104 obserwujących
1684 notki
1481k odsłon
  1552   0

Ktokolwiek widział i cokolwiek wie...

Poniższy tekst bazuje na danych uzyskanych z wikipedii, ale uzupełniłem go o szereg informacji tam nie ujętych.

Muszę Wam powiedzieć, że jestem fanem serialu „Columbo”. Peter Falk, odtwórca roli porucznika Columbo urodził się 16 września 1927 roku. Zmarł 23 czerwca 2011 roku.

Falk urodził się w rodzinie żydowskiej, jako syn Madeline (z domu Hochhauzer) i Michaela Falka. Rodzina jego ojca pochodziła z Polski i Rosji, natomiast matki z Czech i Węgier[4]. Według miejskiej legendy pradziadkiem aktora był Miksa Falk budapeszteński dziennikarz i polityk, redaktor naczelny Pester Lloyd.

W wieku trzech lat, z powodu siatkówczaka usunięto mu prawe oko. Przez resztę życia nosił szklaną protezę. W 1953 na Syracuse University otrzymał dyplom z nauk politycznych, po czym zaczął pracować jako kucharz. Po nieudanych próbach podjęcia pracy w CIA podjął pracę w Connecticut jako policjant. W 1957 zrezygnował z wykonywania zawodu na rzecz aktorstwa.

W 1961 otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara za drugoplanową rolę w filmie Murder, Inc. (1960). Drugą nominację otrzymał rok później, również za drugoplanową rolę, w filmie Arystokracja podziemi (1961). Aż dziesięć razy był nominowany do nagrody Emmy za rolę porucznika Columbo (czterokrotnie otrzymał tę nagrodę). Za tę samą rolę był również nominowany dziewięć razy do Złotego Globu (otrzymał go raz, w 1973).

Serialowy porucznik Columbo urodził się w Nowym Jorku. Jest Amerykaninem pochodzenia włoskiego. Ma dwóch braci, z których jeden jest starszy, a drugi młodszy od niego. Syn starszego brata pracuje w policji. Columbo odbył służbę wojskową podczas wojny koreańskiej, a następnie wstąpił do nowojorskiej policji. W 1958 roku przeprowadził się do Los Angeles, gdzie ukończył szkołę oficerską.

Columbo jest niepozorny, szczupły, niskiego wzrostu. Nie nosi munduru policyjnego. Ubiera się stale w taki sam garnitur, krawat i płaszcz, które nie zawsze są czyste. Jest roztargniony. Cierpi na wiele przypadłości, m.in. lęk wysokości, chorobę morską oraz lęk przed szpitalem i zabiegami medycznymi. Nie umie pływać. Nie nosi broni i nie potrafi z niej strzelać, zostaje doprowadzany na obowiązkowe zajęcia na strzelnicy, a broń trzyma w komodzie. Jest kiepskim kierowcą (wielokrotnie w serialu pokazane są jego naruszenia zasad ruchu drogowego oraz drobne stłuczki). Jego ulubioną potrawą jest chili z krakersami.

Gdy prowadzi śledztwo wcześnie rano, zabiera w kieszeni do pracy jajka na twardo. Pije dużo czarnej kawy. Gdy poznajemy Columbo, jest mężczyzną w wieku około 40 lat. Przez cały czas trwania serialu nie awansował. Nigdy nie pada imię porucznika Columbo, chociaż w jednym z odcinków, na dokumencie tożsamości porucznika widnieje imię Frank.

W serialu Columbo często wspomina o swojej żonie, która nie wystąpiła w żadnym z odcinków. Żona porucznika występuje w tytule epizodu „Rest In Peace, Mrs Columbo”. W odcinku tym zainscenizowany jest pogrzeb Pani Columbo po to, by porucznik mógł wydobyć przyznanie się do winy morderczyni. Żona porucznika jest niższa od niego. Jest szatynką z włosami ułożonymi w kok. Lubi tańczyć, udziela się w lokalnym kościele, bierze udział w akcjach charytatywnych. Jest nienajlepszę kucharką, a codzienne zakupy robi w większości jej zapracowany mąż.

Columbo porusza się samochodem Peugeot 403 Cabrio. Jego żona ma podobny samochód, ale ciut młodszy rocznikowo.

Columbo wspomina w odcinku Any Old Port in a Storm, iż posiada dziecko. Z kolei w odcinku Mind over Mayhem używa liczby mnogiej mówiąc o swoich dzieciach. W odcinku Rest in Peace, Mrs. Columbo z dziewiątej serii serialu, zaprzecza jakoby miał mieć dzieci, ale ma to związek z tym, iż celowo chce zmylić główną podejrzaną, która dybała na życie żony porucznika. W rzeczywistości serialowej państwo Columbo mają co najmniej troje dzieci, z których jedno jest zdecydowanie młodsze od dwójki pozostałych. Państwo Columbo mają też psa, któremu nie nadali imienia. To pies rasy basset, którego wzięli ze schroniska. Pies ma wyraźną nadwagę i opiekuje się nim w zasadzie porucznik: raczej z nienajlepszym skutkiem.

W zależności od źródła podaje się, iż serial posiada 13 lub 10 serii. Według serwisu IMDb liczba serii wynosi 13, podczas gdy wydania DVD zawierają 10 serii. Przy podziale na 10 serii, ostatnia rozpoczyna się odcinkiem Columbo Goes to College wydanym w grudniu 1990 roku i liczy 14 odcinków (nagranych w latach 1990-2003).

Liczę na to, że znajdzie się ktoś, kto uzupełni to co napisałem.

Wszak porucznik Columbo ma jeszcze wiele tajemnic.


Lubię to! Skomentuj43 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura