25 obserwujących
116 notek
210k odsłon
  391   0

Wracamy do naszego dziedzictwa

Pierwsze słowa Prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszone w Pułtusku, na zamku w Domu Polonii, po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów prezydenckich: Niech żyje Polska
W myśl Konstytucji RP najważniejsze uprawnienia Prezydenta RP dotyczą: polityki zagranicznej, bezpieczeństwa państwa i obronności państwa. Prezydent stoi też na straży suwerenności oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium. 
Warto chwilę poświęcić kilka zdań miejscu, gdzie Prezydent Andrzej Duda postanowił oczekiwać na pierwsze sondażowe wyniki wyborów. Symbolika jest tu też interesująca.
Pułtusk, w przeszłości jedno z najbogatszych miast I Rzeczypospolitej. Znajduje się tam najdłuższy rynek brukowy w Europie. Dawna siedziba (biura - przedstawicielstwa) wielu faktorii gdańskich, dawny zamek biskupów płockich, centrum kasztelani pułtuskiej. Z tym miejscem wiąże się pochodzący z 1080 r. złoty kodeks pułtuski. 
W przeszłości tytuł książę pułtuski nosił m.in. biskup wrocławski i płocki Karol Ferdynand Waza (syn Króla Zygmunta III Wazy i Konstancji Habsburżanki) - zwolennik twardej polityki i zdecydowanych kroków w zakresie stłumienia powstania Chmielnickiego. Jego kandydaturę na Króla Polski popierał m.in. Jerema Wiśniowiecki. Ten tytuł też nosił Michał Jerzy Poniatowski herbu Ciołek - ostatni (od 1784) prymas I Rzeczypospolitej oraz wszyscy biskupi płoccy. 

Obecnie jest to ponad dwudziestotysięczne miasto powiatowe. Znajduje się tam Dom Polonii. W tym miejscu bije w Polsce serce Kresów. Serce Polaków i Polek z całego świata, serce diaspory polskiej. To w Domu Polonii w Pułtusku od kilku lat pielęgnowana jest tradycja Rzeczypospolitej Obojga Narodów - Dzień Tradycji Rzeczypospolita. Kultywowana tradycja i pamięć wygranej bitwy 12 września 1683 pod Wiedniem Króla Jana III Sobieskiego z Imperium Osmańskim. Wygranej katolicyzmu z islamem oraz banków związanych z Rzymem a nie Londynem. Tradycja husarii polskiej. Tam odbywa się też Finał Polskiej Ligi Husarskiej. 

W Pułtusku też w listopadzie 2013 roku, po dwóch latach rządzenia koalicji PO/PSL, swojej drugiej kadencji zrobił podsumowanie na rynku pułtuskim Premier Donald Tusk - późniejszy Przewodniczący Rady Europejskiej. 

I właśnie w tym symbolicznym miejscu Prezydent Andrzej Duda organizuje wieczór wyborczy, czyli wygłoszenie swoich pierwszych słów, zdań po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników, wyznaczających kierunek swojej prezydentury. Wielce prawdopodobne, że pierwszych słów i zdań, jako dalszy Prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. 

Wybór Prezydenta Andrzeja Duda na drugą kadencję jest niezwykle ważny i istotny w dobie kiedy Pax Americana, Pax Britannica i Kant wypełniony Lutrem mówią całemu światu na czym będzie polegała ich polityka w najbliższych latach.
W tle mamy już otwartą wojnę Locke w wydaniu republikanizmu protestanckiego z Konfucjanizmem. Mamy też ciągle silne militarnie (lepiej uzbrojone, wyższy poziom technologiczny) w stosunku do Rzeczypospolitej samodzierżawie wypełnione prawosławiem. 
Prezydent Donald Trump podkreśla wielokrotnie, że najważniejsze są interesy Pax Americana i wyłącznie to się liczy. Żądanie prowadzenia tak swojej polityki, tak jak Pax Americana tego chce. Co najmniej sugerowanie, że jak nie będziemy zachowywać się jak oczekujemy, podejmować decyzji zgodnych z naszymi interesami, to będziecie naszymi wrogami.
Tak samo zachowuje się kolektywizm ubrany w Kanta wypełnionego Lutrem, grążąc sankcjami politycznymi i finansowymi a w konsekwencji gospodarczymi np. za rzekomy brak praworządności.
Brexit w wykonaniu Pax Britannica też był podyktowany wyłącznie interesami i celami wynikającymi z doktryny politycznej tego imperium morskiego.
Od wewnątrz państwa, Andrzej Duda jest pierwszy prezydent, który zrealizował w zdecydowanej większości, w aspekcie społecznym swój program wyborczy. Setki miliardów złotych popłynęły do społeczeństwa na skalę masową. Nie zawaliło to finansów państwa, nie wywołało inflacji czy hiperinflacji. To jest wyznacznik dla przyszłych prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent Andrzej Duda ciągnął swoją kampanię bardzo dobrą erudycją, płynnością wypowiedzi, posiadaniem cech przywódcy tłumu.
Mimo wszystko, społeczeństwo doceniając to wszystko, co Prezydent Andrzej Duda w ciągu tych 5 lat zrobił dobrego dla Polaków, Polek i Polski, tym razem stanęło za prezydentem.
Dzięki wysokiej frekwencji prezydent uzyskał dużą legitymizację swojej władzy. 
Symbolika, podobnie jak gesty i i słowa mają w dyplomacji swoją wymowę i wagę. Są przekazem, komunikowaniem się, przedstawianiem swoich oczekiwań. Przygotowaniem gruntu. W polityce symbole są bardzo ważne.
Pierwszym zwrotem prezydent bez wątpienia wysyła sygnał Kantowi wypełnionemu Lutrem w związku z jego koncepcjami państwa europejskiego, pod szczytnym hasłem - szybszej integracji. Do wewnątrz i na zewnątrz prezydent wszystkim zakomunikował, co będzie dla niego najważniejsze - interes Polski. 
Dobór miejsca na wieczór wyborczy, to wysłanie sygnału naszym sąsiadom, Pax Americana, Konfucjanizmowi, samodzierżawiu wypełnionemu prawosławiem, kantyzmowi i Pax Britannica. Prezydent po wizycie w Waszyngtonie wie doskonale na czym już stoi. Zdaje sobie doskonale sprawę, że Oni znają lepiej historię Polski (podobnie jak Konfucjanizm, Pax Britannica, Kantyzm), niż obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ stosowali ją wobec nas, kształtowali i formatowali przekaz. 
Więc Pax Americana, czy jej się podoba czy nie będzie musiała sięgnąć głębiej do swojej globalnej drukarni dolara. Inaczej będzie po imperium. 
Rozpoczyna się nasz powrót do dziedzictwa, do naszej tradycji, do republikanizmu wypełnionego personalizmem.
    

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka