khavira khavira
514
BLOG

W Czarnym Borze powstanie Plac J.Mackiewicza !!

khavira khavira Polityka Obserwuj notkę 0

 Czarnym Borze powstanie plac imienia Józefa Mackiewicza


 

Autor: Antoni Radczenko

Za Delfi.lt


Dom znanego polskiego pisarza Józefa Mackiewicza w Czarnym Borze (Juodšiliai) został wciągnięty przez władze litewskie do ewidencji zabytków kultury. Natomiast samorząd rejonu wileńskiego chce obok domu utworzyć park poświęcony pisarzowi.


Józef Mackiewicz razem ze swoją żoną Barbarą Toporską mieszkał w czasie II wojny światowej w Czarnym Borze. Obecnie dom Mackiewicza należy do osób prywatnych i jest w zaniedbanym stanie. „Nie możemy nic zrobić, bo dom należy do osób prywatnych. Dużo osób ciekawiło się tym domem, również z Polski. Również my chcieliśmy wykupić ten dom. Jednak przed półtora roku chciano za niego 400 tysięcy litów, później - 300 tysięcy. Nie mamy takich pieniędzy” – wyjaśnił PL DELFI Tadeusz Aszkielaniec, starosta gminy Czarny Bór.

Plac poświęcony Mackiewiczowi


Dlatego samorząd postanowił obok domu, na ziemi państwowej, utworzyć park – placyk poświęcony Mackiewiczowi. „Na posiedzeniu rady samorządu podjęto decyzję, że na trzech setkach obok tego domu ma powstać taki park. Być może park to za dużo powiedziane, taki placyk poświęcony pisarzowi. Załatwiamy obecnie wszystkie dokumenty. Sądzę, że za kilka tygodni sprawa będzie załatwiona” – poinformował nas starosta. Kiedy jednak zostaną rozpoczęte prace i ile mają kosztować niewiadomo. „Przed zimą chyba nie zdążymy. Sądzę, że zaczniemy na wiosnę” – mówi Aszkielaniec.


W parku ma być ustanowiony kamień upamiętniający Józefa Mackiewicza, tablica informacyjna, zainstalowany parking oraz ławeczki.


Zabytek kultury


W lipcu br. dom Józefa Mackiewicza w Czarnym Borze przy ulicy Baltosios Vokės 5 został wciągnięty pod numerem 36377 do litewskiego Rejestru Zabytków Kultury. „Pomysł wyszedł od Towarzystwa Litwy i Polski (Lietuvos ir Lenkijos draugija). Oni to zaproponowali. Zwrócili się do nas. Załatwiliśmy wszystkie potrzebne formalności. Daliśmy do zaopiniowania dla Departamentu Dziedzictwa Kulturowego (Kultūros paveldo departamentas), który uznał ten obiekt za zabytek” – wyjaśnił PL DELFI Virgilijus Kačinskas, dyrektor Centrum Dziedzictwa Kulturowego (Kultūros paveldo centras), które jest instytucją państwową zajmującą się ewidencją zabytków kultury na Litwie.


Kačinskas wytłumaczył, że obecnie obiekt nie jest chroniony w jakiś szczególny sposób, jednak jeśli ktoś będzie chciał cokolwiek zrobić z budynkiem, będzie musiał otrzymać na to zezwolenie samorządu lub Departamentu Dziedzictwa Kulturowego.


[…]


Historia upamiętnienia Józefa Mackiewicza


Do redakcji PL DELFI zwrócili się pomysłodawcy upamiętnienia pisarza Józefa Mackiewicza w Wilnie Tomasz Samsel oraz Krzysztof Sidorkiewicz z Polski. Poinformowali oni, że pomysł powstał przed 4 laty, poczatkowo chciano zamieścić tablicę pamiątkową na jednym z budynków w mieście. Po tym jak pomysł nie udał się zwrócono się do samorządu rejonu wileńskiego.

„Pomysł utrwalenia pamięci o Józefie Mackiewiczu na terenie Litwy zrodził się już cztery lata temu w toku dyskusji internautów na portalu „ Kuriera Wileńskiego”. Pomysłodawcami byli niżej podpisani. Po bezskutecznych próbach uzyskania zgody na wmurowanie dwujęzycznej tablicy pamiątkowej w Wilnie, w budynku stanowiącym własność Archidiecezji Wileńskiej, w którym w okresie międzywojennym mieściła się redakcja „ Słowa”, jesienią 2009 zwróciliśmy się w tej sprawie do władz samorządowych rejonu wileńskiego oraz do starostwa w Czarnym Borze“ – napisano w oświaczeniu.  


„Po uzyskaniu wstępnej zgody na pomysł zagospodarowania terenu przyległego do domu, w którym mieszkał pisarz, dawny mieszkaniec Czarnego Boru, obecnie mieszkający w Bydgoszczy artysta malarz Jerzy Puciata, były Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków, opracował projekt plastyczny całego przedsięwzięcia. Pan Jerzy Puciata przekazał również Starostwu w Czarnym Borze cztery tablice poglądowe zawierające wizualizację projektowanego skweru. Korzystając z okazji upublicznienia tej inicjatywy przez portal PL DELFI chcemy wyrazić zadowolenie z postępów na żmudnej drodze postępowania administracyjnego w omawianej sprawie“ – poinformowali redakcję Tomasz Samsel i Krzysztof Sidorkiewicz.

 

Zapraszam również na stronęNagrody im. Józefa Mackiewicza

 

khavira
O mnie khavira

Kraj nasz - to ziemie byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego - to tradycja ludów, które niegdyś w Wilnie miały swą stolicę - to amalgamat krwi litewskiej, polskiej, białoruskiej, przemieszany z żydami, tatarami, karaimami, starowiercami ! To kraj szeroki mający ośrodek w naszem Wilnie, jak w soczewce skupiającym ideę i myśl ześrodkowującą dążenia krajów odwiecznie stąd rządzonych. Wilno to miejsce święte, to Mekka tylu narodów, szczepów i ludów, to ukochanie tych wszystkich, którzy w szerokim promieniu tego Znicza się rodzili, trwali, pracowali, cierpieli i kochali.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka