0 obserwujących
12 notek
32k odsłony
  15080   0

Tespih - muzułamński różaniec

Mężczyzn przesuwających zawieszone na sznurku paciorki spotkać można w Turcji praktycznie wszędzie. Będąc na spacerze, sklepie i metrze, rozmawiając z przyjaciółmi, pracując czy idąc na modlitwę do meczetu, muzułmanie trzymają w ręku sznurek z paciorkami, przypominający nieco chrześcijański różaniec. To jeden z pierwszych widoków w tym kraju, który wzbudzi zainteresowanie zagranicznego turysty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tespih, bo taką nazwę nosi muzułmański różaniec, służy przede wszystkim do odmawiania modlitwy. Muzułmaninowi, trzymającemu go w ręce podczas codziennych czynności, przypomina o obecności Boga w świecie i posłuszeństwie Jego prawon. Tespih składa się z 99 paciorków i symbolizuje 99 imion Boga w Islamie. W praktyce częściej spotyka się jednak jego krótszą wersję złożoną z 33 paciorków, którą trzeba odmówić trzykrotnie. Sama nazwa tespih wywodzi się od słowa sabbaha, które oznacza uwielbianie Boga.

 

 

Spotykane są różne formuły powtarzane przy każdym paciorku: „Nie ma bóstwa oprócz Boga”,„Chwała niech będzie Bogu” czy też „Niech Bóg będzie uwielbiony”. Po zakończeniu 99 wezwań odmawiana jest końcowa modlitwa, która wraz z poprzednimi daje wskazaną przez Koran liczbę 100. Dlacze akurat 100? Ponieważ Mahomet miał powiedzieć, że kto pomodli się sto razy, tego grzechy będą odpuszczone, choćby były większe niż fale oceanu.

Na temat tego, skąd w islamie wziął się tespih istnieje kilka teorii. Powszechnie przyjmuje się, że ma swe źródło w tradycji buddyjskiej i do krajów islamu został przeniesiony z Indii. Inna teoria głosi, że został przejęty od mnichów chrześcijańskich, którzy odmawiali litanię do cudownych imion Boga, posługując się przy tym zawieszonymi na sznurze paciorkami.

Sam Mahomet nie używał sznurka modlitewnego a do odliczania wezwań wykorzystywał palce rąk. Dlatego niektórzy konserwatyści islamscy zakazują używania tespihu, uważając go za nieislamski element religijności.

Dla niektórych muzułmanów tespih ma szczególną moc, która może ochronić od zła i zagrożeń. Stąd kierowcy często zawieszają go w samochodach a matki wkładają dzieciom pod poduszkę. Dziś tespih jest używany nie tylko do modlitwy. Czasem mężczyźni używają go by zając ręce w sytuacjach wywołujących stres lub traktują jak zabawkę przerzucając go między palcami.

 

 

 

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości