Lodowcowe Pole
Nie czyńcie Prawdy groźną i złowrogą, Ani jej strójcie w hełmy i pancerze, Niech nie przeraża jej postać nikogo
85 obserwujących
588 notek
1465k odsłon
  1672   7

Na zachodzie bez zmian?


„Frenetyczna” – jak donoszą niemieckie media - owacja na stojąco dla Kanclerz Merkel w Goslar, podczas obchodów rocznicy 1100 lat fundacji tego miasta, musi budzić poważne zdziwienie. Ale po kolei.

Parę dni po wysadzeniu rurociągów NS1 I NS2, a na dzień przed ogłoszeniem przez Putina aneksji terytorium Ukrainy, Merkel wygłosiła w Goslar przemówienie w Sali Cesarskiej tamtejszego zamku.

Merkel nasila swoją polityczną aktywność po miesiącach milczenia, rozpromieniona i będąc w doskonałym nastroju i „wielokrotnie doprowadzając do śmiechu publiczność swoim poczuciem humoru” (cytat za TV NDR). Nie widać po niej śladów wstydu, ani refleksji za doprowadzenie Niemiec i Europy na skraj katastrofy w wyniku prowadzonej przez nią polityki wobec Rosji i uzależnienia gospodarki od rosyjskiego gazu.

Wczoraj jednak przeszła samą siebie, być może zachęcona histerycznie przyjaznym odbiorem przez zgromadzoną podczas jej przemówień publiczność, pozwoliła sobie na zaprezentowanie pokrzepiających serca planów przezwyciężenia obecnych trudności i budowania europejskiej przyszłości i bezpieczeństwa ponownie przy zaangażowaniu Rosji.

Wprawdzie wojnę na Ukrainie nazwała „głęboko sięgającą cezurą czasową” i „największym od II wojny światowej naruszeniem praw człowieka”. Jednak zaraz potem snuła plany bezpieczeństwa przyszłej Europy. Nie padła najmniejsza krytyka wobec Putina ani własnej roli i żaden konieczny warunek w postaci jego ustąpienia a jedynie „potrzeba wytrwałości”. Parę dni wcześniej wygłaszając mowę przed „Fundacją Helmuta Kohla” Merkel powiedziała – „jednocześnie zawsze myśląc o tym, co nie do pomyślenia, w tej chwili prawie niewyobrażalne – a mianowicie, jak można na nowo rozwijać związki z Rosją”.

 Ambasador Ukrainy Melnyk skomentował te przemówienia tak - "Trudno w to uwierzyć: była kanclerz, która latami przyjaznej polityki Putinowi umożliwiła agresję Moskwy na Ukraińców, bezwstydnie filozofuje na temat tego, jak coś takiego jak stosunki z nami i Rosją można rozwinąć na nowo ".

Optymiści mogą powiedzieć, że ta sytuacja przypomina chore i nierealne rozważania pewnego kanclerza nad modelem architektonicznym „przyszłego Belina”, w momencie kiedy na bunkrem grzmiały już armaty Armii Czerwonej i dlatego nie trzeba tego traktować poważnie.

Pesymiści zapytają - co znowu planuje przyjazna Rosji opcja polityczna?
https://www.n-tv.de/politik/Angela-Merkel-schreibt-weiter-Geschichte-article23621456.html

https://www.ndr.de/nachrichten/niedersachsen/braunschweig_harz_goettingen/Goslar-feiert-rundes-Stadtjubilaeum-mit-Altkanzlerin-Merkel,aktuellbraunschweig9290.html

https://www.focus.de/politik/deutschland/bei-auftritt-in-goslar-merkel-irritiert-mit-naechster-aussage-ueber-russland_id_156348871.html

Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka