National Geographic
National Geographic
Eternity Eternity
284
BLOG

Mieszkam w West Vancouver, gdzie od ponad 20 lat emigrowało bardzo dużo Persów

Eternity Eternity Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

Skąd oni są? Nie, nie z Iranu, ale Europy, głównie Francji. Zasadniczo 3 spore grupy.
Największa – small business – głównie sklepy spożywcze, piekarnie, cukiernie. Potem ludzie z wyższym wykształceniem, lekarze, kupcy – sprzedawcy, etc.
Wreszcie ludzie bardzo zamożni z pobranym majątkiem za czasów Mohammada Reza Pahlawi. Co ich łączy, a co dzieli? Łączy ich nienawiść do wspólnego wroga, czyli, Ali Chamenei, zwany też Ali Khamenei: człowiek, który trzyma w garści Iran.
Mamy osobiste kontakty. Chciałbym poinformować, ze nasi znajomi i nie tylko
sa tutaj z tego samego powodu jak my, Polacy w latach 45-90.
 PRL byl barbarzyńskim reżimem. Oni mowią podobnie o swoim.
Ali Chamenei reżim to najbardziej brutalny reżim na świecie. Jego celem jest zniszczenie wszystkich niewiernych, a chrześcijan i żydów uważają za wroga No. 1

image

Młodzi wszyscy podobni na całym świecie

Czytam:
Iran jest oficjalnie rządzony jako Republika Islamska z systemem prezydenckim, aczkolwiek ostateczną władzę sprawuje teokratyczny najwyższy przywódca (rahbar), obecnie Ali Chamenei, od śmierci Chomeiniego w 1989 roku. Autorytarny reżim Iranu rządzi teokratyczną republiką za pomocą praw i przepisów opartych na szyickim islamie Ja'fari.
Iran utrzymuje, że liczby egzekucji podawane przez organizacje praw człowieka są "przesadzone", a egzekucje przeprowadzane są "po długim procesie sądowym".
image

Wyroki śmierci za przestępstwa związane z narkotykami, efsad-fil-arz (korupcja na ziemi), moharabeh (prowadzenie wojny przeciwko Bogu) i inne niezabójcze przestępstwa naruszają międzynarodowe prawo praw człowieka, które ogranicza stosowanie kary śmierci do "najcięższych przestępstw".

image

Panowie, sporo samotnych, zamożnych Persjanek...

Iran nadal stosuje karę śmierci z naruszeniem prawa międzynarodowego, w tym wyroki śmierci za przestępstwa niespełniające progu "najpoważniejszego" przestępstwa, stosowanie tortur i wykonywanie publicznych egzekucji. Według Iran Human Rights (IHRNGO) do tej pory w 2023 r. wykonano co najmniej 277 egzekucji, z czego co najmniej 106 w ciągu pierwszych 20 dni maja, co stanowi "najkrwawszy miesiąc" od ponad pięciu lat.

image
Canadian Navy & I

"To, czego jesteśmy świadkami w Iranie, to nie egzekucje, ale pozasądowe masowe zabójstwa mające na celu wywołanie strachu społecznego w celu utrzymania władzy. Aby powstrzymać machinę zabijania Islamskiej Republiki, społeczność międzynarodowa potrzebuje zdecydowanych i konkretnych działań, a nie tylko wyrazów ubolewania i potępienia" - stwierdził dyrektor IHRNGO Mahmood Amiry-Moghaddam.

image

Mama z córeczka...

Wyroki śmierci za przestępstwa związane z narkotykami, efsad-fil-arz (korupcja na ziemi), moharabeh (prowadzenie wojny przeciwko Bogu) i inne nieśmiercionośne przestępstwa naruszają międzynarodowe prawo praw człowieka, które ogranicza stosowanie kary śmierci do "najcięższych przestępstw". Wśród dużej liczby egzekucji za zarzuty związane z narkotykami w maju 2023 r. - zgodnie z trendami z poprzedniego roku, w którym 44% egzekucji dotyczyło zarzutów związanych z narkotykami - trzech protestujących zostało straconych 19 maja, wywołując powszechne międzynarodowe potępienie. Saleh Mirhashemi, Majid Kazemi i Saeed Yaghoubi (na zdjęciu) zostali aresztowani podczas ogólnokrajowych protestów wywołanych śmiercią Mahsy Jiny Amini we wrześniu 2022 roku. Wszyscy trzej zostali skazani za moharabeh rzekomo na podstawie fałszywych zeznań uzyskanych za pomocą tortur. Według członka rodziny, dwa dni po egzekucji pana Kazemiego irańscy agenci odwiedzili rodzinę, zaatakowali jego braci i rodziców oraz aresztowali troje jego rodzeństwa.

image

Biedniejsi, skromnie...
Członkowie zarówno rządu, jak i społeczeństwa obywatelskiego potępili te egzekucje. Wysłannik USA do Iranu, Robert Malley, napisał na Twitterze, że takie działania były "obrazą praw człowieka i podstawowej godności wszystkich Irańczyków". Wraz z potępieniem, Unia Europejska wezwała Iran do zniesienia kary śmierci.
Diana Eltahawy, zastępca dyrektora Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną, podkreśliła niesprawiedliwy przebieg procesu, stwierdzając: "Szokująca szybkość, z jaką ci mężczyźni zostali doprowadzeni na śmierć, ilustruje rażące lekceważenie przez irańskie władze prawa do życia i uczciwego procesu". Widoczny brak należytego procesu w tych trzech przypadkach jest w dużej mierze reprezentatywny dla wielu przypadków w kraju. Dane z Iran Prison Atlas wykazały, że 100% protestujących aresztowanych między 16 września a 31 grudnia 2022 r. odmówiono dostępu do prawnika.

image

Piękna Persjanka. W Iraku by ją ukamieniowali. 

Niezależna Międzynarodowa Misja ONZ ds. Ustalania Faktów, powołana w celu zbadania naruszeń praw człowieka przez irański rząd, wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że jest "głęboko zaniepokojona ciągłymi egzekucjami protestujących w oczekiwaniu na dochodzenie w sprawie domniemanych naruszeń praw człowieka" i uznała egzekucje trzech protestujących za "głęboko niepokojące", zwłaszcza ze względu na "zarzuty, że zostali skazani i skazani na podstawie zeznań uzyskanych w wyniku tortur". W międzyczasie eksperci ONZ "wezwali irański rząd do powstrzymania tej przerażającej fali egzekucji". Wcześniej w tym miesiącu, 9 maja, szef ONZ ds. praw człowieka Volker Türk uznał konserwatywną średnią 10 egzekucji w Iranie tygodniowo za "odrażający rekord" i wezwał do moratorium w celu zniesienia; w liście z 10 maja przewodniczący UNHRC Vaclav Balek ogłosił nominację Alego Bahreiniego, ambasadora i stałego przedstawiciela Islamskiej Republiki Iranu przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, na przewodniczącego Forum Społecznego Rady Praw Człowieka ONZ (UNHRC) w listopadzie 2023 roku.
Tendencje w poprzednim roku wykazały gwałtowny wzrost liczby egzekucji po protestach nauczycieli w maju 2022 r. oraz po protestach wywołanych śmiercią pani Amini.

image

Persowie sa bardzo rodzinni.

Komentując raport Iran Human Rights 2022, dyrektor Mahmood Amiry-Moghaddam powiedział: "Międzynarodowe reakcje na wyroki śmierci przeciwko protestującym utrudniły Islamskiej Republice przystąpienie do ich egzekucji. Aby to zrekompensować i szerzyć strach wśród ludzi, władze.

Zdjęcia: Eternity

https://deathpenaltyinfo.org/news/iran-continues-aggressive-use-of-death-penalty-despite-international-condemnation
https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/1185690,mohammad-reza-pahlawi-%E2%80%93-ostatni-krol-krolow

Eternity
O mnie Eternity

Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka