Blogi może pisać każdy, bez względu na wiek.
Blogi może pisać każdy, bez względu na wiek.

Co to jest blog i jak go pisać?

Redakcja Redakcja Blogi Obserwuj temat Obserwuj notkę 20

Blog to doskonałe hobby, a nawet sposób na życie. Internetowy dziennik może prowadzić każdy, a tematyka zależy tylko i wyłącznie od naszej pomysłowości.

Chcesz dobrze spożytkować wolny czas i zarazem wpłynąć na innych ludzi? Założenie bloga jest idealnym rozwiązaniem. Jednak zanim zaczniesz przygodę z blogowaniem, spróbuj napisać kilka tekstów na próbę. Zobaczysz czy pisanie daje ci radość i czy będziesz chciał/a robić to dalej. Jeśli tak, to skorzystaj z jednej z darmowych platform blogowych i załóż blog. Jest to bardzo proste. Wystarczy jedynie szybka rejestracja, taka jak przy zakładaniu adresu e-mail, który także będzie potrzebny.

Po znalezieniu odpowiedniej platformy blogowej, wpisaniu adresu e-mail i hasła, ważne jest zastanowienie się nad kilkoma bardzo ważnymi kwestiami.

image
Jeśli lubisz fotografować możesz podzielić się swoimi zdjęciami z innymi.

Nazwa bloga

Nazwa bloga to twoja wizytówka. Dobrym pomysłem jest opisanie bloga własnym imieniem i nazwiskiem. Można też użyć pseudonimu. Nazwa bloga może być związana z tematyką bloga, np. Zdrowa kuchnia, Gotowanie z Kowalską, Życie w podróży, Recenzent Kowalski, Sport według Nowaka czy Zrób to sam.

image
Wymyślenie nazwy bloga to podstawa.

Tematyka bloga

Na początku należy zastanowić się nad 2-3 dziedzinami, na których się znamy i wybrać taką, w której czujemy się najlepiej. Dobór odpowiedniej tematyki jest bardzo ważny, bo jeśli będziemy się kojarzyli ludziom z konkretnym tematem, to będą oni chętniej wchodzili na nasz blog, aby znaleźć dokładnie te treści, które ich interesują. Dzięki temu stajemy się specjalistami w danej dziedzinie.

Jeśli chodzi o tematykę bloga, to możliwości jest naprawdę dużo. Do najpopularniejszych tematów należą:

 • Polityka
  Temat z jednej strony trochę niebezpieczny ze względu na dynamikę wydarzeń i skalę sporu politycznego w Polsce, ale z drugiej strony zapewniający spore zainteresowanie. Opinie i analizy bieżących wydarzeń politycznych w Polsce są poszukiwane i chętnie czytane przez dużą część użytkowników polskiego Internetu.
 • Podróże
  Nie tylko zagraniczne, mogą być to także spacery po swoim mieście, czy ciekawe miejsca, które można w nim znaleźć. Możesz na przykład opisać najładniejsze parki Warszawy czy czemu warto odwiedzić ZOO we Wrocławiu lub najlepsze restauracje w Poznaniu.
 • Kultura
  Jeśli lubisz czytać, śledzisz na bieżąco przedstawienia teatralne, albo lubisz chodzić do kina, jest to znakomity temat na bloga. Wiele osób poszukuje w sieci recenzji, więc jest duża szansa, ze twój blog będzie chętnie odwiedzany.
 • Sport
  Jeśli jesteś kibicem jakiejś drużyny, zapewne jesteś ekspertem na jej temat. Czemu by nie zacząć pisać o niej na blogu i dzielić się wrażeniami z jej sukcesów i porażek? I oczywiście własnych emocji.
 • Fotografia
  Możesz publikować własne zdjęcia i udzielać porad, jak robić dobre zdjęcia.
 • Gotowanie
  Jeśli kuchnia jest twoim ulubionym miejscem i lubisz w niej eksperymentować, to jest to idealny temat do opisywania na blogu. Do wpisów warto dodawać zdjęcia przygotowanych potraw.

Jak często publikować wpisy? Można codziennie,co  drugi dzień lub co tydzień. Najważniejsza jest systematyczność. Tylko systematyczną pracą i cierpliwością można zaskarbić sobie spore grono odbiorów.

image
Blog kulinarny jest idealnym pomysłem dla miłośników gotowania.

Jak pisać blog, żeby ludzie czytali?

Kiedy mamy już blog, trzeba zastanowić się, jak sprawić, by był on chętnie czytany i komentowany. Sam pomysł nie wystarczy, ważne jest też odpowiednie wykonanie.

 • Temat
  Przy wyborze tematu najważniejsza jest odpowiedź na pytanie: Co chcę przekazać? W tekście powinna być zawarta jedna, główna myśl. Wiele wątków może sprawić, że czytelnik straci orientację, o co nam właściwie chodzi. Wybieraj tematy, w których jesteś mocny, masz dużo do powiedzenia, możesz je opisać rzetelnie i ciekawie. Bądź specjalistą w swojej dziedzinie.
 • Tytuł
  Nawet najlepszy tekst nie dotrze do wielu czytelników, jeśli będzie miał nieodpowiedni tytuł. Użytkownicy klikną tylko w te tytuły, które ich zachęcą, dadzą obietnicę, że pod linkiem znajdą ciekawą treść. Pisz konkretnie. Nie używaj obcych słów. Tytuł  powinien być zgodny z treścią notki. Zamiast pisać „Znany polityk w tarapatach”, podaj nazwisko polityka i to najlepiej w mianowniku. Używaj konkretnych sformułowań: "wybory samorządowe 2018”, "recenzja filmu ”, "Boże Narodzenie 2018".

  Przykłady złych tytułów: "Rozwiązłość", "Ucho od śledzia", "Oby nam się", "Prowokacja". Przykłady dobrych tytułów: "Czy Gazeta Wyborcza jest Polsce potrzebna?", "Przedświąteczne zakupy – magia czy sport ekstremalny?", "Czym się różni karta debetowa od kredytowej?".
 • Kompozycja
  Bardzo ważne są pierwsze zdania tekstu, tzw. lead. Powinny znajdować się w nich najważniejsze informacje – odpowiedzi na pytania: co? kto? gdzie? kiedy? W dalszej części tekstu zostaną one rozwinięte i uzupełnione o szczegółowy opis. Początek tekstu jest bardzo ważny. Jeśli zainteresujesz czytelnika, jest szansa, że przeczyta on Twój tekst do końca, skomentuje go i poleci innym.
 • Język
  Staraj się pisać poprawną polszczyzną. Krótkie zdania są lepsze są od długich. Proste - lepsze od złożonych. Pisz jasno, klarownie, bez zawiłości. Zanim opublikujesz swój tekst, przeczytaj go na głos.
 • Przejrzystość tekstu
  Staraj się, aby Twój tekst był przyjazny dla czytelnika - przejrzysty i łatwy w czytaniu. Urozmaicaj czcionkę. Stosuj śródtytuły, listy, wypunktowania, cytaty, pogrubienia ważnych słów kluczowych, podkreślenia i kursywę.
 • Zdjęcie
  Zdjęcia coraz bardziej przykuwają uwagę odbiorców. W wynikach wyszukiwania chętniej są otwierane linki, przy których widnieje zdjęcie. Zawsze jest lepiej, gdy na zdjęciu jest człowiek. Im większe zbliżenie na twarz, tym lepiej. Do odbiorcy bardziej przemawiają zdjęcia dynamiczne niż statyczne. Zdjęcia możesz dodawać nad tekstem, a także w treści notki.
 • Komentarze
  Dbaj o swojego czytelnika. Publikujemy teksty po to, żeby ktoś je przeczytał i zareagował – zastanowił się, napisał komentarz, odpowiedział swoim własnym tekstem. Zachęcaj do dyskusji pod Twoim tekstem. Staraj się odpowiadać na komentarze.
 • Promocja
  Zadbaj o promocję swoich tekstów na popularnych portalach społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter. Polecaj też teksty innych blogerów. Wtedy i oni będą polecać Twoje teksty. Jeśli temat Twojej nowej notki jest zbieżny z tym, co już publikowałeś wcześniej, podlinkuj do tych tekstów
 • Pomysły, inspiracje
  Staraj się kreować własne tematy. Pomyśl, o czym sam byś chętnie poczytał w wolnej chwili. Nie wiesz, na jaki film pójść do kina? Jaką przeczytać książkę? Recenzja na czyimś blogu może być bardzo przydatna.

  Są chwile, kiedy akurat nie masz weny do pisania, ale chciałbyś „wrzucić” coś nowego na swój blog. Zapisuj pomysły na teksty, które przychodzą Ci do głowy, by mieć w zanadrzu kilka tematów. Inspiracji szukaj też w tekstach innych autorów.

image
Kiedy brak pomysłu na wpis warto poszukać inspiracji u innych.

Jak platforma blogowa?

Gdzie pisać bloga? W sieci dostępnych jest kilka platform. Np. Wordpress oferuje wersję darmową i płatną dla profesjonalistów. Minusem tego typu platformy jest to, że nasz blog może zaginąć wśród miliona innych i użytkownikowi ciężko będzie do niego trafić. Inaczej jest w serwisie Salon24.pl.

Tutaj wartościowe notki eksponowane są na stronie głównej i promowane w mediach społecznościowych. Szansa na dotarcie do sporej grupy odbiorców jest dużo łatwiejsza, bo Salon24 to najpopularniejsza w Polsce platforma blogowa ma ponad milion użytkowników. Tu można trafić ze swoim przekazem do polityków, dziennikarzy i liderów opinii, którzy czytają blogi w Salonie24. Niektóre teksty są nawet publikowane w najbardziej poczytnych dziennikach. Na platformie Salon24 blogi może pisać każdy na dowolny temat. Autorzy mogą także komentować blogi innych użytkowników, wchodząc z nimi w ożywione dyskusje, co sprzyja budowaniu relacji międzyludzkich, które mogą przerodzić się nawet w przyjaźnie.

Zobacz tekst jednego z blogerów Kamila Gorzelańczyka: Wszyscy jesteśmy Salonowiczami.

image
Salon24.pl to miejsce spotkań ludzi o różnych poglądach.


źródło: wiesz24.pl

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura