bartoszu bartoszu
925
BLOG

Niemieckie ludobójstwo w Afryce

bartoszu bartoszu Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

 W Muzeum Niewolnictwa „The Kura Hulanda” na wyspie Curacao w jedej z gablot można przeczytac, że w XIX wieku ostatecznie zakazano handlu niewolnikami i chociaż miało to miejsce pod każda długością i szerokością geograficzną to jeden kraj wyłamał się z tego humanitarnego nakazu i nie zakazał haniebnego procesu. Tym krajem są Niemcy.

Może następstem tego, co do tego można sie spierać, były wydarzenia w Afryce kiedy doszło do pierwszego ludobojstwa w XX wieku.

Pierwszych masowych mordów Niemcy nie popełnili w Drugiej Wojnie Światowej ale na trzydzieści lat przed dojśćiem Adolfa Hitlera do władzy.

Rzezi tych dokonali żołnierze niemieccy na plemionach Herero i Namagua na terenie swojej kolonii w Afryce, gdzie obecnie leży państwo Namibia. Około 105000 członków tych plemion zostało uśmierconych przez roztrzelanie w masowych egzekucjach, zagłodzenie albo też przez katorżniczą pracę.

Choć ostateczna liczba zgonów była znacznie mniejsza od ofiar nazistowskiej machiny to ludobójstwo w Namibii posiada zaskakująco duzo podobieństw do zbrodnii z czasów II wojny światowej a chodzi tu przede wszystkim o zastosowanie teorii naukowych o wyższości rasowej czy tworzenie regularnych obozów koncentracyjnych, oraz dobrze opisane już przez historyków szczegóły dotyczące masowych zabójstw w ramach tzw."Lebensraum" (przestrzeni życiowej).

Także pózniejsze długie niemieckie milczenie na ten temat i niechęc do zmierzenia się z odpowiedzialnością przypominają te okoliczności sprzed 60 lat. Dopiero w roku 2004, Niemcy oficjalnie przeprosiły za ludobójstwo.

W mieście Okokarara / Namibia/  niemiecki minister ds. Rozwoju Gospodarczego i Współpracy, Heidemarie Zeul-Wieczorek stwierdziła: „My, Niemcy musimy zaakceptować naszą historyczną i moralną odpowiedzialność za ludobójstwo popełnione w Afryce w przeszłości.” – jak zaznaczyła.... i następnie w imieniu narodu niemieckiego zgodziła się na udzielenie Namibii przez Niemcy pomocy gospodarczej w wysokości 14 mln rocznie oraz wypłacenie niewielkich sum pieniężnych potomkom zamordowanych.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ludob%C3%B3jstwo_Herero_i_Namaqua

http://de.wikipedia.org/wiki/Aufstand_der_Herero_und_Nama

 

 

bartoszu
O mnie bartoszu

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura