANA
M = s T4 M-całkowite promieniowanie z danej powierzchni
s-stała Stefana Boltzmana
T- temperatura absolutna (K)
czyli ilość energii wypromieniowanej przed dany obiekt zależy od jego temperatury powierzchniowej
PRAWO PRZESUNIĘCIA WIENA
lm-długość f
A – 2898 mmK
T – temperatura (K)
Temperatura przeciętna powierzchni Ziemi 300K = 27°C
A długość fali: 9,7 mm
Słońce emituje promieniowanie takie jak ciało doskonale czarne, temperatura promieniowania to 6000 K, długość fali 0,5 mm
Do 3mm następuje odbicie promieniowania, powyżej 3mm występuje prom. własne
Systemy aktywne – korzystają z własnego wytwarzanego promieniowania z nadajnika (głównie mikrofalowe)
Systemy pasywne – korzystają z promieniowania naturalnego
Przechodzenie promieniowania przez atmosferę:
- fotografia satelitarna korzysta z promieniowania dwa razy przechodzącego przez atmosferę- do Ziemi i odbitego od niej, występuje podwójna interakcja,
- atmosfera osłabia promieniowanie, pochłania i rozprasza je.
Rozproszenie energii elektromagnetycznej w atmosferze:
1. Rayleigha interakcje z molekułami: większe rozproszenie fal krótkich niż długich (dlatego niebo jest niebieskie, wschody i zachody słońca pomarańczowe),
2. Mie – długość fali jest równa wielkości cząstek, dotyczy dłuższych fal elektromagnetycznych, ma większe znaczenie w warunkach większego zachmurzenia,
3. Nieselektywne – rozpraszają promieniowanie widzialne, bliską i średnią podczerwień (dlatego chmury są widziene jako białe lub szare).
Ø POCHŁANIANIE = absorpcja atmosferyczna
- największe absorbenty pochłaniające promieniowanie to: para wodna, CO2, O3
- okno atmosferyczne – zakresy widma elektromagnetycznego, przez które przenika energia o danym zakresie promieniowania
- promieniowanie odbite od przedmiotu łączy się z promieniowaniem atmosfery tworząc energię całkowitą rejestrowaną przez sensor
- równanie zachowania energii:
energia padająca = energia odbita, transmitowana i pochłaniana
Geometryczne sposoby odbijania promieniowania:
a. odbicie lustrzane: kąt padania = kąt odbicia, długości promieni odbitych są równe
b. odbicie zbliżone do lustrzanego: promień odbity jest krótszy i rozproszony
c. odbicie zbliżone do dyfuzyjnego : promień odbity jest krótszy i rozproszony we wszystkich kierunkach, ale jest też promień główny
d. odbicie dyfuzyjne : promień odbity rozchodzi się we wszystkich kierunkach
Ø Współczynnik odbicia fali (p):

Naświetlenie filmu zależy od:
a. jaskrawości sceny (s)
b. przesłony (d)
c. czasu naświetlania (t)
d. długości ogniskowej (f)
Naświetlenie dowolnego punktu filmu w płaszczyźnie ogniskowej kamery zależy od natężenia promieniowania (iradiencja) padającego na dany punkt podczas czasu naświetlania. Wyraża to wzór:
zmiennymi w tym równaniu dla jednej kamery pozostają d i t
q naświetlenie filmu zależy też od czynników zewnętrznych:
a. atmosferycznych (rozproszenie, pochłanianie)
b. geometrycznych (spadek jasności wraz z oddalaniem się od środka zdjęcia)
c. naświetlenie jest zawsze związane z współczynnikami odbicia danych obiektów w terenie. Teoretycznie naświetlenie filmu zmienia się liniowo w stosunku do współczynnika odbicia. W obu przypadkach będzie funkcją długości fali.
|
|
FOTOMETRIA I FOTOGRAMETRIA
FOTOMETRIA
Pomiarami naświetlenia filmu zajmuje się fotometria.
Każdy punkt na filmie charakteryzuje się określoną szarością (fototonem). Można ją określić jako:
a. zaczernienie, świadczy ono o zdolności pochłaniania światła,
b. transmitacja, świadczy o zdolności przepuszczania światła.
Do opisu zaczernienia filmu stosuje się pojęcie gęstości optycznej, jest to logarytm zaczernienia lub logarytm odwrotności transmitacji
Ø Emulsję fotograficzną charakteryzują:
1. Światłoczułość:
Właściwość sprawiająca, że pod działaniem światła materiał ten ulega zmianom fizycznochemicznym, co umożliwia po obróbce fotochemicznej otrzymanie obrazu fotograficznego. Ilościowa charakterystyka światłoczułości jest wielkością odwrotną do naświetlania (E)
2. Kontrastowość:
Zdolność do odtworzenia kontrastu obiektów na obrazie fotograficznym; wskazuje na różnice w obrazie pomiędzy najgłębszą czernią a najjaśniejszymi miejscami. Miarą kontrastowości jest współczynnik kontrastowości j, określa się go jako kąt nachylenia prostego odcinka krzywej charakterystycznej. Jego wartość określa kontrastowość negatywów:
0,7-1,0 miękki – mały kontrast, szarości
1,1-1,4 normalny - kąt 45 stopni
1,5-2,0 kontrastowy (fot. lotnicza) – kąt większy od 45
3. Zdolność rozdzielcza:
charakteryzuje możliwość odtworzenia drobnych szczegółów fotograficznego obiektu, określa się ją liczbą par kresek na przemian jasnych i ciemnych przypadających na odcinek obrazu o długości 1mm, reprodukowanych na zdjęciu przy optymalnym naświetleniu jako kreski oddzielne
4. Barwoczułość:
zdolność do reagowania na barwy
Ø sensybilizacja – doczulanie materiału
Ø barwoczułość materiałów:
- nieuczulone 500 nm (fotokopie)
- ortochromatyczne 580-600 nm (reprodukcje)
- panchromatyczne 600-730 nm (wszystkie dziedziny fotografii, obniżona czułość na zieleń)
- infrachromatyczne >730 nm (zdjęcia w podczerwieni)
RODZAJE ZDJĘĆ LOTNICZYCH
Ø na zdjęciach panchromatycznych:
niebieski – jasny szary
zielony – średni szary
czerwony – ciemno szary
Ø Podobieństwa i różnice między obrazami fotograficznymi i skanerowymi:
CECHA SYS. FOTOGRAFICZNE SYS. SKANEROWE
Zakres rejestrowanego 300-900 nm 300nm – 14 mm
promieniowania
rozdzielczość spektralna > 40 nm kilka nm
system optyczny dla każdego zakresu jeden system dla
oddzielny wszystkich zakresów
kalibracja radiometryczna trudna łatwa
transmisja danych dostarczanie nośnika przekaz telemetryczny
na Ziemię danych (filmu) (elektroniczny)
Ø Zakresy działania wielospektralnych systemów skanerowych:
~ widmo widzialne i bliska podczerwień
~ promieniowanie termalne
~ technologie hiperspektralne
Ø Sposoby pozyskiwania danych w wielospektralnych systemach skanerowych (MSS)
- obrazy dwuwymiarowe są pozyskiwane wzdłuż ścieżki lotu samolotu:
1. ACCROS-TRACK – skanowanie omiatające
Obraz powstaje pasami
Na lustro jest zbierana energia z poszczególnych pasów. Energia jest ogniskowana i przekazywana do siatki ichronicznej, która oddziela prom. podczerwone od prom. widzialnego. Potem pryzmat dzieli na wiązki prom. widzialne. Następuje rejestracja i zapis cyfrowy. Druga wiązka (prom. podczerwone) zostaje podzielona na dwie wiązki.
Pojęcie chwilowego pasa widzenia – kąt stożkowy, w obrębie którego padająca energia jest zogniskowana w detektorze. Kąt b jest określony przez optykę systemu i rozmiar detektora. Na powierzchni terenu odpowiada on kołu o średnicy D, którą określa wzór
D = H’ x b H’ - wysokość lotu powyżej terenu
b - widzenie systemu optycznego skanera wyrażany w radianach
D – średnica koła obejmującego teren widziany w chwilowym
polu widzenia
Średnia D może być uznana za przestrzenną zdolność rozdzielczą systemu zwaną też terenową zdolnością rozdzielczą lub komórką rozdzielczości.
2. ALONG-TRACK – skanowanie przepychające
Sukcesywna rejestracja całych linii zorientowanych pod kątem prostym do linii lotu przyrządzenia skanującego. Rejestracja energii na linijce detektorów zorientowane prostopadle do linii lotu
Każdy detektor jest przeznaczony do wychwytywania energii z jednej komórki rozdzielczości terenowej wzdłuż danej linii skanowania
Zalety:
- dłuższy czas przebywania energii padającej na detektor
- lepsza zdolność rozdzielcza terenowa i radiometryczna
- lepsza geometria obrazów
- mniejszy rozmiar urządzenia, zużywa mniej energii
- większa niezawodność
· Wady:
- konieczność kalibrowania większej liczby detektorów
- stosunkowo ograniczona czułość spektralna
Ø Konsekwencje małego lub dużego pola widzenia:
1. MAŁE IFOV - sprzyja rejestracji drobnych szczegółów terenowych
- mniejszy rozmiar rozpoznanego elementu (większa terenowa zdolność rozdzielcza)
2. DUŻE IFOV – większa ilość całkowitej energii ogniskowej na detektorze
- większa czułość pomiarów promieniowania dla danej sceny
- lepsza rozdzielczość radiometryczna
Ø Skanerowe pozyskiwanie danych termalnych:
- skanery termalne rejestrują promieniowanie środkowej i dalekiej podczerwieni w zakresach:
3-5mm środkowa podczerwień
8-14mm daleka podczerwień
Detektorami są:
3-14mm detektory rtęciowo-germanowe
3-5mm antymonek indu
8-14mm telurek rtęciowo-kadmowy
Naczynie Dewera: rodzaj kriostatu – termosu;
utrzymuje T 77K=196°C
- jego zadaniem jest obserwacja, rozróżnianie termalne razem z ciekłym azotem.
Ø ZASADY PROMIENIOWANIA TERMALNEGO
- T kinetyczna – wewnętrzna manifestacja przeciętnej energii cząstek budujących dany obiekt
- T radiacyjna – zależy od T kinetycznej emitowanej przez dany obiekt, określa emitowaną energię
Ø Promieniowanie CIAŁA DOSKONALE CZARNEGO:
obiekty mające T wyższą od zera bezwzględnego emitują promieniowanie, którego intensywność i skład spektralny zależy od typu materiałów i jego T w danych warunkach.
Emitacja energetyczna – całkowita zdolność emisyjna ciała doskonale czarnego.
Ø Promieniowanie od materiałów rzeczywistych:

- emisyjność zawiera się w zbiorze (0,1)
- zmienia się wraz z długością fali i kątem widzenia
- zmienia się wraz ze zmianą T
- gdy emisyjność zmienia się wraz z długością fali, taki obiekt jest nazywany promiennikiem selektywnym
Ø wpływ atmosfery na promieniowanie widzialne:
energia dochodząca do obiektu terenu = energia odbita+pochłonięta+transmitowana do obiektu terenowego
Ø PROMIENIOWANIE KIRCHHOFFA
Ciało tym intensywniej promieniuje im intensywniej pochłania, czyli dobre pochłaniacze są dobrymi emitorami.
Ø Dla materiałów rzeczywistych T kinetyczna obiektu pozostaje w relacji do T radiacyjnej wg wzoru: T rad = Emisja1/4 T kin
Dla tej samej T kin różnych obiektów mogą być różne T rad
Obrazowanie mikrofalowe
Ø II wojna światowa (Anglia) – opracowano technologię zdalnego wykrywania i określania odległości od obiektów latających, którą nazwano RADAR-em od słów Radio Direction And Range
Ø 1951 – koncepcja systemu radarowego SLAR
Ø 1953 – opracowanie projektu SLAR na potrzeby wojska
Ø 1958 – w USA uzyskano po raz pierwszy obrazy radarowe za pomocą aparatu SLAR
Ø 1967 – zrealizowano program RAMP polegający na wykonaniu mapy Panamy na podstawie obrazów radarowych. Mapa dla obszaru o powierzchni 17000 km2 w skali 1:250.000. Obrazy wykonane przy całkowitym zachmurzeniu
Ø 1970 – system SLAR został udostępniony służbom cywilnym. Pierwsze radarowe zobrazowanie Księżyca przez urządzenie zamontowane na sowieckiej sondzie kosmicznej LUNA – 16
Ø 1971 – realizacja programu RADAM, w ramach którego zobrazowano 9 mln km2 w dorzeczu Amazonki i innych obszarów Ameryki Łacińskiej oraz Ameryki Północnej, a także w Afryce (Nigeria), Azji (Filipiny, Indonezja) i w Europie
Ø 1972 – z APOLLO-17 wykonano obrazy radarowe Księżyca za pomocą systemu SLAR o długości fali 2 cm z terenową zdolnością rozdzielczą 10 m, w ZSRR opublikowano pierwsze doniesienie o systemie TOROS
Ø 1978 – na orbicie okołoziemskiej umieszczono pierwszego satelitę przystosowanego do operacyjnego wykonywania obrazów radarowych SEASAT
Ø projekt Teleradar – obrazy radarowe dla południowej części Polski
Ø Podział zakresów promieniowania mikrofalowego wykorzystywanym w obrazowaniu radarowym:
Literowy kod zakresu Częstość prom. Długość fali w m
Ks 0,75-1,1 40-26,5
K 1,2-1,67 26,5-18
KV 1,68-2,4 18-12,5
X 2,41-3,75 12,5-8
C 3,76-7,5 8,0-4,0
S 7,51-15,0 4,0-2,0
L 15,01-30,0 2,0-1,0
P 30,1-100
Ø 1992 – satelita ERS 1 ; system aktywny – ma własne źródło promieniowania wysyłanego przez antenę, ona też odbiera sygnał, który został odbity od powierzchni terenu
Ø zobrazowanie terenu SLAR : obraz nie powstał bezpośrednio pod samolotem lecz z boku, zasięg kierunkowy prostopadły do kierunku lotu ; antena, odbiornik, natężenie, lampa ; od powierzchni gładkich mamy mało intensywny sygnał, sygnał odbija się od wszystkich przedmiotów, cień radarowy, elementy dobrze odbijające są jasne, gorzej – są ciemne.
Ø TOROS : antena rzeczywista, zdolność rozdzielcza 30 m, obiekty o niewielkiej wysokości dobrze widoczne, obiekty czarne to obiekty płaskie (np. łąka), reaguje na szorstkość powierzchni (są one znacznie rozjaśnione), gładki powierzchnie nie są widoczne.
Ø Zjawisko interferencji : wyznaczenie terenów, które zmieniły swoją wysokość; zmiany w terenach pokopalnianych, osuwiska.
|
|
|

|
|
|
FOTOGRAMETRIA
Ø FOTOGRAMETRYCZNE ASPEKTY TELEDETEKCJI:
1. rzut środkowy (płaszczyzna przedmiotów, płaszczyzna rzutów)
2. związki geometryczne między zdjęciem i terenem:
f - odległość obrazowa (ogniskowa)
z – wysokość fotografowania
MSZ - mianownik skali zdjęcia
3. rzut środkowy a rzut ortogonalny:
- zależy od deniwelacji ; większa deniwelacja to większe zniekształcenie
- zależy od położenia danego punktu w stosunku do punktu głównego
4. elementy orientacji zdjęcia lotniczego:
- wewnętrznej: znaczki tłowe ; ogniskowa ; punkt główny
- zewnętrznej: określają położenie kamery w stosunku do terenu:
a. współrzędne przestrzenne środka rzutów
b. kąt nachylenia zdjęcia lotniczego (nachylenie podłużne i poprzeczne)
c. kąt kierunkowy osi kamery (azymut zdjęcia)
d. kąt skręcenia – kąt między prostą największego spadku a dodatnim kierunkiem y mierzony zgodnie z ruchem wskazówek zegara
5. linie i punkty charakterystyczne zdjęcia lotniczego:
- główna pozioma zdjęcia
- linia horyzontu
- główna pionowa zdjęcia (prostopadła do gł. poziomej zdjęcia)
Rodzaje zdjęć lotniczych:
1. pionowe 0°< a < 3°
2. nachylone > 3°
3. skośne - widać horyzont
Skala zdjęcia pochylonego zmienia się od krawędzi zdjęcia (tu jest większa) do kierunku linii lotu samolotu (tu jest mniejsza)
Ø Lotniczy aparat fotograficzny:
1. Urządzenie sterujące – steruje pracą całego aparatu
2. Ładownik
3. Korpus kamery
4. Podwieszenie
5. Stożek obiektywu
KAMERY LOTNICZE I WYKONYWANIE ZDJĘĆ
Kamery lotnicze
Ø Przykłady kamer: RMK; LMK; RMK-TOP 15/30
Ø Dane techniczne:
- ekspozycja (co ile można wykonać zdjęcie)
- format zdjęcia
- zdolność rozdzielcza (liczba par linii białe+czarne i ile zmieści się ich na powierzchni 1 mm):
kontrast duży (100 linii, czyli 50 par)
kontrast mały (40-60 linii)
- eliminacja rozmazu obrazu
- stabilizacja podwieszenia kamery żyroskopowej
- dystorsja (zniekształcenie) obiektywu , błąd<2mm (czyli 0,002 mm)
- obiektywy: 88-150 mm ; 210 mm ; 300 mm ; 600 mm
- system nawigacyjny i kontroli kamery (czyli komputer z oprogramowaniem)
- długość filmu 120-220 m
- filtry: UV, HAZE Y.G.R.IR (Y-żółty, G-zielony, R-czerwony, IR-podczerwony)
- przesłona 1:4 1:22
- czasy naświetlania 1/100s – 1/1000 s
- nie ma spadku jasności obrazu na skraju zdjęcia
- opis każdej klatki na ramce tłowej
- 8 znaczków tłowych z dokładnością do 0,001 mm (1mm) – ułatwiają wyznaczenie punktu głównego
- filmy: B/W (czarno-biały) , Kolor , IR (podczerwony) , IR KOLOR (podczerwony kolorowy)
Ø kamery wieloobiektywowe MKF-6:
- produkcja byłego NRD
- wspólny korpus dla 6 obiektywów
- 6 obrazów na 6 oddzielnych filmach (4 lub 5 panchromatyczne, 1 lub 2 podczerwone)
Ø kamera MSK – 4 : zmniejszono ilość kanałów do 4
Ø kamera NAK 490B:
- wykonywała zdjęcia na 1 filmie
- kamera japońska
- zakresy:
I 400-450
II 450-500
III 600-700
IV pow. 700
Ø WYKONYWANIE ZDJĘĆ LOTNICZYCH:
1. pojedyncze: wykonywane do specjalnych celów, obiekty punktowe dość duże, ważne np. dla archeologów, mało efektowne
2. szereg zdjęć: dla obiektów liniowych (planowanie przebiegu rurociągów, dokumentowanie koryta rzecznego)
3. zespołem: połączenie szeregów
- pokrycie podłużne: zapewnia przestrzenne oglądanie, powierzchnia powtórzenia poprzedniego zdjęcia wynosi 55%, a dla terenów górskich: 80% (gdyż wraz z wysokością zmienia się skala i mogłyby wystąpić luki) Px = a/l x 100%
- pokrycie poprzeczne: powiązanie szeregów między sobą, 20-30%, góry 30-35%
Py = c/l x 100% c – obszar, który się pokrywa
l – szerokość zdjęcia
Ø PROJEKT MISJI FOTOGRAFICZNEJ
1. optymalizacja skali
2. optymalna wysokość lotu
3. maksymalny czas naświetlania
4. baza podłużna
5. baza poprzeczna
6. odstęp czasu między ekspozycjami
7. liczba zdjęć w szeregu
8. liczba szeregów
9. liczba zdjęć w zespole
Środki przenoszenia kamer:
- samoloty, kryteria doboru:
a. techniczne (możliwość instalacji aparatu)
b. ekonomiczne (opłacalność)
c. warunki pilotażowo – nawigacyjne:
- prędkość lotu : 80-500 km/h
- pułap do 6.000 m i wyżej
- widoczność ®1°-2° ¯ 2°-3° o 1°
- zmiana wysokości lotu w granicach 0,01-0,02 H (zaplanowanej wysokości lotu)
- prędkość wznoszenia:
1000m – 5 min
4000m – 15 min
8000m – 1 h
- udźwig
Współczesne samoloty:
~ Cesna 210 Turbo
~ Piper Narajo
~ Cesna Turbo 310
~ Cesna 206
|
|
FOTOINTERPRETACJA
STEREOSKOPIA
Ø Budowa oka:
- źrenica ; rogówka ; tęczówka ; ciecz szklista ; soczewka ; spojówka ; nerw wzrokowy ; ślepa plamka Man ; siatkówka ; naczyniówka ; twardówka (białkówka)
Ø Widzenie monokularne = jednooczne
Ø Widzenie binokularne = dwuoczne
Ø Widzenie przestrzenne – każde oko widzi ten sam przedmiot z dwóch różnych punktów widzenia
Ø Elementy i parametry widzenia stereoskopowego:
- płaszczyzna bazowa (wzrokowa) w której odbywa się widzenie
- kąt konwergencji (25 cm = 15˚)
- kąt paralaksy ; minimalny kąt paralaktyczny to 10”
- paralaksa fizjologiczna ; min. Paralaksa fizjologiczna to 0,001 mm
- maksymalna paralaksa fizjologiczna to 0,4 mm
- rozdzielczość stereoskopowa 10” – 30”
Ø ostrość stereoskopowa widzenia zależy od:
- właściwości fizjologicznych
- warunków obserwacji
- charakteru obserwowanych przedmiotów
- zasięg widzenia stereoskopowego=1300m=promień widzenia
Ø dokładność wzrokowego określania odległości obliczamy według wzoru:
przy założeniu, że Δy ³ 10” , bÎ65 mm
Ø wielkość błędu oceny odległości do przedmiotu jest przy obserwacji stereoskopowej wprost proporcjonalna do kwadratu samej odległości i minimalnej różnicy kątów paralaktycznych oraz odwrotnie proporcjonalna do wielkości bazy ocznej
Ø aby zwiększyć plastykę obrazu (widzenia) należy zwiększyć:
a. bazę oczną (b)
b. ostrość stereoskopowego widzenia (Δy), czyli rozdzielczość stereoskopową (służy do tego stereoskop)
Ø warunki widzenia przestrzennego:
- promienie rdzenne – odcinki łączące punkty rdzenne
Ø aby uzyskać model stereoskopowy (widzenie przestrzenne zdjęć) należy tak zorientować zdjęcia aby baza oczna i obrazy obserwowanego punktu znalazły się w jednej płaszczyźnie rdzennej
Ø punkty rdzenne:
- oś rdzenna
- promienie rdzenne
powinny znaleźć się w jednej płaszczyźnie rdzennej.
Ø stereogram = zdjęcie stereoskopowe
Ø warunkiem widzenia stereoskopowego punktu odfotografowanego na zdjęciu jest:
a. położenie punktu na płaszczyźnie zawierającej środki rzutów zdjęć oraz obrazy tego punktu na obydwu zdjęciach płaszczyznę taką nazywamy płaszczyzną rdzenną
b. prostą łączącą środki rzutów poszczególnych zdjęć nazywa się osią rdzenną (baza), przebija ona płaszczyznę zdjęć w tzw. punktach rdzennych
c. proste łączące punkty rdzenne i obrazy identycznych punktów przestrzeni to promienie rdzenne. Są one krawędziami przecięcia poszczególnych płaszczyzn rdzennych z płaszczyznami zdjęć
d. usytuowanie elementów rdzennych pozwala wnioskować o położeniu kamery w momencie wykonywania zdjęcia, a zatem tworzy się kryterium utworzenia poprawnego modelu stereoskopowego
Ø warunki braku przewyższenia wysokościowego modelu stereoskopowego:

Ø czynniki wpływające na przewyższenie modelu stereoskopowego (czynniki związane z fotografowaniem):
- baza fotografowania B
- wysokość fotografowania H
- ogniskowa aparatu
Ø im dłuższa baza fotografowania , tym większe przewyższenie modelu sterepskopowego
Ø H – stosunek skali poziomej do skali pionowej ; odwrotnie proporcjonalny wpływ wysokości na przewyższenie ; czyli im wyższa wysokość tym mniejsze przewyższenie modelu stereoskopowego
Ø Ogniskowa aparatu f – wpływa odwrotnie proporcjonalnie na przewyższenie m. S. ; im dłuższa ogniskowa tym mniejsze przewyższenie modelu stereoskopowego
Ø Elementy związane z obserwacją (wzrokiem):
- odległość dobrego widzenia
- odstęp między zdjęciami
- baza oczna
Ø im bardziej oddalamy zdjęcia – model rośnie
Ø im większa odległość między zdjęciami tym większe przewyższenie modelu ; wzrost odległości proporcjonalnie wpływa na powiększenie modelu ster.
Ø Baza oczna E – długość bazy ocznej obserwatora wpływa odwrotnie proporcjonalnie na przewyższenie modelu ; baza krótsza daje większe przewyższenie
Ø OGÓLNA FORMUŁA WPŁYWU CZYNNIKÓW:

Ø Szacunkowe określanie wielkości przewyższenia wysokościowego modelu ster.:

D – odległość optyczna
f – ogniskowa
B – baza
H – wysokość zdjęcia
d – odległość dobrego widzenia
E – baza oczna
Ø Sposoby obserwacji stereoskopowej:
1. bez instrumentów
2. za pomocą stereoskopu (lustrzany lub soczewkowy):
- efekt ortoskopowy – góra górą, dolina doliną;
- efekt pseudoskopowy – góra doliną, dolina górą;
- efekt zerowy.
3. za pomocą anaglifów:
- dwa zdjęcia jedno w kolorze czerwonym, drugie – zielononiebieskie;
- wzajemne nałożenie z niewielkim przesunięciem;
- obserwacja przez okulary z filtrami czerwonym i niebieskim.
4. za pomocą światła spolaryzowanego:
- dwa zdjęcia stereoskopowe zrzutowane razem i jednocześnie światłem spolaryzowanym na ekran i oglądane przez odpowiednie okulary polaryzacyjne.
5. chromostereoskopia
- informacja o głębi widzenia kodowana jest barwą i zgodnie z teorią Einthowena (1997 r.) poszczególne barwy inaczej zachowują się w zależności od wysokości.
POMIAR WYSOKOŚCI NA ZDJĘCIACH LOTNICZYCH
Zjawisko paralaksy

H – wysokość lotu
DH – cień na zdjęciu
- graficzny i stereoskopowy pomiar paralaksy+pomiar wysokości – ODBIĆ
Instrumenty interpretacyjno – pomiarowe
1.lupy fotointerpretacyjne proste: im większa Æ tym mniejsze powiększenie ; np. lupy Brunella ( miarka, dokładność 0,05 mm , pomiar długości cienia)
2.mikroskopy i lupy fotointerpretacyjne: np. lupa Brinella, lupa składana, lupa powiększająca z zoomem, mikroskop Brinella (dokładność pomiaru do 0,05 mm)
3.stereoskop: np. stereoskop zwierciadlany Wildea, stereoskop soczewkowy (dwa szkła powiększające +11 dioptri zamocowane na nóżkach o wysokości 11 cm), stereoskop lustrzany (SLS-2, produkcja polska)
4.stereomikrometr : pręt połączony ze śrubą mikrometryczną (oszacowanie odległości między dwoma punktami), przesuwanie płytki prawej w stosunku do nieruchomej płytki lewej, wartość odległości odczytujemy na wskaźniku, paralaksa z dokładnością do setnych części mm
5.steroskop podwójny : 2 osoby, 1 wspólny obraz
6.stereopantometr: połączenie stereoskopu lustrzanego i śruby stereomikrometru, układ jest sztywny, można montować rylec, ołówek, płynne przesuwanie po zdjęciach przy wyznaczaniu linii jednakowych paralaks
7.przetwornik optyczny zwany „Luzem” : przenoszenie zinterpretowanej treści nas zdjęciu lotniczym na podkład kartometryczny; podstawa, kolumna, uchwyt – na nim ruchomy ekran, ruchome ramie z pryzmatem, oświetlenie; mapa na stole, zinterpretowaną kalkę kładziemy z tyłu ekranu, obserwator patrzy przez wziernik z pryzmatem, co pozwala na obserwację zarówno mapy jak i ekranu w płaszczyźnie poziomej; szyny ze szkłami korekcyjnymi +/- 3 dioptrie ; 6 szkieł dla obserwacji mapy i 6 szkieł dla obserwacji zdjęcia ; filtry do przyciemniania obrazu zdjęcia lub mapy
8.zoomtransperskopy : umożliwiają dwuoczną obserwację zdjęcia i mapy, model ZT4
9. digital transfer scope : obraz na ekranie komputera, cyfrowe przetwarzanie zdjęcia
|
|
|

|
|
|
INTERPRETACJA ZDJĘĆ LOTNICZYCH
METODYKA INTERPRETACJI ZDJĘĆ LOTNICZYCH Z PUNKTU WIDZENIA BADAŃ ŚRODOWISKOWYCH
1.Podstawy fizjologiczno – psychologiczne: percepcja wzrokowa, układ mechanizmów wzrokowych, widzenie przedmiotowe, kształt, barwa, jasność, wielkość, widzenie stereoskopowe
2.Proces interpretacji: ogólny ogląd sytuacji przedstawionej na zdjęciu:
a.interpretacja kompleksowa (wydzielenie jednorodnych obszarów fotomorficznych, czyli tych o jednakowej barwie, strukturze i teksturze),
b.interpretacja poszczególnych obiektów (ich wykrycie, rozpoznanie, ocena, interpretacja).
3.Cechy interpretacyjno – rozpoznawcze:
a. bezpośrednie b. pośrednie
- optyczne (barwa) - ilościowe
- geometryczne (kształt, wielkość) - przestrzenne
- strukturalno-teksturalne - funkcjonalne
-s tereometryczne - przyczynowe
- kompleksowe
METODY FOTOINTERPRETACYJNE (metoda kameralna)
1.prace przygotowawcze: zamówienie zdjęć, przegląd dostępnych materiałów, sporządzenie fotoszkicu, wyznaczenie jednostek, przygotowanie zdjęć do obserwacji stereoskopowej, przygotowanie mapy podkładowej do wnoszenia obserwacji stereoskopowej;
2.interpretacja stereoskopowa: jakościowa i ilościowa;
3.zestawienie wyników: opracowanie raportu z wykonanej interpretacji, wnioski.
UWARUNKOWANIA EFEKTÓW INTERPRETACJI ZDJĘĆ LOTNICZYCH:
1. predyspozycje psychofizyczne
2. przygotowanie teoretyczne
3. doświadczenie
4. jakość materiału fotograficznego
5. wyposażenie instrumentalne
6. dostępność i zasób informacji z innych dziedzin
KOLEJNOŚĆ ODCZYTYWANIA (interpretacja elementów pokrycia terenu)
1. tereny komunikacyjne – sieć drożna
2. sieć hydrograficzna
3. elementy rzeźby
4. roślinność naturalna
5. roślinność „sztuczna”
6. osadnictwo
7. obiekty przemysłowe, handlowe i inne gospodarcze
METODY INTERPRETACJI
A. dedukcyjna: od ogółu do szczegółu
B. indukcyjna: od szczegółu do ogółu
METODY ILOŚCIOWE
A. punkty geometryczne (wysokości, powierzchnie)
B. punkty fotometryczne (gęstość optyczna, struktura, tekstura)
METODY JAKOŚCIOWE
A. analogowe
B. cyfrowe
C. obrazy źródłowe (np. pozyskiwane w terenie)
D. obrazy pochodne (kompozycje, np. kompozycje barwne)
FOTOINTERPRETACJA METODĄ POLOWĄ / TERENOWĄ:
A.prace przygotowawcze (takie same) + zaplanowanie terenu do badań szczegółowych;
B. prace terenowe: wykonanie opisów, pomiarów, dokumentacji fotograficznej;
- szerokość pasa interpretacji:
teren otwarty 500m
teren zakryty <250m
- długość marszruty:
skala 1:10.000 3-6 km (zdjęcie 18 x 18 cm)
5-11 km (zdjęcie 24 x 24 cm)
skala 1:26.000 27-54 km (zdjęcie 24 x 24 km)
C. opracowanie rezultatów interpretacji terenowej zdjęć lotniczych: inter, stereoskopowa, ekstrapolacja wniosków interpretacji na cały obszar badań, sporządzenie map i opisów, analiza przedstawionej sytuacji, opracowanie wniosków.
FOTOINTERPRETACJA METODĄ KOMBINOWANĄ
A.prace przygotowawcze + wyznaczenie terenu kluczowych (do badań szczegółowych) i testowych (do porównania);
B.badania terenowe na terenach kluczowych i testowych (z bardzo dużego obszaru badania prowadzi się bardzo dokładnie na wybranych fragmentach);
C.opracowanie kluczy interpretacyjnych (wzorce do rozpoznawania obiektów na pozostałym obszarze);
D.interpretacja kameralna zdjęć z całego badanego obszaru;
E.kontrola wiarygodności procesu interpretacji (na podstawie porównania jej wyników z danymi z terenów testowych);
F.reinterpretacja kameralna z uwzględnieniem wniosków z kontroli interpretacji z terenów testowych;
G.zastosowanie wyników badań kluczowych i testowych;
H.napisanie raportu z badań;
I.wnioski.
KLUCZE FOTOINTERPRETACYJNE (wzorce porównawcze):
- są to zdjęcia wraz z opisem fotointerpretacyjnych obiektów lub elementów środowiska oraz określającym ich związki terytorialne pomiędzy obiektami oraz poszczególnymi komponentami lub elementami środowiska.
STRUKTURA KLUCZA FOTOINTERPRETACYJNEGO
Opis: nazwa obiektu, cechy fotometryczne, fototon, struktura obrazu, tekstura obrazu, cechy geometryczne, stereometryczne, lokalizacja topograficzna, związki z komponentami i elementami środowiska.
KLUCZE INDYWIDUALNE: oddzielne obiekty :
- proste (oddzielne obiekty wydzielone na tle pozostałych)
- złożone (powiązania przestrzenne obiektów)
- specjalne (charakteryzuje tylko jeden komponent)
- kompleksowe (złożona charakterystyka)
OCENA PROCESU FOTOINTERPRETACJI:
A. stopień rozpoznania:

B. wiarygodność fotointerpretacji:

q Minimalne warunki udanego zastosowania teledetekcji w rozwiązywaniu problemów badań środowiska:
A. wyraźne określenie problemu postawionego do rozwiązania,
B. ocena możliwości zastosowania teledetekcji w postawionym do rozwiązania problemie,
C. wskazanie procedur pozyskiwania danych teledetekcyjnych przydatnych do realizacji postawionego celu,
D. określenie procedur interpretacji danych, które zostaną zastosowane,
E. określenie podstawowych danych referencyjnych (np. odniesienie do punktów, opisy, mapy),
F. identyfikacja kryteriów oceny jakości zebranych informacji (stopień rozpoznania, wiarygodność).
Zastosowanie zdjęć w badaniach środowiska
GEOLOGICZNA INTERPRETACJA ZDJĘĆ LOTNICZYCH
Ø Cele:
1. rozpoznanie budowy geologicznej danego terenu, jego tektoniki i litologii
2. ułatwienie procesu poszukiwań surowców mineralnych
3. ułatwienie procesu kartowania geologicznego
4. poznanie procesów geodynamicznych (izostazja)
Ø Metody:
1. wizualna interpretacja zdjęć lotniczych na podstawie cech interpretacyjnych
2. badania radiometryczne – współczynniki odbicia spektralnego
Ø Cechy interpretacyjne:
1. Bezpośrednie:
a. proste (geometryczne) : konfiguracja, rozmiar, objętość obiektu
b. fotometryczne : fototon lub barwa
2. Pośrednie:
a. Geomorfologiczne (rzeźba)
b. hydrologiczne (układy sieci rzecznej)
c. geobotaniczne (wskazują na przepuszczalność skał)
d. antropogeniczne (budowle, eksploatacja minerałów)
- RZEŹBA – selektywna erozja i denudacja ujawnia skały o różnej odporności; skały odporne dają formy wypukłe
- ROŚLINNOŚĆ – ogólny wygląd roślinności; struktura przestrzenna roślinności, zwartość
- HYDROLOGIA – różne układy sieci rzecznej
Ø fotointerpretacja litologii:
- skały osadowe: warstwowanie i skały o różnej odporności daje rysunek równoległych i współkształtnych smug
- skały magmowe: masywne formy grzbietów z pociętymi źlebami
Ø współczynnik odbicia spektralnego:
- najmniej : biotyt, syderyt ( a w przypadku skał: tufy porfirów)
- średnio : kwarc, kalcyt (skały : iły i mułki ciemnoczerwone)
- najwięcej : albit (skały: piaskowiec zielono-szary, wapień żółto-szary)
- największe różnice uwidaczniają się przy długości fali 700-800 nm
GEOMORFOLOGICZNA INTERPRETACJA ZDJĘĆ LOTNICZYCH
Ø Cele:
A. opisanie zewnętrznego wyglądu rzeźby
B. ilościowa charakterystyka form rzeźby
C. wyjaśnienie genezy
A. badanie procesów rzeźbiotwórczych
Ø Cechy rozpoznawcze:
1. Bezpośrednie:
a. zmienność fototonu
b. rzucany cień
c. kształt formy
d. model przestrzenny
2. Pośrednie:
a. budowa geologiczna
b. sieć hydrologiczna
c. roślinność
d. gleby (ich wilgotność)
Ø Wykorzystywane materiały fotolotnicze:
odbitki stykowe ; stereogramy ; fotoszkice ; fotomapy ; ortofotomapy cyfrowe
Ø Zdjęcia pojedyncze :
a. wydzielanie głównych form rzeźby
b. tworzenie map fotomorficznych
c. wydzielanie niektórych elementów form
Ø Zdjęcia stereoskopowe:
a. zwiększanie liczby spostrzeganych form
b. możliwość pomiarów ilościowych
HYDROLOGICZNA INTERPRETACJA ZDJĘĆ LOTNICZYCH
1. Wody podziemne: 2. Wody powierzchniowe:
a. wierzchówne a. lądowe: źródła, rzeki, jeziora, bagna
b. gruntowe b. oceaniczne: strefy przybrzeżne
c. aluwialne
d. naskalne
Ø bezpośrednie cechy rozpoznawcze:
a. fototon
b. tekstura (wskazuje na dynamikę ruchu wody)
Ø na zdjęciach panchromatycznych woda ma zwykle ciemny fototon, może on być jednak biały, gdy: kąt padających promieni = kąt promieni odbitych i trafiających do kamery.
Gdy jezioro jest płytkie = fototon jaśniejszy
Meandry rzeczne też mają fototon dużo jaśniejszy niż sama rzeka
Zdjęcia lotnicze w badaniu gleb:
- wykorzystanie do kartowania gleb
- ocena cech fizycznych gleb
- ocena erozji gleb
Co się wykorzystuje?
A. fototon (ilość próchnicy)
B. strukturę
C. teksturę (peryglacjalne znamiona na glebach, skład granulometryczny, wilgotność)
D. cień (większe zacienienie = większe zgruźlenie):
- im bardziej wilgotna gleba, tym ciemniejszy fototon
- mało próchnicy – duże odbicie promieniowania
- zgruźlenie powoduje mniejsze odbicie światła
Zdjęcia lotnicze : interpretacja upraw i zasiewów:
A. wyznaczenie granicy rolno – leśnej
B. inwentaryzacja gleb
C. szacowanie wielkości szkód wywołanych klęskami żywiołowymi
D. wydajność upraw
Skala zdjęć:
A. < 1:30.000 wyróżnia zasadnicze kategorie użytkowania gruntów (las – nie las)
B. 1:30.000 – 1:10.000 wyróżnienie upraw okopowych, zbożowych, sady, plantacje
C. > 1:10.000 pszenica, żyto (fototon najjaśniejszy), owies (fototon ciemniejszy), uprawy okresowe, ziemniaki, buraki, koniczyna, łąki, pastwiska
Układ pół: niwowy, łanowy, blokowo niwowy, pokomasacyjny.
Kształty wsi: owalnica, ulicówka (zabudowa po dwóch stronach ulicy), rzędówka (zabudowa po jednej stronie ulicy).
Obszary miejskie: struktura funkcjonalna miast ; gęstość zaludnienia ; rozwój miasta ; prace planistyczne ; infrastruktura miasta.
|
|
BADANIA ZIEMII ZA POMOCĄ ZDJĘĆ SATELITARNYCH
Kosmos został arbitralnie zdefiniowany. Tak naprawdę nie wiadomo, gdzie się zaczyna. Pierwsze zdjęcie zrobione Ziemi z kosmosu przyjmuje się, że jest to zdjęcie po przekroczeniu przez rakietę wysokości 100 km, czyli przypada na rok 1946. Rakieta była zaopatrzona w aparat fotograficzny, ale jakość zdjęcia pozostawia dużo do życzenia. Informacje mają znikomą wartość. Kolejne 11 lat to przerwa w fotografii satelitarnej. W roku 1962 Amerykanie w związku z misją Merkury wysłali człowieka w kosmos. Był to główny cel tej misji, skutkiem ubocznym były zdjęcia robione przez astronautów na orbicie. Następna misja nazwana Gemini przywiozła kolejne zdjęcia, na których również nie dało się odtworzyć barw rzeczywistych. Zbyt duże jest rozpraszanie promieniowania w paśmie widzialnym przez atmosferę ziemską. Sukcesem natomiast było zaobserwowanie po raz pierwszy układu frontalnego nad Północnym Atlantykiem, które stanowiło dowód co do słuszności wcześniejszych teorii klimatycznych. Stało się jasne, że satelita może być potężnym urządzeniem meteorologicznym.
W celu wyeliminowania rozpraszającego wpływu atmosfery zastosowano metodę, która sprawdza się do dziś, a mianowicie film spektrostrefowy rejestrujący promieniowanie elektromagnetyczne w trzech różnych, bądź więcej kanałach (niebieski, zielony, czerwony). Kolejne zdjęcia udokumentowały przydatność fotografii satelitarnej w badaniach litologii i tektonice. Powstał tylko jeden problem natury technicznej : aby ze zdjęcia mogła powstać wiarygodna mapa, czyli m.in. : posiadająca dokładną skalę , należało zdjęcia wykonywać w rzucie pionowym. Początkowo sprawa ta sprawiała wiele trudności, Dziś satrlity zachowują to specyficzne położenie (prostopadłe do fotografowanego terenu) dzięki orientowaniu statku na bardzo odległe gwiazdy. Przełomem w pracach nad udoskonalaniem metod teledetekcji było pierwsze wykorzystanie zdjęć satelitarnych w poszukiwaniach złóż mineralnych. Teledetekcja zaczęła się opłacać. Były to zdjęcia kopalni diamentów na Pustyni Namib. Były dwie główne cechy tych pierwszych zdjęć satelitarnych : fotografowanie odbywało się tylko z orbit okołorównikowych, czyli badanie obszarów co najwyżej ze strefy międzyzwrotnikowej, ale za to umożliwiały szybką interpretację terenów trudno dostępnych i na dosyć dużym obszarze.
Potrzeba wykorzystania nowych metod badawczych na całej kuli ziemskiej, a nie tylko na wąskim jej wycinku zmusiła władze USA do rozpoczęcia systematycznych badań nad możliwościami przystosowania osiągnięć programu ,,Gwiezdnych wojen ‘’ dla celów teledetekcji. W efekcie powstało wiele satelitów, których przeznaczenie było czysto cywilne : LANDSAT, METEOSAT, NOAA, SPOT, SEESAT.
RODZAJE ORBIT
Początkowo satelity wykorzystywały tylko orbitę okołorównikową m.in.: Merkury, Gemini. Pierwsza stacja orbitalna SKYLAB również poruszała się po tej orbicie. Zdjęcia wykonywała bez przerwy z wysokości do 360 km stereoskopowo. Zastosowano bardzo czuły film przy dużej rozdzielczości (ponad kilka tyś. linii na mm). Istniały również różne sposoby uczulenia filmu, a zdjęcia można było wykonywać tylko ręcznie. Umieszczenie satelity na orbicie równikowej nie sprawiało tyle kłopotów co wystrzelenie go na orbitę biegunową. Trasa wzdłuż równika ogranicza pole badań, obiekt wystrzelony z Florydy (około 30 stopni N) będzie nachylony pod tym samym kątem więc z tej trasy nie będzie można zobaczyć terenów Polski. Wysokości które osiągają satelity są niesamowite. Siła, która wynosi rakiety musi pokonać przyciąganie ziemskie, czyli około 7.5 km/sek. Stało się to możliwe tylko zastosowaniu trójczłonowych rakiet. Ta siła umożliwia utrzymanie się na wysokości do 1000 km, czyli około tyle co wynoszą wysokościorbit okołobiegunowych. Orbity równikowe dzisiejsze są o wiele wyższe. Wiadomo, że im dalej od powierzchni Ziemi tym przyciąganie jest mniejsze, czyli ta sama siła rakiety może osiągać szybszą prędkość. Tak też jest w praktyce. Satelity okołorównikowe poruszają się z prędkościami porównywalnymi do prędkości ruchu Ziemi i w dodatku w tym samym kierunku. Skutkiem jest pozorny bezruch satelity w stosunku do Ziemi. Takie orbity nazywamy geostacjonarnymi. Satelita cały czas znajduje się nad tym samym miejscem obserwując je. Cecha tej orbity jest tak znacząca, że ONZ uznało ją za zasoby naturalne Ziemi i podzieliła pomiędzy poszczególne kraje jej kawałki.
Wysokości orbit Czas obiegu Ziemi
równikowa 36 000 km około 1 h
biegunowa 800-900 km nieruchome
Inne cechy orbity geostacjonarnego to obserwacja całego dysku ziemskiego, słabsza jakość pozyskiwanego obrazu im dalej od punktu zawieszenia. Satelity geostacjonarne zawieszone są nad równikiem co 70 stopni. Jest ich pięć. Mając je możemy cały czas obserwować całą naszą planetę. Satelity te są zaopatrzone w aparaty i skanery. Wykonują zdjęcia w zakresie promieniowania widzialnego, zdjęcia pary wodnej (nie w oknie fotograficznym) oraz zdjęcia nagrzania Ziemi (termalne). Zdjęcia są robione co 30 minut w nocy nie robi się zdjęć w paśmie widzialnym. Rozdzielczość zdjęć to kwadrat o boku 4km na 4 km (taki obiekt będzie już widoczny)
ZASTOSOWANIE ZDJĘĆ SATELITARNYCH
Satelity:
- 1970-2000: 50 misji satelitarnych środowiskowych
- 2000-2015: planowane jest 75 misji
satelity geostacjonarne:
zawieszone nad jednym punktem nad powierzchnią Ziemi, z reguły nad równikiem, np. Neosat ; GOES-E (USA) ; GOES-W (USA); INSAT (Indie); GMS (Japonia) ; FY1 i FY2 (Chiny)
Satelity heliosynchroniczne:
- NOAA (USA), wysokość 833 km.
SATELITY GEOSTACJONARNE
Nazwa
|
Położenie
|
METEOSAT
|
0
|
|
GOEAST
|
70 E
|
|
GOWEST
|
70 W
|
|
GMS
|
140 E
|
|
Nowy Chiński (?)
|
140 W
|
|
Dla Europy najważniejszy jest satelita METEOSAT, gdyż ma zdolność wychylania się ze swojego położenia i wykonywanie zdjęć w takim stanie. Dzięki temu mamy dokładne zdjęcia meteorologiczne. Dodatkowa cecha to automatyczne wprowadzanie na obraz zarys kontynentów, co umożliwia natychmiastową analizę informacji zaraz po uzyskaniu zdjęcia.
SATELITY OKOŁOBIEGUNOWE
Poruszają się prędkością postępową równą około 7.5 km/sek. Czas obrotu wokół Ziemi to 100 minut. Możliwości zobrazowania całej powierzchni globu z powodu ruchu obrotowego Ziemi. Nakłada się na siebie ruch planety i ruch satelity. Możliwości przecinania się są nieograniczone.
NOAA
To amerykański satelita pierwotnie przeznaczony dla celów badań meteorologii . Obecnie wykorzystywany w większym zakresie. Rozdzielczość jego zdjęć w punkcie w nadirze (bezpośrednio pod nim) to kwadrat o boku 1km na 1km. Wysokość zawieszenia to 730 km. Rejestruje obraz w 5 kanałach : zielony, czerwony, podczerwień bliska oraz dwa kanały dalekiej podczerwieni (zdjęcia termalne). Satelita NOAA posiada skaner AVHRR o podwyższonej rozdzielczości radiometrycznej (to trzeci typ rozdzielczości zaraz po : geometrycznej – wielkość obiektów najmniejszych, oraz spektralnej) Skaner widzi 1024 tony między bielą a czernią, satelity dotychczasowe tylko 256, człowiek 12 tonów.
W roku 1979 powstała mapa MAEN SURFACE TEMPERATURE, jednak było tak dużo danych, jak na tą rozdzielczość, że postanowiono zgeneralizować poziom informacji do pola powierzchni 1 stopień na 1 stopień. Większa dokładność uniemożliwiałaby wykorzystanie wyników z powodu braku tak intensywnych metod kartograficznej prezentacji.
v Zdjęcia termalne (temperatury) powierzchni Ziemi dowodzą, że klimat ociepla się i rośnie obszar pustyń. Zdjęcia te umożliwiają analizę chmur (widoczne tylko Cumulusy). NOAA oblicza także wskaźniki zieleni np.: w USA dla rolnictwa, czyli poprzez podział zdjęć zapisanych cyfrowo rozróżniamy intensywność zieleni i jej widma. Program ten służy prognozowaniu plonów.
Rozpoznanie EL Nino czyli zaniku zimnego prądu peruwiańskiego na skutek ustania pasatów.
Urządzenie to potrafi dostrzec subtelne zmiany temperatury wody, które w grudniu 1999 roku wynosiły +/- 9° Celsjusza (pomiędzy zimnym prądem Peruwiańskim, a otaczającymi wodami). Podobne zjawisko mieszania się wód o różnych temperaturach wykryto na Oceania Atlantyckim (Golfsztrom oraz Prąd Labradorski). Miejsca takie są bardzo sprzyjające dla połowu ryb, a NOAA zagwarantował możliwość ich poszukiwania.
Na zdjęciu termalnym zaobserwowano także, że temperatura wnętrza Antarktydy nie zmienia się prawie w ogóle w ciągu roku. Panuje tam względnie jednolita pogoda. Układ natomiast dookoła lądolodu podlega gwałtownym zmianom. Potwierdza to fakt, że taka wielka ilość lodu odgrywa decydujący wpływ na klimat obszarów przyległych.
Satelita ten po raz pierwszy dostarczył także obrazu zanieczyszczeń Bałtyku. Dostarczono niepodważalny dowód, że to właśnie Polska jest głównym trucicielem tego akwenu. Zdjęcia te pokazały jak straszliwie zanieczyszczony jest Atlantyk przez produkty ropne.
Satelita NOAA dostarczył danych na temat „Dziury Ozonowej”, która widoczna jest wyłącznie nad półkulą południową, gdyż pogoda tam jest na tyle stabilna aby satelita w trakcie powtórnych okrążeń mógł zaobserwować to zjawisko. Na północy zmiany w atmosferze zachodzą zbyt gwałtownie
LANDSAT
Seria satelitów amerykańskich, które od roku 1972 do dziś cały czas prowadzą badania powierzchni Ziemi. Były to pierwsze satelity cywilne Do dziś istniało 7 satelitów, przy czym 6 rozbił się przy starcie, a 7 jeszcze nie został wystrzelony.
Pierwsze trzy Landsaty (1-3) miały na pokładzie skanery MSS oraz tajna kamera RBV (posiadała trzy osobne kamery o dużej rozdzielczości 40 m co ze względów na swoją dokładność stanowiło informację strategiczną). Landsaty 4-5 posiadały TM w którym dodano kanał dalekiej podczerwieni (10.4 – 12.5 podobnie jak w 3), 6-5 natomiast ETM. Najnowszy Landsat 7 dodatkowo ma kanał panchromatyczny (o zakresie 52-90) porócz wszystkich wcześniejszych. Na świecie jest 12 stacji odbierających informacje z Landsatów
Skaner Mssobrazował pas o szerokości 185 km i długości 80 m, czyli teoretycznie była to linia. Nie było to zdjęcie. Obraz otrzymywano metodą addytywną przez dodanie kanałów 4,5 i 7 (zielony, czerwony i bliska podczerwień 0.8 - 1.1 mikrometrów). Kanał 6 został pominięty z powodu małej ilości informacji (0.7 – 0.8). Pierwsze pięć Landsatów korzystały z odbitego światła słonecznego dla tych kanałów. Landsat 3 ponadto jako pierwszy posiadał dodatkowy 8 kanał dla MSS częstotliwości (10.4-12.5 mikrometrów) czyli termalna podczerwień (korzystał już z mikrofal, czyli swoje źródło światła – antena) o innej rozdzielczości niż pozostałe kanały, a mianowicie 237 m. Rozdzielczość przestrzenna (wielkość najmniejszego elementu) 79 metrów 1 piksel. Skaner tworzył pas szerokości 185 km, który składał się z bardzo wąskich linii po 60 m. Na raz było ich robionych 6. Kolejnym krokiem było cięcie pasa na kwadratowe zdjęcia o boku 185 km. Zdjęcia satelitarne są zawsze w barwach nierzeczywistych. Zjawiska takie jak lód i śnieg są zawsze białe. Kompozycje barwne dobiera się na tej zasadzie by woda czysta – czarna, a czerwona zanieczyszczona.
Landsat 1-3 wykonywały 1 obieg w około 103 minuty, pełne pokrycie terenu w 18 dni, w ciągu doby 14 orbit na wysokości 907 – 915 km. Odległość pomiędzy orbitami powyżej 2000 km. Piętnasta orbita, czyli pierwsza kolejnego cyklu zawsze jest trochę przesunięta w stosunku do pierwszej poprzedniego cyklu. Rozdzielczość czasowa to 18 dni w tym przypadku (ilość dni na zobrazowanie całego globu).Polska w tym systemie jest zobrazowana w 6 dni, potrzeba pogodnych dla dobrych zdjęć, co u nas jest ewenementem w związku z pogodą. Jakość tych zdjęć pozostawia więc wiele do życzenia. Średnio Polska mieści się średnio na 28 zdjęciach (przesunięcia orbit). Na tych zdjęciach Wisła jest widoczna tylko do Oświęcimia. Wyżej jej bieg rozmazuje się przy tej rozdzielczości.
Za każdym zdjęciem MSS rejestruje wysokość słońca i azymut, w celu możliwości ustalenia na podstawie tych parametrów wysokości obiektu na zdjęciu. Pomocny w tym jest cień tego obiektu.
Skaner TM na pokładzie Landsatów 4-5, których wysokość wynosi 705 km, orbita jedna zajmowała mu 99 minut, rozdzielczość czasowa 16 dni, rozdzielczość przestrzenna zdjęć 30 m (1 piksel to 900 m kwadratowych)wystarczająca dla większości badań geograficznych. Bardziej dokładne zdjęcia nie są wymagane gdyż zawierają lub wręcz za dużo informacji, lub przedstawiają za mały obszar, nie pasujący do skali badań. Rozdzielczość spektralna 7 kanałów, w tym środkowa podczerwień, ważna w badaniach zdrowotności roślinności oraz daleką podczerwień. Ciekawostką jest, że kanał pierwszy rejestrował część widma w zakresie koloru niebieskiego (0.45 – 0.53). Daleka podczerwień to kanał 6 mogący jako jedyny wykonywać zdjęcia w nocy. Zakres jego to 10.4 – 12.5 mikrometrów (rozdzielczość 120 m) dwie mozliwości.
Najnowsza wersja tego skanera ETM+ dodatkowo posiada rozszerzoną podczerwień tkz.: kanał panchromatyczny o rozdzielczości przestrzennej 15 m, kanał 10.4 –12.5 o częstotliwości 60 m, oraz wszystkie inne o 30 m ( trzy możliwości)
SPOT
Francuski satelita wystrzelony na orbitę 20 lat temu. Obiega Ziemię na wysokości 830 km. Jest wyposażony w baterie słoneczne. Jest to pierwszy satelita, który został wyposażony w dwa urządzenia pokładowe ( skanery ) tego samego rodzaju. Rozwiązanie to zapewnia satelicie szersze pole widzenia. Pojedynczy pas obserwacji mierzy w nadirze 60 km. Zdjęcia pokrywają się na przestrzeni 3 km, stąd jednorazowo obrazowany jest obszar o szerokości 117 km (dla porównania pas ten wynosi 185 km dla Landsata i 300 dla satelity Noaa).
Rozdzielczość spektralna: 3 kanały: zielony, czerwony (widmo widzialne) oraz bliska podczerwień (700-800 nm). Dla porównania Landsat miał 6 kanałów i był uczulony na średnią podczerwień. Skaner satelity Spot nie posiada części mechanicznej (lustra wirującego), co gwarantuje jego bezawaryjność. Wyposażony jest w elektroniczną linijkę detektora, która rejestruje naraz wszystkie piksele, nie da się go uczulić na dalsze częstotliwości, bbraz nie ma zniekształceń geometrycznych. Kanały są tylko typowe, w związku z czym nie jest możliwa wnikliwa analiza stanu roślinności, Nowa cecha to możliwość obserwacji terenu nie tylko w nadirze. Uchylne lustro pozwala na zwiększenie terenu obserwacji o 27 stopni w lewo i w prawo od osi orbity, czyli szerokość obrazowania zwiększa się do 950 km. Z tej wartości wybieramy interesującą nas część, w zależności od aktualnego stanu pogody (brak zachmurzenia), lub w związku z interesującym nas obszarem. Kolejna zaleta to możliwość powtórzenia obserwacji tego samego terenu z innej orbity (zwiększenie częstotliwości obrazowania). Pokrycie zdjęciami kuli ziemskiej trwa 35 dni, to jest ponad dwukrotnie dłużej niż w przypadku Landsata. Cechą charakterystyczną Spota jest zwiększenie częstotliwości obrazowania : obszar położony na równiku może być 7-krotnie zobrazowany w ciągu jednego cylu 35 dni, obszary na 45 stopniu szerokości geograficznej 11 razy ( wraz ze wzrostem szerokośći geograficznej rośnie częstotliwość obrazowania ). Uchylne lustro umożliwia otrzymanie zdjęcia stereoskopowego. Im większa jest baza takiego zdjęcia, tym lepsza percepcja głębi. Stosunek bazowy bliski wartości 1, umożliwia rozpoznanie wysokości z dokładnością do 7 metrów (stosunek bazowy jest równy jedności gdy odległość między zdjęciem lewym a prawym równa jest wysokości fotografowania). Z powodu wysokiej wartości paralaksy czasowej (kilka dni) zaprzestano stosowania tej techniki. Współczesne satelity wykonują zdjęcia stereoskopowe z jednej orbity, robiąc zdjęcia przed i pod sobą (różnica kilkunastu sekund).
W oparciu o zdjęcia ze Spota zostały opracowane mapy topograficzne terenów mało dotychczas poznanych, np. dla Afryki. Stanowią one oprócz map sytuacyjnych opracowanych na podstawie zdjęć z Landsata podstawowy zbiór informacji o rzeźbie kontynentów. Siedmiometrowe cięcie poziomicowe jest nie wystarczające dla Europy.
Rodzaje zdjęć ze Spot’a:
1.Wielospektralne (3 kanały),
2.Barwne kompozycje (addytywne) o rozdzielczości 20 m (400 m kw.),
3.Wysokorozdzielcze : barwne kompozycje łączy się w jeden monochromatyczny kanał, zwiększając chwilową rozdzielczość do 10 m, co upodabnia je do zdjęć lotniczych, a te zarezerwowane są dla celów wojskowych – stąd wynikają problemy – zdjęcia ze Spot’a udostępniane są dla celów cywilnych tylko dla terenów, na których nie występują konflikty,
4.Stereoskopowe.
Wadą zdjęć ze Spot’a jest ich cena 5 000 $ za 60 ´ 60 km (dla porównania zdjęcia z Landsat’a 3 500 za 180 ´ 180 km
SEASAT
Wprowadzony na orbitę w 1978 roku, pierwszy satelita mikrofalowy, zaopatrzony w antenę, stanowiącą jego własne źródło światła, potrafi pokonać przeszkodę w postaci chmur. Najbardziej skomplikowane urządzenie na świecie. Jego zdjęcia zawsze są zdjęciami poziomymi. Są one zawsze czarno białe, gdyż wykonane w jednym spektrum. Dla mikrofali woda jest urzeźbiona. Na tej podstawie wykonywano bardzo dokładne mapy m.in.: mapa urzeźbienia powierzchni oceanów (widoczne rowy i grzbiety oceaniczne – stąd wniosek, że woda oddaje w zgeneralizowanej formie charakter dna, deniwelacja poziomu morza przy brzegach Hiszpanii, a środkiem Atlantykiem wynosi 220 m – ale to potwierdziły późniejsze satelity), mapa zawartości pary wodnej, mapa prędkości wiatrów nad morzami (ciecie co 1.8 m/sek) i ich kierunków, mapy ukształtowania wewnętrznego cyklonów, mapa wysokości fal morskich (szczegółowość do 80 cm, wykonana przez pokładowy wysokościomierz mikrofalowy), zasolenie wody, mapa deniwelacji dna morskiego. Wszystkie te wiadomości zostały uznane za zbyt cenne i strategiczne dla marynarki wojennej USA, a dostęp do nich był powszechny, w związku z czym satelita został zestrzelony po 106 dniach. Wyniki badań SEASAT zostały potwierdzone przez kolejne satelity, natomiast ogrom informacji, dostarczonych przez czas pracy tego satelity do dzisiaj doczekał się pełnego opracowania (mamy lepsze metod zdobywania tych samych informacji).
NAJNOWSZE SATELITY MIKROFALOWE
Obrazują rzeźbę lądów i mórz. Zjawisko interferencji fal umożliwia badanie różnic wysokości punktów na powierzchni Ziemi z dokładnością równą połowie długości emitowanej fali tj.: z dokładnością do 2.5 cm. Mikrofala penetruje zawsze przez pierwszą przeszkodę : penetracja piasków pustynnych (7 m ) po odbiciu od skały macierzystej ukazała dawny obraz rzeźby Afryki. Skuteczność penetracji spada wraz ze wzrostem wilgotności podłoża. Mikrofale służą również do badania grubości lądolodu Antarktydy i Grenlandii.
Fale o długości 70 – 130 cm są ściśle tajne z powodów wojskowych.
ZSRR
Satelity radzieckie cechowało przywożenie z kosmosu negatywów zdjęć, co dawało najlepsze wyniki, jednak wada to zmiana kolorów w centrum zdjęcia. Wszystkie inne satelity przysyłają informację drogą radiometryczną.
Zdjęcia z satelity KOSMOS miały rozdzielczość 10 m.
|
|
|
|
http://www.el.pcz.pl/_dokumenty/pracownicy/Minkina.pdf
http://www.ztmapc.el.pcz.pl/stud/term/refer.pdf
Dr hab.inż. Waldemar Andrzej MINKINA, Prof.PCz.
Politechnika Częstochowska,
Instytut Elektroniki i Systemów Sterowania
TECHNIKA POMIARÓW W PODCZERWIENI
W PROCESACH TECHNOLOGICZNYCH
Streszczenie
W artykule opisano przydatne w praktyce, podstawowe zagadnienia problematyki pomiarów termowizyjnych.
Przedstawiono rys historyczny rozwoju termowizji, podstawy teoretyczne pomiarów oraz rodzaje
produkowanych systemów termowizyjych. Przedstawiono najnowsze rozwiązania kamer termowizyjnych
na bazie chłodzonych i niechłodzonych detektorów matrycowych. Opisano stosowane detektory
promieniowania podczerwonego. Dla praktyków oceniających uzyskane z pomiarów termogramy badanych
obiektów, wskazano na błędy, jakie należy uwzględnićprzy ich interpretacji.
Słowa kluczowe: pomiary w podczerwieni, termografia, pomiary temperatury, błędy pomiarów
1. WPROWADZENIE
Kamera termowizyjna jest jednym z najbardziej uniwersalnych przyrządów pomiarowych,
jakie wymyślił człowiek. Systemy termowizyjne są stosowane dla celów diagnostyki
cieplnej, na przykład do:
- wykrywania zawilgoceń, błędów w izolacji cieplnej budynków i urządzeń chłodniczych,
miejsc ucieczki ciepła w instalacjach centralnego ogrzewania, lokalizacji miejsc pęknięć
sieci grzewczej i wodociągowej,
- wykrywania pęknięć i niejednorodności materiałów,
- wykrywania mostów cieplnych w izolacji pieców elektrycznych, punktów przegrzania z
powodu uszkodzeń izolacji pieców komorowych, pieców przelotowych, topielnych, suszarni,
kotłów i rurociągów,
- wykrywania zbrojeń w betonie po uprzednim ich indukcyjnym nagrzaniu,
- projektowania odzieży zimowej,
- badania urządzeń grzejnych gospodarstwa domowego,
- badania nagrzewania się opon samochodowych na stanowiskach próbnych i w ruchu,
- badania silników spalinowych i turbin,
- badania obwodów elektronicznych w celu określenia rozpływu ciepła oraz oceny jakości
chłodzenia podzespołów,
- badań środowiskowych, np. rejestrowania z samolotu rozkładu temperatury powierzchni
lądów i wód, wykrywania samozapłonów hałd węglowych, składowiskśmieci, silosów,
lokalizacji skażeń cieplnych wód i gruntów,
- nadzoru pracy i wykrywania punktów przegrzania maszyn i urządzeń wirujących,łożysk,
przekładni, wałów, sprzęgieł, pasków napędowych,łańcuchów, transporterów, kompresorów,
pomp,
- wykrywania punktów przegrzania urządzeń i instalacji elektrycznych, jak np.: bezpieczników,
styków,łączników, linii napowietrznych i kablowych, podstacji, transformatorów,
tyrystorów, silników, izolatorów, obwodów elektrycznych,
2
a także dla celów diagnostyki medycznej do lokalizacji miejsc na ciele człowieka o podwyższonej
temperaturze lub o asymetrycznym jej rozkładzie (onkologia, reumatologia, ginekologia,
okulistyka).
Zastosowanie termografii umożliwia wykrycie miejsc potencjalnych zagrożeń na tyle
wcześnie,że bez problemów można zaplanować prace remontowe, a tym samym uniknąć
kosztów przestojów w produkcji czy niespodziewanych awarii. Diagnostyka może być prowadzona
pod pełnym obciążeniem, co praktycznie nie jest możliwe przy zastosowaniu innych
metod. Ilość miejsc potencjalnego zagrożenia, wykrywanych za pomocą kamery termowizyjnej
jest dużo większa niż innymi metodami. Także podczas badań naukowych zastosowanie
diagnostyki termowizyjnej znacząco poprawia jakość uzyskiwanych informacji o zjawiskach
termodynamicznych, wymianie ciepła, czy warunkach chłodzenia.
Wszędzie tam, gdzie jakakolwiek przyczyna powoduje generowanie bądź przesył energii,
zastosowanie kamer termowizyjnych powoduje,że proces kontroli staje się łatwy, szybki,
bezpieczny i dokładny oraz niezależny od odległości i trudnego dostępu. Wszelakie możliwości
zastosowań kamer termowizyjnych opisuje m.inn. ukazujące się regularnie czasopismo
„The Infra-Red Observer”, wydawane przez szwedzką firmę FLIR (dawniej: AGEMA Infrared
Systems, Inframetrics, FSI).
Problematyka pomiarów termowizyjnych jest stosunkowo nowa, zaś w polskiej metrologicznej
literaturze fachowej dość mało znana. Dlatego celem niniejszej publikacji było
przybliżenie tego zagadnienia. O wadze pomiarów termowizyjnych w techniceświadczyć
może choćby fakt,że niemieckie czasopismo„Technisches Messen”wydało w tym roku dwa
monotematyczne zeszyty na ten temat [1]. Od 1992 roku, regularnie co dwa lata, organizowane
są także między innymiSeminaria „Quantitative Infrared Thermography” (QIRT)poświęcone
wymianie doświadczeń z zakresu pomiarów w podczerwieni.
2. PODSTAWY TEORETYCZNE POMIARÓW TERMOWIZYJNYCH
Każdy obiekt o temperaturze wyższej niż zero absolutne (-273,15oC) emituje energię.
Wartość wypromieniowanej energii rośnie ze wzrostem temperatury obiektu, co umożliwia
pomiar jego temperatury poprzez pomiar wartości emitowanej energii, szczególnie w paśmie
promieniowania podczerwonego. Promieniowanie występujące w przyrodzie, w zależności od
długości faliλ, można podzielić na promieniowanie [2,3]:
- kosmiczne oraz promieniowanie gamma o długości fali!"10-5#m,
- typu X: 10-5"!"10-2#m,
- ultrafioletowe: 10-2"!"0,35#m,
- promieniowanie widzialne:!=0,35-0,75#m,
- podczerwone: 1"!"103#m,
0,75 - 3μm – bliska podczerwień,
3 - 6μm –średnia podczerwień,
6 - 15μm – daleka podczerwień,
15 - 1000μm – ekstremalna podczerwień,
- mikrofale i fale radiowe:!$103#m.
Normalnie obserwowane obrazy, oglądane są w paśmie widzialnym przy wykorzystaniu
zjawiska rozproszeniaświatła. Jednakże często, bardziej interesujące są dodatkowe informacje
o obiektach, uzyskiwane w „niewidzialnym” paśmie promieniowania elektromagnetycznego.
Takim rodzajem promieniowania może być np. promieniowanie podczerwone.
3
Strumień promieniowania cieplnego dochodzący do detektora podczerwieni składa się ze
[2,4,5]:
- strumienia emitowanego przez badany obiekt:
( ) ( ) ( ),ob
ob
atm
atm
ob
ob
obT T R T! ! !'(& %(1)
- strumienia emitowanego przez otoczenie i odbitego od badanego obiektu:
[1 ( )] ( ) ( ) ( )o
o
atm
atm
o
o
o
ob
odbT T T R T! ! ! !'( )& & %, (2)
- strumienia emitowanego przez atmosferę:
[1 ( )] (atm),
atm
atm
atm
atmT R T! !'( )%(3)
- strumienia emitowanego przez elementy optyczne i filtry kamery; w najnowszych typach
kamer jego wartość można pominąć, gdyż jest dużo mniejsza od wymienionych wyżej.
Sygnał wyjściowy z detektora promieniowania opisuje przybliżony wzór:
u,C+('ob*'odb*'atm), (4)
gdzie:
&!- monochromatyczny współczynnik emisyjności,
-- gęstość strumienia promieniowania cieplnego [W/m2],
τλ– monochromatyczny współczynnik przepuszczania (transmisji),
C-zmienny parametr zależny od stopnia tłumienia atmosfery, absorpcji elementów optycznych i filtrów
kamery, właściwości detektora,
R!- monochromatyczne natężenie promieniowania, [W/m2],
T-temperatura, [K],
indeksy:atm – atmosfera; o – otoczenie; ob – obiekt; odb – odbicie;!- długość fali promieniowania,
#m.
Wzór (4) jest wzorem uproszczonym...
http://www.ptts.pl/wladze.html
Władze PTTS w 14 letnim okresie działalności Towarzystwa
Zgodnie ze statutem Towarzystwa jego władzami są: Walne zebranie Członków, 7 osobowy Zarząd i 3 osobowa Komisja Rewizyjna.
http://pak.info.pl/index.php?menu=menu&idMenu=929
Bogusław Więcek, Gilbert De Mey
Termowizja w podczerwieni. Podstawy i zastosowania
Warszawa 2011
ISBN 978-83-926319-7-2
Książka przedstawia w sposób logiczny i systematyczny złożoną i bogatą wiedzę z zakresu współczesnej termografii w podczerwieni. Jest to pierwsza w kraju książka o pogłębionym zakresie teorii, napisana w sposób ścisły, ale przystępny.
fragmenty z recenzji
opis spis treści
spis treści
Przedmowa
|
10
|
Spis oznaczeń
|
12
|
1. Podstawowe pojęcia
|
14
|
1.1. Wielkości fizyczne
|
14
|
1.1.1. Intensywność promieniowania
|
15
|
1.1.2. Luminancja energetyczna
|
16
|
1.1.3. Powierzchnia lambertowska
|
17
|
1.1.4. Egzytancja energetyczna
|
19
|
1.1.5. Natężenie napromieniowania
|
21
|
1.2. Ciało doskonale czarne i ciała rzeczywiste
|
23
|
1.2.1. Prawo Kirchhoffa
|
24
|
1.3. Prawa promieniowania
|
25
|
1.3.1. Prawo przesunięć Wiena
|
26
|
1.3.2. Aproksymacje Wiena i Rayleigha-Jeansa
|
27
|
1.3.3. Prawo Stefana-Boltzmanna
|
29
|
1.4. Promieniowanie w zakresie MWIR i LWIR
|
29
|
2. Podstawy fizyczne termografii
|
33
|
2.1. Kwantowa teoria promieniowania
|
33
|
2.1.1. Zjawiska powierzchniowe i objętościowe
|
33
|
2.1.2. Wybrane elementy fizyki statystycznej
|
33
|
2.1.2.1. Dyskretne poziomy energetyczne
|
33
|
2.1.2.2. Zasada zachowania masy i energii
|
34
|
2.1.2.3. Najbardziej prawdopodobny rozkład
|
34
|
2.1.2.4. Formuła Stirlinga
|
35
|
2.1.2.5. Rozkład Boltzmanna
|
36
|
2.1.3. Rozkład Boltzmanna zależny od temperatury
|
38
|
2.1.4. Gęstość stanów energetycznych
|
40
|
2.1.5. Równanie Plancka
|
43
|
2.1.6. Prawo Plancka jako funkcja długości fali
|
43
|
2.1.7. Strumień fotonów przenikających powierzchnię
|
44
|
2.1.8. Prawo Lamberta
|
46
|
2.1.9. Egzytancja energetyczna monochromatyczna
|
49
|
2.1.10. Podejście Einsteina
|
49
|
2.2. Wnioski wynikające z prawa Plancka
|
51
|
2.2.1. Prawo przesunięć Wiena
|
51
|
2.2.2. Prawo Wiena
|
53
|
2.2.3. Prawo Rayleigha-Jeansa
|
53
|
2.2.4. Prawo Stefana-Boltzmanna
|
53
|
2.2.4.1. Wyznaczenie wartości funkcji
|
54
|
2.2.4.2. Sumowanie ciągu
|
55
|
2.3. Prawo Stefana-Boltzmanna w ujęciu termodynamicznym
|
58
|
2.3.1. Pierwsza zasada termodynamiki w układzie T – V
|
58
|
2.3.2. Druga zasada termodynamiki w układzie T – V
|
59
|
2.3.3. Gaz doskonały w ujęciu termodynamiki
|
61
|
2.3.4. Gaz fotonowy w ujęciu termodynamiki
|
63
|
2.4. Przewodzenie ciepła i konwekcja
|
65
|
2.4.1. Uwagi ogólne
|
65
|
2.4.2. Przewodnictwo cieplne
|
65
|
2.4.3. Konwekcja
|
67
|
2.5. Radiacyjna wymiana ciepła pomiędzy ciałami doskonale czarnymi
|
68
|
2.5.1. Wprowadzenie
|
68
|
2.5.2. Radiacyjna wymiana ciepła między dwiema równoległymi płaszczyznami
|
69
|
2.5.3. Linearyzowana radiacyjna wymiana ciepła
|
70
|
2.5.4. Eksperymentalne potwierdzenie prawa Lamberta
|
71
|
2.5.5. Radiacyjna wymiana ciepła między nieskończenie małymi ciałami
|
74
|
2.5.6. Radiacyjna wymiana ciepła pomiędzy powierzchniami izotermicznymi
|
75
|
2.5.7. Radiacyjna wymiana ciepła w zamkniętej przestrzeni
|
76
|
2.5.8. Brzegowe równania całkowe
|
79
|
2.5.9. Linearyzowana radiacyjna wymiana ciepła
|
80
|
3. Właściwości promienne ciał
|
81
|
3.1. Objętościowa teoria promieniowania
|
81
|
3.1.1. Wprowadzenie
|
81
|
3.1.2. Podstawowe równania
|
82
|
3.1.3. Rozwiązanie dla stanu ustalonego
|
84
|
3.1.4. Linearyzacja problemu
|
86
|
3.1.5. Emisyjność ciała półnieskończonego
|
87
|
3.1.6. Współczynnik odbicia ciała półnieskończonego
|
89
|
3.1.7. Emisyjność cienkiej warstwy
|
91
|
3.2. Wymiana ciepła między powierzchniami szarymi
|
94
|
3.2.1. Radiacyjny przepływ ciepła z powierzchni szarej
|
95
|
3.2.2. Radiacyjna wymiana ciepła w zamkniętej przestrzeni szarej
|
96
|
3.2.3. Całkowe równanie brzegowe
|
97
|
3.3. Radiacyjna wymiana ciepła w termowizji
|
98
|
3.3.1. Wstęp
|
98
|
3.3.2. Analiza geometrii stożkowej
|
98
|
3.3.3. Bolometr sferyczny
|
101
|
3.3.4. Interpretacja fizyczna
|
102
|
3.4. Falowa teoria emisyjności
|
103
|
3.4.1. Wstęp
|
103
|
3.4.2. Równania Maxwella
|
103
|
3.4.3. Rozwiązanie równań Maxwella
|
104
|
3.4.4. Fala elektromagnetyczna w idealnym dielektryku
|
107
|
3.4.5. Emisyjność normalna dielektryka
|
108
|
3.4.6. Emisyjność kątowa dielektryka
|
111
|
3.4.7. Emisyjność ciał pochłaniających promieniowanie
|
115
|
3.4.8. Wpływ przewodności elektrycznej na emisyjności metali
|
120
|
3.4.9. Wpływ przewodności elektrycznej na emisyjności metali
|
124
|
3.4.10. Emisyjność całkowita
|
126
|
3.5. Emisyjność cienkich warstw
|
128
|
4. Właściwości transmisyjne atmosfery
|
131
|
4.1. Pochłanianie promieniowania w atmosferze
|
131
|
4.2. Wpływ wilgotności, temperatury i odległości na transmisję atmosfery w podczerwieni
|
133
|
4.3. Pochłanianie promieniowania przez gazy
|
142
|
4.4. Pochłanianie molekularne
|
144
|
4.5. Widmowy współczynnik transmisji atmosfery
|
150
|
5. Detektory podczerwieni
|
152
|
5.1. Parametry detektorów
|
153
|
5.2. Podstawy działania detektora termicznego
|
155
|
5.2.1. Radiacyjna wymiana ciepła w detektorze termicznym
|
155
|
5.2.2. Analiza czasowa
|
160
|
5.3. Wykrywalność detektora termicznego
|
164
|
5.3.1. Definicja temperatury
|
164
|
5.3.2. Rozkład Maxwella
|
165
|
5.3.3. Energia średnia
|
165
|
5.3.4. Rozkład prawdopodobieństwa energii
|
167
|
5.3.5. Wartość średnia energii
|
168
|
5.3.6. Wariancja energii
|
169
|
5.3.7. Temperatura jako zmienna losowa
|
170
|
5.3.8. Pojemność cieplna detektora
|
171
|
5.3.9. Fluktuacje temperatury
|
172
|
5.3.10. Moc równoważna szumowi
|
173
|
5.3.11. Chłodzenie detektora termicznego
|
176
|
5.3.12. Wykrywalność maksymalna detektora termicznego
|
177
|
5.4. Rodzaje detektorów termicznych
|
178
|
5.4.1. Detektory bolometryczne
|
178
|
5.4.2. Detektory piroelektryczne
|
179
|
5.4.3. Termopary radiacyjne
|
179
|
5.5. Podstawy działania detektora fotonowego
|
180
|
5.5.1. Działanie detektora fotonowego
|
181
|
5.5.2. Konstrukcja detektora fotonowego
|
184
|
5.6. Czułość detektora fotonowego
|
185
|
5.6.1. Liczba fotonów N
|
185
|
5.6.2. Całkowita liczba fotonów N(∞)
|
186
|
5.6.3. Przybliżenie N(λG) dla średnich długości fali
|
188
|
5.6.4. Przybliżenie N(λG) dla dużych długości fali
|
189
|
5.6.5. Dokładne wyznaczenie N(λG)
|
190
|
5.6.6. Wydajność kwantowa
|
191
|
5.6.7. Moc równoważna szumowi
|
191
|
5.6.8. Wykrywalność
|
194
|
5.6.9. Wykrywalność znormalizowana dla średnich długości fali
|
194
|
5.6.10. Przybliżenie wykrywalności znormalizowanej dla dużych wartości długości fali
|
195
|
5.6.11. Wykrywalność znormalizowana dla wszystkich długości fali
|
196
|
5.6.12. Detektor fotowoltaiczny
|
197
|
5.7. Detektory QWIP
|
199
|
5.8. Detektor fotonowy SPRITE
|
206
|
6. Kamery termowizyjne
|
208
|
6.1. Wprowadzenie
|
208
|
6.2. Rozdzielczość termiczna
|
208
|
6.3. Korekcja niejednorodności matrycy detektorów
|
212
|
6.4. Przestrzenna rozdzielczość kamery
|
217
|
6.5. Minimalna rozróżnialna różnica temperatury
|
218
|
6.6. Kalibracja kamery termowizyjnej
|
221
|
6.7. Konstrukcja i działanie kamery termowizyjnej
|
226
|
6.7.1. Obiektyw kamery termowizyjnej
|
227
|
6.7.2. Układy całkujące
|
230
|
6.7.3. Układ zasilania detektora podczerwieni
|
237
|
6.7.4. Układy przetwarzania analogowego i sterowania detektora podczerwieni
|
238
|
6.8. Układy korekcji NUC i transmisji obrazu
|
240
|
6.8.1. Układ transmisji obrazu
|
243
|
6.9. Kamera VOx384IR i jej parametry
|
244
|
7. Systemy chłodzenia detektorów podczerwieni
|
247
|
7.1. Chłodzenie termoelektryczne
|
247
|
7.1.1. Podstawy fizyczne działania elementów termoelektrycznych
|
247
|
7.1.2. Analiza działania ogniwa Peltiera
|
251
|
7.2. Chłodzenie w cyklu Joula-Thomsona
|
258
|
7.3. Chłodzenie w cyklu Stirlinga
|
262
|
8. Pomiary termowizyjne
|
271
|
8.1. Pomiar temperatury za pomocą kamery termowizyjnej
|
271
|
8.2. Techniczne pomiary emisyjności
|
273
|
8.2.1. Metoda kalorymetryczna
|
274
|
8.2.2. Metoda odbiciowa
|
275
|
8.2.3. Metoda z ciałem referencyjnym
|
276
|
8.3. Pomiary emisyjności spektralnej materiałów
|
277
|
8.4. Pomiary emisyjności spektralnej cienkich powłok
|
280
|
8.5. Pirometria wielopasmowa
|
282
|
8.6. Błąd pomiaru temperatury
|
286
|
8.7. Niepewności radiometrycznego pomiaru temperatury
|
290
|
9. Analiza termogramów medycznych
|
293
|
9.1. Histogram obrazu termowizyjnego
|
293
|
9.2. Cechy obrazu termowizyjnego
|
295
|
9.2.1. Parametry statystyczne 1. rzędu
|
295
|
9.2.2. Parametry statystyczne 2. rzędu
|
297
|
9.2.3. Selekcja cech
|
302
|
9.3. Przekształcenie falkowe termogramów
|
302
|
9.4. Klasyfikacja obrazów termowizyjnych
|
305
|
9.5. Zastosowanie termowizji w badaniach przesiewowych
|
307
|
10. Termowizja w budownictwie
|
309
|
10.1. Przepływ ciepła przez przegrody budowlane
|
309
|
10.2. Współczynnik przenikania U przez przegrody budowlane
|
317
|
10.3. Rezystancja termiczna przegrody budowlanej
|
318
|
10.4. Mostki termiczne
|
321
|
10.5. Wyznaczanie współczynnika przenikania ciepła
|
324
|
10.6. Przekształcenia rzutowe termogramów
|
326
|
11. Termowizja w badaniach nieniszczących
|
329
|
11.1. Wprowadzenie
|
329
|
11.2. Podstawy fizyczne termowizji synchronicznej
|
331
|
11.3. Wymuszenie konwekcyjne
|
335
|
11.4. Częstotliwość pobudzenia termicznego
|
338
|
11.5. Analiza częstotliwościowa
|
343
|
11.6. Termografia impulsowa
|
345
|
11.6.1. Efektywna droga dyfuzji termicznej
|
348
|
11.7. Identyfikacja parametrów cienkich warstw
|
349
|
11.8. Rzeczywisty impuls wymuszenia
|
354
|
11.9. Modelowanie numeryczne
|
355
|
11.10. Przekształcenie falkowe w badaniach nieniszczących
|
357
|
11.10.1. Wyznaczanie kształtu i grubości materiałów
|
362
|
11.11. Termografia akustyczna
|
366
|
Spis literatury
|
368
|
Daje dużo do myślenia na temat metod możliwości inwigilacji ludzi i zwierząt oraz oddziaływania promieniowania w podczerwieni. Temat morze możliwości diagnostycznych
W przypadku wydarzeń na polance w okolicach Bazy XUBS Siewiernyj –Smoleńsk okazalo się to bardzo korzystne doświadczenie. Nałożono na kamerę Sony DVD filtr cyfrowy numeryczny z aplikacji Programu MatLab.
W całości efekty z badań będziecie Państwo mogli obejrzeć w terminie 1 m-ca po Świętach Zmartwychwstania Pańskiego Wielkiej Nocy.
Z dedykacją od Autora dla Czytelników. Pozdrawiam wiosennie.
Ziemia w paśmie spektralnym widma 7-2-1 już wiosna !
Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie