Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
69 obserwujących
1465 notek
1266k odsłon
297 odsłon

Jastrząb czy orzeł?

Globalny jastrząb RQ-4 przygotowuje się do misji podczas rozmieszczenia 23 listopada 2010 r. W bazie lotniczej w południowo-zachodniej Azji. RQ-4 i lotnicy są przydzieleni do 380. Grupy Operacyjnej Ekspedycji. (Zdjęcie US Air Force / Staff Sgt. Andy M. Ki
Globalny jastrząb RQ-4 przygotowuje się do misji podczas rozmieszczenia 23 listopada 2010 r. W bazie lotniczej w południowo-zachodniej Azji. RQ-4 i lotnicy są przydzieleni do 380. Grupy Operacyjnej Ekspedycji. (Zdjęcie US Air Force / Staff Sgt. Andy M. Ki
Wykop Skomentuj2


- Wiem, że są podstawy, by formułować takie domniemanie, choćby sądząc ze stanu ciał niektórych ofiar czy na podstawie miejsca ich znalezienia. Ale ostatecznego dowodu na wybuch nie ma - odpowiedziała.

Marta Kaczyńska - wywiad w 8. rocznicę Smoleńska

Marta Kaczyńska przyznała, że wciąż wierzy, że kiedyś dowie się prawdy na temat tego, co 10 kwietnia 2010 roku wydarzyło się na pokładzie Tu-154 w Smoleńsku. Córka zmarłych w katastrofie Marii i Lecha Kaczyńskich zdradziła też, co o raporcie częściowym dotyczącym przyczyn tragedii.

- Wypowiadam swoje prywatne zdanie: poczekałabym na końcowe ustalenia naukowców. Oni też potrzebują spokoju do pracy, a nie bombardowania terminami i koniecznością pisania cząstkowych raportów. A poza tym byłoby to prowokowanie niepotrzebnych sensacji i dyskusji. Ta sprawa żyje, jest w toku. Pozwólmy ją spokojnie dokończyć. Wiemy też, jakie jest nastawienie społeczne do katastrofy smoleńskiej. Niektórzy mają jej dosyć. Jeżeli ja miałabym o tym decydować, skoncentrowałabym się na przygotowaniu rzetelnego dokumentu. A dywagowanie o nie do końca potwierdzonych okolicznościach jest po prostu szkodliwe - powiedziała w wywiadzie dla "Sieci".

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie polskiego Tupolewa w Smoleńsku zginęli m.in. ówczesny prezydent Polski Lecha Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy Sił Zbrojnych RP, parlamentarzyści i członkowie polskiej delegacji na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni w Katyniu. W tragedii w sumie straciło życie 96 osób.

Zdjęcia Marty Kaczyńskiej znajdziecie w naszej GALERII >>>

https://www.af.mil/About-Us/Fact-Sheets/Display/Article/104516/rq-4-global-hawk/


image


image

Misja

RQ-4 Global Hawk to zdalnie sterowany samolot dużej wysokości, o dużej wytrzymałości i zdalnym sterowaniu, ze zintegrowanym zestawem czujników, który zapewnia globalną zdolność do obserwacji, obserwacji w dzień iw nocy, obserwacji i rozpoznania (ISR). Misją Global Hawk jest dostarczanie szerokiego spektrum możliwości gromadzenia ISR w celu wspierania wspólnych sił bojowych w światowych operacjach pokojowych, awaryjnych i wojennych. Global Hawk zapewnia stały zasięg w czasie zbliżonym do rzeczywistego dzięki wykorzystaniu inteligencji obrazów (IMINT), inteligencji sygnałów (SIGINT) i czujników ruchomego celu (MTI).

image

funkcje

Global Hawk jest obecnie podzielony na trzy odrębne bloki. Zakupiono siedem samolotów Bloku 10, ale wycofano je z inwentaryzacji Sił Powietrznych w 2011 r. Blok 20 został początkowo wyposażony w możliwości tylko IMINT, ale trzy Bloki 20 zostały przekształcone w konfigurację przekaźnika komunikacyjnego EQ-4, przenosząc komunikację powietrzną Battlefield Ładunek węzła (BACN). Blok 30 to wielowymiarowa platforma, która jednocześnie przenosi elektrooptyczny, podczerwony, syntetyczny radar z aperturą (SAR) oraz czujniki SIGINT wysokiego i niskiego pasma. Początkowa zdolność operacyjna bloku 30 (IOC) została zadeklarowana w sierpniu 2011 r. Osiemnaście bloków 30 jest obecnie eksploatowanych, wspierając każde polecenie kombatanta geograficznego, a także misje bojowe w operacji „Trwała wolność” i „Iraqi Freedom / New Dawn”. Bloki 30 wspierały także Operację Odyssey Dawn w Libii i działania humanitarne podczas operacji Tomodachi w Japonii. Blok 40 jest wyposażony w aktywny radar z elektronicznym zeskanowanym układem radiolokacyjnym (RTIP), który dostarcza dane MTI i SAR. Wczesna zdolność operacyjna bloku 40 (EOC) została zadeklarowana we wrześniu 2013 r., A jedenaście bloków 40 jest obecnie eksploatowanych, wspierając operacje w czterech komendach kombatantów. MKOl jest projektowany w 2015 roku.

image

Global Hawk jest latany przez element Launch and Recovery (LRE) i element kontroli misji (MCE). LRE znajduje się w bazie samolotu i pełni funkcje uruchamiania i odzyskiwania statku powietrznego podczas podróży do i z obszaru docelowego. MCE kontroluje Globalnego Jastrzębia dla większości misji ISR. Podobnie jak LRE, MCE jest obsługiwany przez jednego pilota, ale dodaje operatora czujnika do załogi. Łącza danych dowodzenia i sterowania umożliwiają pełną dynamiczną kontrolę samolotu. Stanowiska pilotażowe w MCE i LRE to interfejs sterowania i wyświetlania (kokpit) zapewniający stan i status statku powietrznego, status czujników oraz sposób zmiany toru nawigacyjnego samolotu. Z tej stacji pilot komunikuje się również z podmiotami zewnętrznymi w celu koordynacji misji (kontrola ruchu lotniczego, kontrolerzy powietrzni, kontrolerzy naziemni, inne aktywa ISR).

Stanowisko operatora czujników umożliwia zadanie czujnika, dynamiczne aktualizowanie planu zbierania w czasie rzeczywistym, inicjowanie kalibracji czujnika i monitorowanie stanu czujnika. Operator czujnika pomaga również węzłowi eksploatacyjnemu w kontroli jakości obrazu, ustalaniu priorytetów pokładu docelowego i śledzeniu sceny, aby zapewnić płynne operacje.

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale