204 obserwujących
951 notek
2045k odsłon
  1271   0

Fizyka - Nobel 2017


Dzisiaj  o  godz.11:45  rozpoczęło  się posiedzenie  the Royal Swedish Academy of Sciences, na którym  ogłoszono,że nagroda  Nobla z  fizyki  za rok 2017  została przyznana  trzem  amerkańskimm  fizykom:

Rainer  Weiss,, profesor Massachusetts Institute of Technology

Barry  Barish,profesor Kalifornijskiego Instytutu Technologii, 

Kip Thorne,profesor Kalifornijskiego Instytutu Technologii, 

za odkrycie fal  grawitacyjnych,których  istnienie  przewidział  Albert Einstein.

Fizycy ci  zbudowali laserowy  detektor  fal  grawitacyjnych  LIGO i  kierowali  jego badaniami.Aktualnie,poraz czwarty  zostały  wykryte fale grawitacyjne ,w systemie sieciowym razem  z wloskim  detektorem Virgo.

image

prof.dr  Rainer  Weiss   foto:wikipedia

Dr Weiss urodził się w Berlinie w 1932 r. Rodzina  uciekjąc z III  Rzeszy Hitlera,  do Nowego Jorku  przybyła  [przez  Czechsłowację] w roku  1938. Studia  fizyki  odbył w MIT,tam  obronił  pracę  doktorską  z  teorii  zegarów  atomowych.Po  uzyskaniu  habilitacji pracował w Princeton  z  Robertem Dicke w  dziedzinnie pomiarów promieniowania  tła.[był  członkiem  zespołu  misji  COBE].W latach1980-1995 był  liderem  prac  nad  interferometrami laserowymi do  detekcji  fal  grawitacyjnych.

Kip Thorne w Caltech.jpg

prof.dr Kip  Thorne    Foto:wikipedia

  Dr Thorne urodził się wroku  1940  w Logan w stanie Utah.Uzyskał stopień BS Degree  w Caltechu w 1962 roku, a tytuł doktora  fizyki  teoretycznej w Princeton University w 1965 roku. ,z zakresu ogólnej  teorii wzglednosci, pod kierunkiem  JohnaWheelera.

Jest fizykiem  teoretycznym i  astrofizykiem,autorem  cennych  prac z  fizyki  "czarnych  dziur".Wypromował  ponad 50-ciu  doktorów  fizyki  relatywistycznej,Utalentowany  popularyzator  teorii względności,autor  świetnych  podręczników  akademickich .

05-0367-92D.hr.jpg

prof.  dr  Barry Barish    Foto:  wikipedia

Dr  Barry  Barish urodził się w roku  1936 w Omaha, w  stanie  Nebraska.,Studiował fizykę na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, uzyskując tam doktorat z  fizyki  wysokich  energii.. Prowadził zespół, który zaprojektował  największy  na świecie  akcelerator   Super Supercollider Superconducting,  ale  jego  budowę przerwal  w roku 1993  Konngres,  mimo wydatkowania ponad   1  miliarda  dolarów.

Dr  Weiss otrzymał  połowę  sumy stanowiącej nagrodę,a  drugą  połowę [do podziału ] pozostali  dwaj  laureaci.Dzieło nagrodzone,  w  rzeczywistości    jest sukcesem blisko  tysiąca ludzi  -  powiedział prof.R.Weiss.W  istocie,  ten nobel  jest  dla  fizyki  technicznej.


Post   Scriptum

Już po opublikowaniu tego wpisu, w witrynie MIT – u ukazała się biografia R.Weissa,autorstwa Jennifer Chu iBiuraInformacji MIT,z której fragment opisującynarodziny idei LIGO[ w moim swobodnym tłumaczeniu] postanowiłem dodać do wpisu.

W 1967 r. Weiss, jakoadiunkt fizyki w MIT, został poproszony przez wydział, o wykład: „Wstęp do ogólnej teorii względności,temat, o którym mało kto wiedział. Kilka lat wcześniej amerykański fizyk Joseph Weber twierdził, że dokonał pierwszego wykrycia fal grawitacyjnych, używając rezonansowych długich, aluminiowych cylindrów, które powinny dzwonić z pewną częstotliwością , pobudzone przez falegrawitacyjne.

Nikt w społeczności naukowej nie potrafił powtórzyć wyników Webera. Weiss miał inny pomysł, jak to zrobić i postawił przed swoimi studentami problem : zaprojektuj najprostszy eksperyment, który mógłby wykryć fale grawitacyjne.

Ostateczna wersja projektu Weissa i jego studentów była taka:zbudujemyinterferometr laserowy w kształcie litery "L" i na końcu każdego ramienia powiesimy swobodne lustro.Promienie laserowe powinny odbijać się od luster i przybywać do miejsca skąd wystartowały jednocześnie.Jeśli fala grawitacyjna przechodzi przez układ to powinna zmieniać długość ramion interferometru,a tym samym zmieniać czasy przybycia promieni laserowych...

W tym czasie Weiss doszedł do wniosku, że jego konstrukcja może rzeczywiście wykryć fale grawitacyjne, jeśli ma wystarczająco duże wymiary.

Aby sprawdzić pomysł, Weiss początkowo zbudował 1,5-metrowy prototyp. Ale aby naprawdę wykryć falę grawitacyjną, przyrząd musiałby być kilka tysięcy razy dłuższy: Im dłuższe ramiona interferometru, tym bardziej wrażliwa jego optyka rejestrująca drobne przesunięcia.

Aby zrealizować ten śmiały projekt, Weiss współpracował od 1976 roku zeznanym fizykem Kipem Thornem,z Caltech,a 1979 dołączył do nich fiński fizyk Ronald Drever,inastępnie Uniwersytet w Glasgow.Trzej naukowcy, którzy stali się współzałożycielami LIGO, pracowali nad udoskonaleniem wymiarów i wymagań naukowych do tego, byinstrument był czuły na tyle, aby wykryć falę grawitacyjną.

Wkrótce dołącył do nich Barry Barish jako dyrektor projektu, a także przyczynił się do zapewnienia finansowania dla tajnego projektu i doprowadzenia detektorów do ukończenia.Po latach studiów i rozpoczęcia badań naukowych i finansowania, projekt uzyskał wreszcie znaczące i entuzjastyczne poparcie ze strony Narodowej Fundacji Nauki,. Wpołowie lat 90- tych ub.w., misja LIGO uzyskała lokalizację pod budowę pierwszego interferometru w Hanford ,w stanieWaszyngton, a następnie drugiego w Livingston ,stan - Luizjana.

Lubię to! Skomentuj71 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie