argumenty argumenty
442
BLOG

Podsumowanie bitwy o rubla

argumenty argumenty Gospodarka Obserwuj notkę 21

Atak na rosyjską walutę skończył się powrotem jej kursu wobec dolara do stanu sprzed miesiąca. Kto wygrał tą bitwę?

1. Media i politycy zachodu nie skrywli pragnienia, aby doprowadzić walutę Rosji do całkowitego załamania. Miało to wywołać bunt społeczeństwa i upadek Putina. To się nie stało, więc nie można mówić o wygranej.

2. Propaganda mediów stworzyła odpowiednią atmosferę dla ataku. To było jak zranienie zwierza na polowaniu. Gwałtowny spadek kursu musiał zadziałać jak kula śnieżna: coraz więcej spekulantów obstawia dalszy spadek. Taki mechanizm ataku opiera się na kredycie. Natychmiastowe zwiększenie referencyjnych stóp procentowych zwiększyło koszt kredytu, zwiększając ryzyko spekulacji. Odwrócenie tendencji sprawiło, że z pewnością niejeden spekulant stracił majątek ulegając nawałnicy informacji o bliskim krachu rubla.

3. Tracą także fundusze, które kupiły rosyjskie obligacje. Emerging Markets Bond Fund z rodziny PIMCO, którego aktywa wynoszą 3,3 miliarda dolarów znalazł się wśród najbardziej poszkodowanych instytucji. Na koniec września miał w portfelu rosyjskie obligacje skarbowe i korporacyjne o wartości 803 milionów dolarów stanowiących 21 proc. powierzonych mu funduszy. Było to ponad dwa razy powyżej wskaźnika referencyjnego, śladem którego stara się podążać fundusz PIMCO. W listopadzie stracił on oprawie 8 proc. i był gorszy od 95 proc. konkurentów.

Fundusz PIMCO należy do grupy Allianz i inwestuje pieniądze funduszy emerytalnych - w tym gromadzone w ramach amerykańskiego ubezpieczenia 401(k).

4. Mylą się jednak także ci, którzy głoszą zwycięstwo Putina. Kurs rubla – choć wrócił do poziomu z początku grudnia – nadal jest niski. Państwo prawdopodobnie będzie musiało wesprzeć część przedsiębiorstw, które ucierpią z tego powodu. Dzięki skorelowaniu kursu rubla z ceną ropy, nie będzie większych problemów ze zrównoważeniem budżetu. Ucierpią jednak importerzy i zwykli obywatele – głównie wskutek wzrostu cen. Rezerwy walutowe Rosji zmalały oponad 100 mld dolarów. To są bardzo wymierne i bardzo duże koszty wojny. Patrząc na to z innej strony można stwierdzić, że te 100 mld zostało ukradzione społeczeństwu rosyjskiemu.

5. Po stronie strat należy zapisać także spadek obrotów w wymianie handlowej z Unią Europejską, ale za to ożywił się handel Rosji z … USA! Obrót handlowy Rosji z Unią Europejską spadł o 4,3%, a import z państw UE zmniejszył się o około 7-8-10%. [...] Obrót handlowy z USA – przeciwnie – zwiększył się o 7%.

6. Europa traci jednak nie tylko na płaszczyźnie ekonomicznej. Coraz więcej ludzi dostrzega obłudę europejskich polityków, zakłamanie mediów i totalne podporządkowanie ciemnym interesom ludzi rządzących USA. To przyspieszy tylko proces gnicia. W trwającej wojnie świadome i zaangażowane społeczeństwo jest ważniejsze niż armaty. W bitwie o rubla ponieśliśmy na tym polu poważne straty.


 

argumenty
O mnie argumenty

http://www.argumenty.net

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka