qi pao
qi pao
zhongguo zhongguo
2124
BLOG

JAK SIĘ UBRAĆ?

zhongguo zhongguo Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

  

 Pozwolę sobie powiedzieć, że moda zawitała do Chin już dawno temu. Z jednolitego stroju Mao w latach 1950/60 chińscy projektanci mody zmienili jej oblicze własną kulturą inspiracji.

 Aby godnie powitać tradycyjny nowy rok Chińczycy skrupulatnie wybieraja garderobę, którą będą nosić na tę okazję. Wspólnym wysiłkiem przygotowują się na ten uroczysty dzień.

Ubrania podobnie jak przepisy kulinarne różnią się, są inne dla Północy i Południa, Wschodu i Zachodu, ale jest zachowana wspólna tradycja. Dzisiaj większość Chińczyków woli stroje współczesne, z akcentami czewieni i złota zapewniającymi  szczęście i zdrowie.

Z nadejściem Święta Wiosny odradzają się dawne stare przyzwyczajenia tak bardzo tajemnicze w kulturze tego narodu, podtrzymujące jego unikalną tradycję. A więc sztuka ubierania się jest bardzo istotna. Każdy rywalizuje swą kreatywnością tworząc własny styl ze starą i nową koncepcją. Tradycyjnie tego dnia stroje muszą być nowe, pierwszy raz w tym dniu ubrane , do tego należy jeszcze dokonać pewne zmiany fizyczne w swym wyglądzie, obciąć włosy lub zmienić fryzurę aby powitać nowy rok... Stanowi to nieodłączną część filozofii odnowy. Strój, którego nie zakłada się na co dzień winnien być wyrafinowany i elegancki. Pewne jest, że prawdziwym elementem wyboru odpowiedniej kreacji jest wyjątkowa odświętość tej tradycji.

Pierwszą rzecz, którą czynią Chińczycy po ubraniu się ‘’świątecznie’’ jest wizyta u rodziców, dziadków i teściów. W chińskim społeczeństwie rodzina jest uznawana za bazę życia, dlatego jest to odpowiedni dzień na wzmacnianie więzi rodzinnych. W święta widać jak wszyscy całymi rodzinami wiodą z torbami pełnymi prezentów w odwiedziny.

Tradycyjnie kobieta powinna pokazać się w swej sukni qi pao, a mężczyzna w długiej koszuli... lub w marynarce Mao. W praktyce różnie to bywa, mniej przywiązuje się wagę do tego rodzaju ubrania.

Symbol smoka jest popularnym elementem dekoracyjnym w czasie uroczystości. Wielu mężczyzn nie waha się aby nosić tradycyjne stroje kung-fu. Dla mężczyzn, dla kobiet i dla dzieci czerwony kolor jest obowiązkowy, wiadomo jest kolorem szczęścia. Chińczycy są adeptami popularnych wierzeń o szczęściu i pomyśloności, dlatego większość z nich żarliwie wierzy, że mając na sobie czerwień odstraszy złe fluidy i przyciągnie szczęście. Czerwień jest ulubionym kolorem chińskim, dlatego mojej uwadze nie umknie czewona bielizna osobista coraz bardziej sprzedawana w okresie noworocznym. A jeśli do tego jeszcze dodam, że osoby urodzone w danym roku powinny nosić przez cały rok czerwony kolor , no to co jak co, ale bielizna jest najbardziej odpowiednią częścią ubioru... no i jeszcze skarpetki też się nadają.

 

 

ŚWIĘTO WIOSNY 6

 

Zobacz galerię zdjęć:

Tang zhuang -tradycyjny strój męski
Tang zhuang -tradycyjny strój męski noworoczny smok tym gestem składa się życzenia pomyślności marynarka Mao czerwona bielizna
zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (12)

Inne tematy w dziale Kultura