Serce Turcji
Informacje prosto z Serca Turcji
4 obserwujących
26 notek
12k odsłon
  162   0

Nowa Partia Zielonych w Turcji: "jest to ostatnie wyjście przed wyginięciem"

Muzeum Altınköy, Altındağ/Ankara, Beata Siewierska Uluad
Muzeum Altınköy, Altındağ/Ankara, Beata Siewierska Uluad

Nowa turecka Partia Zielonych (tur. Yeşiller Partisi) została oficjalnie utworzona po tym jak 21-go września członkowie dostarczyli Ministerstwu Spraw Wewnętrznych niezbędne dokumenty. Stwierdzili wtedy, że jest to ostatnia szansa dla kraju przed wyginięciem.

image

Logo nowej partii, źródło: https://yesiller.org.tr/

"Nasz dom jest w ogniu! Ugasimy go!" (tur. Evimiz yanıyor! Bu yangını söndüreceğiz! ) - tak brzmi slogan nowego ugrupowania politycznego.

"Jest to ostatnie wyjście przed wyginięciem. Zielona polityka jest jedynym rozwiązaniem dla kryzysu ekologicznego, ekonomicznego i politycznego" powiedziała rzeczniczka Partii Zielonych, Emine Özkan.

Zwróciła uwagę na to, że lokalna Partia Zielonych utrzymuje kontakt z innymi ruchami zielonych na całym świecie, dodając, że "Partia Zielonych w Niemczech dodaje nam nadziei i motywuje nas".

Byłoby to błędne stwierdzenie myśląc iż Partia Zieloncyh skupia się tylko na sprawach związanych z ekologią i środowiskiem, Özkan powiedziała: "Jesteśmy tu, by dodać nowego koloru do polityki wewnętrznej".

Według Özkan, Zieloni to partia, która widzi realne problemy kraju i oferuje konkretne ich rozwiązania.

"Zielona polityka jest potrzebna dla uczciwego, pluralistycznego i pokojowego świata... Rozwiążemy problemy zielonej polityki Turcji" - powiedziała.

Özkan przypomniała, że ruchy zielonych w Turcji istnieją od lat 80-tych XX-go wieku i ich partia jest trzecią Partią Zielonych założoną w kraju.

* * * * *

A dla zainteresowanych: program nowej tureckiej Partii Zielonych. Nie różni się za bardzo od tych europejskich, jednak porusza problemy w nieco inny sposób. Warto więc spojrzeć w skrócie na czym się skupia.

Program polityczny partii:

İklimi değil, sistemi değiştir! - Zmień system, nie klimat! - kryzys klimatyczny znacząco wpływa na strukturę społeczną i polityczną, a także stosunki międzynarodowe. Jako Zieloni jesteśmy pionierami przygotowującymi społeczeństwo do nowego świata. Najważniejsza jest walka z zanieczyszczaniem środowiska. Zgodnie z deklaracją paryską chcemy dążyć do całkowitego wyeliminowania węgla do 2050 roku. Wprowadzimy politykę zmniejszającą emisję gazów cieplarnianych, zharmonizujemy energetykę, przemysł, transport, miasta, samorządy lokalne, migrację, zdrowie, prawa społeczne, rolnictwo i żywność, a wszystko by walczyć z kryzysem klimatycznym. 

İnsan merkezli değil, doğa merkezli bir yaklaşım! - Podejście skoncentrowane nie na człowieku, a naturze! - koncentracja na człowieku jest źródłem zanieczyszczeń, wycinki lasów, destrukcji środowiska. Chcemy świata nie tylko dla ludzi, ale również dla wszystkich stworzeń posiadających prawa - ich ochrona jest priorytetem. Chcemy również zakazać polowań i handlu dzikimi zwierzętami. Będziemy powiększać obszary ochrony przyrody i podwyższać ich status. Nie pozwolimy na budowę projektów dewastujących przyrodę, takich jak Kanał Stambulski, "Zielona Droga" łącząca płaskowyże Morza Czarnego z kopalniami złota, które zniszczyły Góry Kaz. Będziemy promować badania naukowe i praktyki chroniące środowisko. Będziemy walczyć z zanieczyszeniem wód i ich eksploatacją (połów ryb). 

Herkes için su hakkı! - Prawo wody dla każdego! - kryzys związany z wodą pogłębia się, a przyczyną jest zła polityka wodna, ocieplanie się Ziemi i powiększająca się susza. Zasoby wody są niezwykle szybko konsumowane, zanieczyszczane, a ich przepływ zmieniony - dostęp do czystej wody staje się trudniejszy i droższy. Dostęp do wody jest prawem wszystkich ludzi, innych stworzeń i przyszłych pokoleń. Jako Zieloni chcemy rozwijać politykę wodną, która naprawi obieg wody i obniży zużycie wody w rolnictwie, gospodarstwach domowych i przemyśle. Chcemy urzeczywistnić dostęp do czystej, wysokiej jakości wody dla każdego. 

Herkes için iyi, temiz ve sağlıklı gıda! - Dobre, czyste i zdrowe jedzenie dla każdego! - zła polityka rolna źle wpływa i na farmerów, i na konsumentów. Rolnictwo przemysłowe "zabija" rolników, nie są opłacani przez co muszą emigrować. Zagwarantujemy bezpieczeństwo żywieniowe i budowanie odporności na skutki kryzysu klimatycznego. Zmienimy strukturę zmniejszając zależność produkcji rolnej od importu, zwiększając ekonomiczny i socjalny dobrobyt ludności. Przekierujemy wsparcie rolne nie do rolnictwa przemysłowego, a do małych farmerów, którzy kultywują tradycyjne praktyki. Umożliwimy utrzymanie się z rolnictwa większej ilości populacji, tak by mogła mieszkać poza terenami miejskimi. Stworzymy strukturę, w której farmerzy będą mogli dostarczać produkty bezpośrednio do konsumentów. Rozwiniemy politykę podatkową, która będzie uzależniona od śladu ekologicznego. Będziemy walczyć z monopolem na rynku spożywczym. Umożliwimy ludziom hodowlę ich własnego pożywienia w lokalnych ogródkach miejskich*. Będziemy zapobiegać zużyciu zasobów naturalnych, degradacji gleby, wylesianiu i pustynnieniu dzięki kompleksowym i trwałym praktykom rolniczym**. Ułatwimy dostęp do nasion rodzimych, nie dopuścimy do używania GMO. Podejmiemy działania przeciwko hodowli zwierząt, w której używa się antybiotyków i chemikaliów. Będziemy promowali produkcję nie mięsa, a bogatych w składniki roślin.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka