Serce Turcji
Informacje prosto z Serca Turcji
1 obserwujący
14 notek
7611 odsłon
68 odsłon

Minister Zdrowia Turcji "Koniec pandemii jest bliski"

"Uwaga na Koronawirusa! Maska • Dystans • Higiena..." - napis na darmowej koszulce rozdawanej przez Gminę Metropolitalną Ankara (Ankara Büyükşehir Belediyesi).
"Uwaga na Koronawirusa! Maska • Dystans • Higiena..." - napis na darmowej koszulce rozdawanej przez Gminę Metropolitalną Ankara (Ankara Büyükşehir Belediyesi).
Wykop Skomentuj

Na spotkaniu dotyczącym walki z koronawirusem, Minister Zdrowia Turcji, Fahrettin Koca, powiedział, że mimo krytycznego wzrostu zakażeń w ostatnich dwóch miesiącach, koniec pandemii jest już bliski

"Presja, jaką pandemia wywarła na pracowników służby zdrowia wzrosła 4-5 razy" powiedział Koca i poprosił obywateli o dalsze zachowanie wszelkich środków ostrożności.

Turcja zwiększyła również personel monitorujący i zapobiegający rozprzestrzenianiu się wirusa z 6 000 do 11 238. 

"Dziś, świat jest w trudniejszej fazie COVID-19 niż miało to miejsce na początku", zaznaczył Minister dodając, że badania nad szczepionką mogą zakończyć się pomyślnie już pod koniec obecnego roku.

Koca podkreślił, że w szpitalach było zajętych 51,60% łóżek, oddziały intensywnej opieki medycznej pracują w niepełnym 66,30% składzie, a jak na razie było użytych 33,60% dostępnych respiratorów.

Minister dodał, że oddziały intensywnej opieki medycznej pracują w składzie 72,50% w Izmirze, 63,23% w Ankarze i 59,61% w Stambule.

7,10% zakażonych cierpi na zapalenie płuc.

W ostatnich 24 godzinach zarejestrowano 1 771 nowych zakażeń wirusem, zwiększając ogólną liczbę zakażeń w kraju do 296 391. Liczba pacjentów w stanie krytycznym wzrosła do 1 351.

Minister powiedział, że w ciągu ostatniej doby 1 342 pacjentów pokonało COVID-19, jednak 63 straciło życie. Liczba zgonów w Turcji w związku z wirusem wynosi obecnie 7 249.

Pracownicy służby zdrowia wykonali w ciągu ostatniej doby 112 645 testów na obecność wirusa, tym samym liczba wykonanych testów w kraju wynosi 8,85mln. 

Minister poinformował, że w środę Turcja zaczęła ostatnią Fazę III próbnej szczepionki chińskiej przeciwko koronawirusowi.

"Pierwszy raz szczepionkę Sinovac podano na ankarskim Uniwersytecie Hacettepe trzem pracownikom medycznym, którzy dobrowolnie zgodzili się na jej podanie", powiedział Koca nie komentując postępów. 

Przez około 10 dni szczepionka będzie podawana 1200-1300 pracownikom medycznym, przy czym druga dawka zostanie podana 2 tygodnie po pierwszej.

W późniejszej fazie szczepionka Sinovac zostanie podana 13 000 osobom z chorobami przewlekłymi.

Podawanie szczepionki przebiega pod kierownictwem Helen Yang i profesora Serhat Ünal'a, który jest członkiem Naukowej Rady Doradczej Ministerstwa Zdrowia ds. Koronawirusa. Profesor Ünal powiedział, że podanie pierwszej szczepionki było "historyczną chwilą" dodał, że"Jak na razie szczepionka została podana 10 000 osobom na całym świecie".

Wyniki zostaną przesłane do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Minister Fahrettin Hoca powiedział, że Turcja nadal będzie pracowała nad swoją własną szczepionką.

Źródło: Daily Sabah , Daily Sabah

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale