Blog
Lodowcowe Pole
Alpejski
43 obserwujących 337 notek 636806 odsłon
Alpejski, 15 grudnia 2017 r.

Aussteigen! Czyli ARD wywala Polskę z EU

6074 135 1 A A A
Kadr z programu ARD Tagesthemen
Kadr z programu ARD Tagesthemen


 

We wczorajszych „Tagesthemen” (Tematy Dnia) niemieckiej telewizji ARD, dziennikarka Isabel Schayani przypuściła bezpardonowy atak na Polskę, Czechy i Węgry. Powołując się na europejską solidarność pozwoliła sobie wyrzucić wymienione kraje z Uni Europejskiej za nieprzyjmowanie uchodźców.

Na początku zaznaczyła, że można być za silną Unią albo nie. Jeśli nie, to należy – wysiadać, albo do kuchni!

Miało być tak piękne i efektowne przemówienie, ale dziennikarka nie zauważyła, że używając tych słów porusza dwie niepoprawne politycznie sprawy. Otóż zawołanie - do kuchni! - było przez lata sposobem na poniżenie kobiet w tradycyjnej niemieckiej rodzinie. Jak nie miały wtrącać się do rozmowy, to słyszały takie słowa. Wszak jeszcze to za Bismarcka mawiano, że kobiety to - Kinder, Küche und Kirche – czyli dzieci, kuchnia i kościół. Prawa kobiet w powojennych Niemczech były jeszcze bardzo ograniczone i na każdą inicjatywę kobieta potrzebowała zgody męża.

Drugim stereotypem zawartym w tej wypowiedzi jest pozycja kobiety w muzułmańskim świecie. Nie mam pojęcia jak było w domu dziennikarki, ale jej wypowiedź może sugerować poważne problemy jej mamy. Zdaje się, że Pani dziennikarz tylko powiela to, co jako dziecko słyszała w domu. Do kuchni! Musiała słyszeć bardzo często. Mogę się mylić, ale każdy psycholog stwierdzi jakąś zadawnioną traumę u Pani Schayani, to pewne.

Gdybym miał się czepiać to napisałbym, że zawołanie aussteigen! – (wysiadać!)  - było jednym z ostatnich, które słyszały setki tysięcy rozstrzelanych przez niemieckich żołnierzy Żydów, Polaków i Rosjan, a nawet alianckich pilotów tak jak to było po słynnej ucieczce z obozu jenieckiego w Żaganiu. Nie mówiąc już, że aussteigen było zawołaniem znanym z ramp obozowych…

Bredzenia pani dziennikarki nie muszę Wam streszczać, wydaje się, że „ruszyło” ono nawet dziennikarkę ARD Miosgę, która zazwyczaj nie opuszcza głowy na wizji. A tu po nadaniu tego komentarza wyglądała jakby chciała się schować przed kamerą.

Dodam, że Pani politolog Schayani zakończyła tyradę  groźbą dla Polski, Czech i Węgier, aby poszukały sobie innego towarzystwa jeśli nie wykazują ochoty do współpracy. Jednym zdaniem pani dziennikarz określiła swoje rozumienie solidarności – Alle müssen mitmachen!

Müssen! Müssen!!!ps. Link do programu, tyrada zaczyna się w 5 min 32  sekundy. http://www.ardmediathek.de/tv/Tagesthemen/tagesthemen/Das-Erste/Video?bcastId=3914&documentId=48400840

Opublikowano: 15.12.2017 13:55. Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 14:09.
Autor: Alpejski
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Są sytuacje kiedy nie wolno milczeć. Spis treści bloga w notce pod linkiem: https://www.salon24.pl/u/alpejski/817263,spis-tresci-bloga-i-podziekowania

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @wichren  Dzień dobry! Dziękuję za te słowa, dla takich czytelników warto pisać. Dawno...
  • @doku  Dłuższą metę... Ja tu jestem na chwilę, jak w piosence: wyszłam za mąż zaraz...
  • @biedronka  Tak mamy tu całą armię parszywych zawodowców...  Pozdrawiam serdecznie

Tematy w dziale Polityka