Układ otwarty
Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro" Życie jest religią.
167 obserwujących
1290 notek
3044k odsłony
1301 odsłon

Opóźniony wybór i paranormalne licho

Wykop Skomentuj93

Licho nie śpi. Wczoraj zacząłęm czytać artykuł Richarda Shoupa p.t. „Physics beyond Causality: Making Sense of Quantum Mechanics and Certain Anomalies” (Richard Shoup był m.in. założycielem „Boundary Institute” finansowanego do roku 2015 przez Billa Gatesa). W artykule tym jest m.in. taki obrazek:


image


Obrazek ten ilustruje myślowy eksperyment Wheelera ilustrujący zjawisko „opóźnionego wyboru” (delayed-choice experiment) (zresztą zrealizowany potem w praktyce). Wiązany jest to zjawisko kwantowe z tzw. retro-przyczynowścią (retro-causality) – jest na ten temat zresztą artykuł w najnowszym numerze New Scientist: „Quantum time machine: How the future can change what happens now.

image

W nocy (a w nocy licho nie śpi) przewracałem się z boku na bok nie mogąc zasnąć i postanowiłem, że na mojej paranormalnej drodze skoncentruję się na tym właśnie zjawisku.


Dziś rano dostaję email od nieznanego mi Chińczyka. Pisze, że zrobił doktorat w Cavendish Laboratory w Cambridge (faktycznie był tak taki doktorant, sprawdziłem). Załącza swoją pracę, którą chce opublikować w arxiv.org. W arxiv.org nie ma co prawda recenzentów, ale jest system „popierania”. By móc wyłożyć tam po raz pierwszy swoją pracę trzeba uzyskać poparcie kogoś kto ma tam już wystarczającą pozycję. Więc Chińczyk wybrał mnie i prosi bym jego pracę wsparł. Zaglądam do pracy i co w niej widzę? Widzę w niej m.in. słowo „consciousness” (świadomość) i ten oto obrazek


image


Czy to tylko przypadek? Czy też może fale moich zainteresowań rozchodzą się w jakiś sposób po  świecie?


Wykop Skomentuj93
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie