0 obserwujących
22 notki
19k odsłon
  273   0

Mimo pandemii PERN kontynuuje program Megainwestycje

Zbiornik na ropę naftową. Fot. PAP
Zbiornik na ropę naftową. Fot. PAP

PERN w czasie pandemii zabezpiecza krwioobieg paliwowy państwa i prowadzi kluczowe inwestycje, które zapewniają bezpieczeństwo energetyczne państwa.

Program Megainwestycje PERN wynika z przyjętej przez Radę Ministrów „Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym”, jest też ujęty w strategii PERN r. Projekt jest kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Oznacza realizację inwestycji, których celem jest zwiększenie niezależności energetycznej Polski: nowe zbiorniki do magazynowania ropy naftowej i paliw oraz budowę nowych rurociągów. 

PERN jest strategiczną, 100-procentową spółką Skarbu Państwa. PERN posiada aktualnie ponad 4,1 mln m³ pojemności magazynowej na ropę naftową i ponad 2 mln m³pojemności na paliwa. Spółka zarządza siecią 1843 km rurociągów ropy naftowej i 636 km rurociągów paliwowych.   

Mimo wybuchu epidemii COVID-19, PERN kontynuuje plan inwestycyjny przyjęty na lata 2018-2022, którego wartość to ok. 3 miliardy złotych. Wprawdzie z uwagi na sytuację epidemiczną, czy sytuację wykonawców firma weryfikuje swoje założenia, to nie przewiduje zmian, jeśli chodzi o realizację strategicznych projektów w ramach Programu Megainwestycji. To kluczowe projekty i w najbliższych latach będą stanowić o rozwoju.  

Program Megainwestycje PERN obejmuje: 

- budowę pięciu zbiorników na ropę naftową w Terminalu Naftowym Gdańsk (trzy – każdy o pojemności 100 tys. m3, dwa o pojemności 45 tys. m3 każdy – cztery zbiorniki już ukończone)

- rozbudowę parku zbiornikowego w Bazie Gdańsk – ukończona (2 zbiorniki po 100 tys. m3)

- rozbudowę baz paliw (I etap 128 tys. m3, II etap, obecnie realizowany - 222 tys. m3, III etap – przygotowywany projekt)

- rozbudowę rurociągu paliwowego Boronów-Trzebinia

- budowę II nitki rurociągu pomorskiego (Gdańsk-Płock)

Dodatkowo PERN poprawia jakość obsługi klientów, m. in. poprzez budowę instalacji dozowania biokomponentów, modernizację frontów autocysternowych, modernizację frontów kolejowych, modernizację systemów automatyki baz paliw i ropy. Więcej o tym napisaliśmy tu: Magazyny i bazy paliw PERN. 

Mimo, że epidemia bezpośrednio wpływa na sytuację podmiotów uczestniczących w projekcie, w tym organów administracji publicznej czy wykonawców, to „dokładamy wszelkich starań, by optymalizować terminy finalizacji naszych projektów” – zapewnia spółka. 

Aby ten proces ułatwić, PERN wprowadził pakiet antykryzysowy dla wykonawców robót budowlanych. Umożliwia on m. in. szybsze rozliczanie wykonanych prac, łatwiejszą procedurę aktualizacji harmonogramów rzeczowo-finansowych, przejęcie przez PERN przedpłat za maszyny i urządzenia potrzebne do wykonania umowy.

Jak oceniają analitycy Banku Pekao S.A. w raporcie opublikowanym pod koniec sierpnia 2020 r., spółki Skarbu Państwa mają potencjał, aby odegrać szczególną rolę w czasie kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19. Firmy państwowe działają stabilizująco na funkcjonowanie strategicznych obszarów gospodarki i mogą przyczynić się do szybszego wychodzenia z recesji – uważają eksperci. Duże inwestycje prowadzone przez podmioty z udziałem Skarbu Państwa napędzają gospodarkę, utrzymują i tworzą miejsca pracy, zapewniają stabilne przychody do budżetu państwa. 

BG 


Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka