Bogna Janke Bogna Janke
2621
BLOG

Jak pisać blog. Poradnik Salonu24

Bogna Janke Bogna Janke Blogi Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Jak wyróżnić się wśród milionów tekstów, które codziennie pojawiają się w sieci? Jak zostać zauważonym? Jak sprawić, by Państwa blog był chętnie czytany i komentowany? Poniżej przedstawiamy kilka naszych rad.

Temat

Przy wyborze tematu najważniejsza jest odpowiedź na pytanie: Co chcę przekazać? W tekście powinna być zawarta jedna, główna myśl. Wiele wątków może sprawić, że czytelnik straci orientację, o co nam właściwie chodzi. Wybieraj tematy, w których jesteś mocny, masz dużo do powiedzenia, możesz je opisać rzetelnie i ciekawie. Bądź specjalistą w swojej dziedzinie. Wybierz temat, który nie tylko „da świadectwo”, ale też sprowokuje innych do podjęcia dyskusji.

Tytuł

Nawet najlepszy tekst nie dotrze do wielu czytelników, jeśli będzie miał nieodpowiedni tytuł. Na stronie głównej Salonu24 są zajawki kilkudziesięciu tekstów. Użytkownicy klikną tylko w te tytuły, które ich zachęcą, dadzą obietnicę, że pod linkiem znajdą ciekawą treść.

Pisz konkretnie. Nie używaj obcych słów. Tytuł  powinien być zgodny z treścią notki.

Zamiast pisać „Znany polityk w tarapatach”, podaj nazwisko polityka i to najlepiej w mianowniku. Zamiast pisać „w pewnym mieście”, podaj nazwę tego miasta. Używaj konkretnych sformułowań: „wybory samorządowe 2014”, „śmierć Jana Kowalskiego”, „afera madrycka”, „recenzja filmu”

Przykłady złych tytułów: „Jesień”, „Właściwa miara rzeczy”, „I co?”, „Co wolno wojewodzie”, „Mury, nasze mury”, „Co teraz…”.

Przykłady dobrych tytułów: „Madrycka wyprawa Hofmana, czyli spisek Platformy”, „Donald Tusk – człowiek, który wygrał wszystko”, „Samsung wygrywa z Iphone’m”, „W Gdyni żyje się lepiej niż w Gdańsku”, „Biedronka i Lidl koszą rodzinne, polskie sklepy”, „Gowin nie dał się wkręcić Kaczyńskiemu”, „Pięć sposobów na obniżenie podatku”.

Kompozycja

Bardzo ważne są pierwsze zdania tekstu, tzw. lead. Powinny znajdować się w nich najważniejsze informacje – odpowiedzi na pytania: co? kto? gdzie? kiedy? W dalszej części tekstu zostaną one rozwinięte i uzupełnione o szczegółowy opis. Początek tekstu jest bardzo ważny. Jeśli zainteresujesz czytelnika, jest szansa, że przeczyta on Twój tekst do końca, skomentuje go i poleci innym.

Język

Staraj się pisać poprawną polszczyzną. Krótkie zdania są lepsze są od długich. Proste - lepsze od złożonych. Pisz jasno, klarownie, bez zawiłości. Zanim opublikujesz swój tekst, przeczytaj go na głos.

Przejrzystość tekstu

Staraj się, aby Twój tekst był przyjazny dla czytelnika - przejrzysty i łatwy w czytaniu. Urozmaicaj czcionkę. Stosuj śródtytuły, listy, wypunktowania, cytaty, pogrubienia ważnych słów kluczowych, podkreślenia i kursywę.

Zdjęcie

Zdjęcia coraz bardziej przykuwają uwagę odbiorców. W wynikach wyszukiwania chętniej są otwierane linki, przy których widnieje zdjęcie. Zawsze jest lepiej, gdy na zdjęciu jest człowiek. Im większe zbliżenie na twarz, tym lepiej. Do odbiorcy bardziej przemawiają zdjęcia dynamiczne niż statyczne.

Zdjęcia możesz dodawać nad tekstem, a także w treści notki. Jak to zrobić, przeczytasz tu.

Kategoria tematyczna

Wybór właściwej kategorii pozwala czytelnikom Salonu24 odnaleźć teksty na intersujący go temat opublikowane w naszym serwisie. To również szansa na dotarcie do większej liczby odbiorców nie tylko w Salonie24, ale też w całym Internecie. Twój tekst pojawi się w wynikach wyszukiwania na zapytanie związane z danym tematem.

Jeśli np. tekst poświęcony sprawom małego miasta w Polsce zostanie opublikowany w kategorii Polityka, zginie on wśród tysięcy tekstów poświęconych bieżącej polityce krajowej - rządowi, partiom politycznym, rozgrywkom między politykami. Właściwym wyborem byłaby w tym przypadku kategoria „Samorząd”.

Słowa kluczowe - tagi

Warto wpisać najważniejsze hasła, które najlepiej oddają zawartość tekstu: nazwiska, nazwy własne, hasła, kategorie tematyczne. Dzięki tagom tekst można odnaleźć nie tylko w Salonie24, ale i w całej sieci. Tagi danego użytkownika Salonu24 są zebrane w tzw. chmurze tagów na dole każdego bloga. Na stronie głównej Salonu24 jest chmura tagów wspólna dla całego serwisu. Umożliwia ona szybki wybór tekstów z wszystkich blogów.

Komentarze

Dbaj o swojego czytelnika. Publikujemy teksty po to, żeby ktoś je przeczytał i zareagował – zastanowił się, napisał komentarz, odpowiedział swoim własnym tekstem. Zachęcaj do dyskusji pod Twoim tekstem. Staraj się odpowiadać na komentarze.

Promocja

Zadbaj o promocję swoich tekstów. Służą do tego skróty do popularnych portali społecznościowych takich jak Facebook, Twitter i Google+ widoczne na pasku z lewej strony tekstu. Polecaj też teksty innych blogerów. Wtedy i oni będą polecać Twoje teksty.

Jeśli temat Twojej nowej notki jest zbieżny z tym, co już publikowałeś wcześniej, zalinkuj do tych tekstów. 

Pomysły, inspiracje

Staraj się kreować własne tematy. Zaskocz tekstem o sprawie, o której nikt w Salonie24 jeszcze nie pisał. Żyjemy nie tylko partyjną polityką. Na co dzień obchodzą nas drogi, handel, dzieci, praca, szkoła, nasze pasje. Pomyśl, o czym sam byś chętnie poczytał w wolnej chwili. Nie wiesz, na jaki film pójść do kina? Jaką przeczytać książkę? Recenzja na czyimś blogu może być bardzo przydatna.

Są chwile, kiedy akurat nie masz weny do pisania, ale chciałbyś „wrzucić” coś nowego na swój blog. Zapisuj pomysły na teksty, które przychodzą Ci do głowy, by mieć w zanadrzu kilka tematów.

Inspiracji szukaj też w tekstach innych autorów - korzystaj z bogactwa Internetu, odnoś się do tego, co inni napisali w Salonie24, czy na innych portalach. W dziennikarskim świecie mówi się, że tematy leżą na ulicy. Jest w tym dużo prawdy.

 

©Salon24.pl S.A. Powyższy tekst może być powielany w całości lub fragmentach wyłącznie z podaniem źródła: www.salon24.pl

Bogna Janke
O mnie Bogna Janke

Z zawodu i pasji jestem dziennikarką. Pracowałam w Polskiej Agencji Prasowej, TVN24, wydawałam lokalny tygodnik Gazeta Południa. Przez 15 lat byłam współwłaścicielką portalu Salon24 i prezesem spółek. Założyłam i prowadziłam Fundację Warszawskie Szpitale Polowe. Przez rok byłam sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Więcej informacji o mnie na stronie: bognajanke.pl

Nowości od blogera

Inne tematy w dziale Kultura