0 obserwujących
25 notek
34k odsłony
  2556   0

Kultura vs. Rosja – artyści wspierają Ukrainę

Putin może i angażuje ogromne środki w wojnę informacyjną, ale to artyści na całym świecie mówią prawdę o konflikcie. Zobacz, jak twórcy wspierają Ukrainę

Ukrainę wspiera bardzo wielu artystów – muzyków, aktorów filmowych i innych. Ich media społecznościowe docierają do ogromnej rzeszy fanów na całym świecie, a ich działania są na ustach wszystkich mediów. To mały krok, ale bardzo znaczący w burzeniu muru rosyjskiej propagandy o "pokojowej operacji". Zobacz, jak artyści (nie tylko Ukraińscy) wspierają okupowany kraj.

Niespodziewany skutek wojny

Jednym z bardziej niespodziewanych skutków konfliktu na Ukrainie była popularność prezydenta Zełeńskiego. Cały świat poznał historię aktora, który grał w serialu rolę nauczyciela obejmującego najwyższy urząd w państwie. Obecnie telewizje z całego świata – w tym z Wielkiej Brytanii czy Francji starają się o licencję na emisję serialu "Sługa Narodu". To bardzo ważne, bowiem buduje to pozytywny obraz prezydenta Ukrainy, który wykazał się jako silny przywódca w czasie wojny. 

Rosjanie pewnie nie założyli również, że aktorzy ukraińskiego pochodzenia zaangażują się w szerzenie prawdy o napadzie Rosji na Ukrainę. Mila Kunis – holywoodzka aktorka ukraińskiego pochodzenia nie tylko przekazała 3 miliony dolarów na pomoc humanitarną i zorganizowała zbiórkę która miała na celu zebranie dziesięciokrotności tej kwoty, ale przede wszystkim uaktywniła się w mediach, gdzie opowiada o konflikcie. To drobny gest, ale pomaga w szerzeniu prawdy za oceanem.

Muzycy wspierają Ukrainę

Z oczywistych względów nie chcę pisać tutaj o zorganizowanym przez naszą telewizję publiczną koncercie charytatywnym, który okazał się mało charytatywny. Podobnie jak w przypadku aktorów, muzycy szerzą świadomość konfliktu i zachęcają fanów do pomocy humanitarnej. Podczas gdy ukraińscy muzycy chwycili za karabiny i wspierają żołnierzy pieśnią na froncie, muzycy z całego świata angażują się w pomoc Ukrainie.

Popularny brytyjski muzyk Sting (znany z The Police) zachęca do wysyłania pomocy humanitarnej na polski adres. Inni artyści idą o krok dalej: niemiecki pianista Davide Martello postanowił udać się na granicę z Ukrainą, gdzie występuje dla uchodźców. Muzyk pojawił się również we Lwowie, gdzie wspierał Ukraińców idących walczyć z Rosjanami.

Mike Garson, pianista znany z występów u boku legendarnego Davida Bowiego, skomponował utwór który zadedykował broniącej się Ukrainie. Utwór jest dostępny w mediach społecznościowych muzyka


I chociaż taka pomoc może wydawać się symboliczna, bardzo ważne jest, żeby obrońcy Ukrainy czuli wsparcie. Wysokie morale obrońców to dalszy zaciekły opór. A pamiętajmy – oni walczą nie tylko za swój kraj, ale również za nas.


Wasza Beata Matecka

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka