26 obserwujących
345 notek
447k odsłon
3299 odsłon

Opozycja ,,demokratyczna" domaga się od dobrej zmiany sięgnięcia po pełnię władzy

Fot. Barbara Pieka
Fot. Barbara Pieka
Wykop Skomentuj102

A jednak stało się,.. Rzecz to niesłuchana. Obrońcy demokracji w Polsce uzgodnili wspólne stanowisko i złożą wkrótce hołd Jarosławowi Kaczyńskiemu. Ich decyzja jest naturalną konsekwencją domagania się od wielu tygodni ogłoszenia przez rządzących stanu nadzwyczajnego* w Polsce i przesunięcia terminu wyborów prezydenckich do świętego Nigdy.

Decyzja obrońców demokracji jest tym bardziej zaskakująca, że stracili oni w ostatnim czasie ważnych respi… inspiratorów w osobach berlińskiej mutti Angeli i vatiego Donalda z Danzigu, poddanych kwarantannie z powodu koronawirusa i siedzących doma (zu Hause). Możliwe, że do uzgodnienia stanowiska w sprawie hołdu dla Jarosława Kaczyńskiego przyczyniła się ostatecznie aktywność niektórych publicystów i blogerów, mających fixum dyrdum na punkcie prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

A serio…?

Od początku wiadomo, że decyzja w sprawie terminu wyborów prezydenckich w Polsce zostanie podjęta z uwzględnieniem aktualnych realiów epidemicznych. Antydemokratyczna w istocie opozycja, domagająca się od dawna odroczenia wyborów i nie mająca wyborcom nic mądrego do zaproponowania, liczy dziś już tylko na cud, co jest jeszcze jednym świadectwem mistycyzmu polityki, gdyż oczekiwanie na zrządzenie Opatrzności łączy dziś największych niedowiarków, łapserdaków i krętaczy w historii całej Rzeczpospolitej.

Tak naprawdę nie ma żadnego powodu, aby wybory w Polsce odbyły się w jakimś bliskim terminie, gdyż w sytuacji zagrożenia, które chwieje fundamentami państwa, brak jest sensu tworzenia fałszywej alternatywy politycznej dla osób, które świetnie sprawdzają się w walce z zagrożeniem. Odrębną sprawą jest dociekanie co też chce uzyskać opozycja, podając rządzącym na srebrnej tacy pełnię władzy w państwie.

Czy liczy ona na to, że będzie tak źle, iż - jakimś cudem - stanie się dla niej dobrze?

---


* Konstytucja! :)

Rozdział XI STANY NADZWYCZAJNE 

Art. 228. 

1. W sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej. 

2. Stan nadzwyczajny może być wprowadzony tylko na podstawie ustawy, w drodze rozporządzenia, które podlega dodatkowemu podaniu do publicznej wiadomości.

3. Zasady działania organów władzy publicznej oraz zakres, w jakim mogą zostać ograniczone wolności i prawa człowieka i obywatela w czasie poszczególnych stanów nadzwyczajnych, określa ustawa.

4. Ustawa może określić podstawy, zakres i tryb wyrównywania strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela.

5. Działania podjęte w wyniku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego muszą odpowiadać stopniowi zagrożenia i powinny zmierzać do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania państwa.

6. W czasie stanu nadzwyczajnego nie mogą być zmienione: Konstytucja, ordynacje wyborcze do Sejmu, Senatu i organów samorządu terytorialnego, ustawa o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej oraz ustawy o stanach nadzwyczajnych.

7. W czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu. Wybory do organów samorządu terytorialnego są możliwe tylko tam, gdzie nie został wprowadzony stan nadzwyczajny.

Wykop Skomentuj102
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka