Blog
autodafe
Eine
Eine Fizyk
183 obserwujących 857 notek 1751272 odsłony
Eine, 9 grudnia 2017 r.

Jak zmieścić dużą masę w małej masie?

1302 84 1 A A AKwazar ( quasar – quasi-stellar radio source ),  to kosmiczny obiekt gwiazdopodobny[przypominający gwiazdę ], emitujący promieniowanie elektromagnetyczne niewidzialne dla oka ludzkiego, o długości fali z zakresu fal radiowych, o ogromnej mocy.

Czym jest kwazar-to bardzo trudno jednoznacznie ustalić w astronomii. Być może jest to galaktyka, chociaż ostatnio moda dyktuje przekonanie astronomów, ze to jest czarna dziura. Równocześnie są jednak inni astronomowie twierdzący tylko tyle, że w kwazarach są czarne dziury, ale nie że kwazary są czarnymi dziurami.

Jeśli kwazar jest czarną dziurą,[lub w nim jest czarna dziura], to jest to bardzo dziwna czarna dziura, gdyż „zwyczajne”czarne dziury nie mogą emitować żadnego fizycznego sygnału ponad swój absolutny horyzont zdarzeń,a kwazary emitują promieniowanie o bardzo wielkiej mocy.

Z tej sytuacji”podbramkowej”astronomowie wychodzą zwycięsko wyjaśniając , że to nie czarna dziura/kwazar emituje, ,lecz materia wpadająca do niej.Rysownicy potrafią to pięknie przedstawić,a leniwi oglądacze uwierzyć,że tak jest w rzeczywistości.

Jeszcze inni -zawodowi bałtuni-wskazują na promieniowanie Hawkinga, ale to przecież tylko hipoteza kwantowej teorii pola i kwantowej termodynamiki i nic mi nie wiadomo, by mogło mieć zasięg mierzony w miliardach lat świetlnych.

Istnienie natomiast „zwyczajnej” czarnej dziury przewiduje rozwiązanie równania Einsteina ,które to rozwiązanie znalazł w 1916  Karl Schwarzschild,  Astronomowie jednak zwyczajnych obiektów i zjawisk nie tolerują.

Możliwe więc, że kwazary emitują wysokoenergetyczne promieniowanie elektromagnetyczne[lub w zakresie widzialnym] ,które na skutek ekspansji przestrzeni podlega efektowi Dopplera i występuje redshif : nasze detektory rejestrują długofalowy sygnał radiowy, lub z obszaru podczerwieni.

I właśnie 6 grudnia br. grupa astronomów z Carnegie Institution for Science, w Pasadenie [Kalifornia], pod kierunkiem prof.Eduardo Banadosa zawiadomiła w Nature[1] o odkryciu najdalej położonego kwazara [nadano mu nazwę J1342+0928},który ma masę równą 800 milionów mas Słońca i jest w takiej odległości od nas ,że promieniowanie musiało go opuścić gdy wszechświat miał ok.690 milionów lat i biegło do nas niezmordowanie przez ok.13 miardów lat !

Eduardo Banados z grupą współpracowników prowadził poszukiwania kwazarów za pomocą instrumentu znanego jako FIRE  (Folded-port InfraRed Echellette), który działa na 6,5-metrowych teleskopach Magellana w Chile. FIRE to spektrometr, który klasyfikuje obiekty na podstawie ich widm w podczerwieni.

Badając charakterystyki widma kwazara o danych identyfikacyjnych J1342 + 0928,Banados ustalił dla tego obiektu parametr redshiftu Z = 7,54 ,który następnie pozwolił mu oszacować wiek wszechświata w momencie emisji, sygnału zarejestrowanego 13 miliardów później na Ziemi.

Wszechświat liczący ok.690 milionów lat od BB, to wszechświat niemowlęcy. Właśnie wtedy kończy się era zwana „ciemne wieki”-okres pozbawiony źródeł światła. Dominuje wówczas substancja - neutralny wodór i grawitacja zaczyna kondensować/skupiać ten wodór w gwiazdy i galaktyki,które wytwarzają światło w postaci fotonów.

Czarna dziura J1342 + 0928 jest świadkiem tej fazy w dziejach wszechświata. Możemy tego świadka wykorzystać do weryfikacji naszej wiedzy o powstawaniu gwiazd.

Dziwny ,lub nawet niepojęty -ze stanowiska aktualnej astrofizyki- to świadek. Badania pewnych własności widma jego promieniowania, prowadzą do odkrycia anomalnie wielkiej jego masy ! Czarna-dziura o takiej masie nie powinna istnieć w przyrodzie[kryterium Eddingtona].

Obcujemy więc z czarną dziurą w niemowlęcym okresie wszechświata,a co jest szokujące, to to,że wszechświat w tamtym czasie był za mały, by pomieścić w sobie takiego giganta.

Również czas 690 milionów lat od BB jest za krótki, by uformowała się taka supermasywna czarna dziura ,według aktualnej fizyki powstawania takich obiektów.

Oto, w jaki stan wpędza astronomia nasze umysły, poszukujące obrazu wszechświata , kiedy jej damy zbyt potężne teleskopy i wyrafinowaną aparaturę pomiarową.

Literatura

[1] E.Banados et al.An 800-million-solar-mass black hole in a significantly neutral Universe at a redshift of 7.5,Nature,6 December 2017
Opublikowano: 09.12.2017 08:26.
Autor: Eine
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @deda ,16.12.2018 21:21 To  ciekawe.Maurin  twierdził,że  akademicka matematyka  w ...
  • @deda ,16.12.2018 20:03 Pomóż mi zrozumieć  gdzie  i   kogo  uczył  fizyki ...
  • Do   mojego   notatnika (863 ) Jest pewien  bloger  salonu24,którego  obfite  notki ...

Tematy w dziale Technologie