Serce Turcji
Informacje prosto z Serca Turcji
1 obserwujący
14 notek
7598 odsłon
150 odsłon

Sportowe sadzenie drzew po pożarach w Turcji

Wykop Skomentuj1

Po pożarach lasów w prowincji Hatay graniczącej z Syrią, tureckie kluby sportowe postanowiły ofiarować sadzonki drzew. Wsparcie pod hasłem Ręka w rękę z Hatay (tur. Hatay için el ele) rozpoczął stambulski klub Beşiktaş JK wzywając inny stambulski klub Galatasaray SK, który natomiast wezwał Fenerbahçe SK itd. Rok założenia klubów jest liczbą ofiarowanych sadzonek. Na chwilę obecną akcję wsparł również burmistrz prowincji Ankara, Mansur Yavaş. 


image

"Ręka w rękę z Hatay! Ofiarujemy 1903 sadzonek drzew i wzywamy również GalatasaraySK do wsparcia naszych lasów, zniszczonych przez pożar."

image

"My, Klub Sportowy Galatasaray, ofiarowując 1905 sadzonek drzew, wzywamy również FenerbahçeSK do wsparcia naszych lasów i naszej przyszłości, które zostały zniszczone podczas pożarów w Hatay. RękaWRękęZHatay".

image

"RękaWRękęZHatay. Ofiarowując 1907 sadzonek drzew, wzywamy również ibfk2014 (przyp. İstanbul Başakşehir) do wsparcia naszych lasów i przywrócenia w nich życia".

image

"Stajemy się życiem dla natury w Hatay. Serce Ankary cierpi z powodu każdej gałęzi, każdego życia zniszczonego podczas pożarów. W imieniu naszych pracowników ofiarujemy 32tys. sadzonek".

*****

Informacje o pożarach

Pożary wybuchły w piątek w kilku miejscach w dystrykcie Belen. Lasy paliły się także w sobotę. W bardzo niesprzyjających wietrznych warunkach helikoptery i strażacy próbowali opanować ogień.

Biuro burmistrza Belen poinformowało w piątek o przyczynie ognia, którą była eksplozja jednostek zasilających. Ewakuowano także niektóre zamieszkałe tereny.

Strażacy walczyli z ogniem, który rozprzestrzeniał się na inne dystrykty graniczące z Syrią, wliczając dystrykt portowy İskenderun i kurort Arsuz.

Kilka godzin po tym jak ogień zaczął rozprzestrzeniać się po stronie tureckiej, pojawiła się informacja o nowym pożarze lasu w Latakii w Syrii, około kilometra od granicy z Turcją.

Burmistrz dystryktu Belen powiedział, że mieszkańcy widzieli uciekający pojazd, po tym jak wyrzucono z niego koktail Mołotowa. Minister Rolnictwa i Leśnictwa, Bekir Pakdemirli, poinformował w sobotę, że czterech podejrzanych podpalaczy zostało zatrzymanych. Dwa dni od wybuchu pożarów dwóch przetrzymywanych zostało zwolnionych.

"Dzieci Ognia", grupa związana z organizacją terrorystyczną PKK, przyznała się do celowych podpaleń, nie tylko w Hatay, ale także w innych częściach kraju. Grupa ta już wcześniej została oskarżona przez rząd turecki o wzniecanie pożarów.

PKK jest częściowo aktywne w Górach Nur i rozciąga swe działania na południe od pasa gór Taurus w Kahramanmaraş aż po prowincje Osmaniye i Hatay. By pozbawić grupę terrorystyczną sprawnego przejścia do ogarniętej wojną Syrii, służby bezpieczeństwa Turcji prowadzą regularne operacje w regionie.

Minister Pakdemirli powiedział, że w wyniku pożarów zostało zniszczonych 7 apartamentów, 11 domów, 14 przedsiębiorstw, 8 fabryk, 4 pojazdy, 3 magazyny i 35 uli, zostało poszkodowanych w sumie 70 obywateli.

Pożary lasów wybuchły także w sąsiadujących prowincjach Osmaniye i Kahramanmaraş.

Źródła: Daily Sabah, publikacje na oficjalnych stronach klubów Beşiktaş JK, Galatasaray SK, Fenerbahçe SK, Mansur Yavaş.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka