92 obserwujących
542 notki
1461k odsłon
  1035   0

Sukcesy rosyjskiej dyplomacji po Helsinkach

image

Po spotkaniu Trump – Putin w Helsinkach, rosyjska dyplomacja osiąga kolejne sukcesy:

1. Senat Stanów Zjednoczonych prawie jednomyślnie przyjął rezolucję zakazującą administracji wprowadzenia w życie propozycji Putina w sprawie współpracy między organami ścigania Rosji i Stanów Zjednoczonych.

2. Sześć(!) nowych sankcji wobec Rosji wprowadzono pod obrady Kongresu USA.

3. Zostało przyjęte bardzo twarde specjalne oświadczenie Departamentu Stanu w sprawie nieuznania przyłączenia Krymu do Rosji.

4. Ogłoszono o udzieleniu Ukrainie pomocy wojskowej przez Pentagon w wysokości 200 mln USD.

Od czasu spotkania rosyjskiego i amerykańskiego prezydenta Władimira Putina i Donalda Trumpa w Helsinkach 16 lipca, amerykańscy ustawodawcy złożyli sześć ustaw zawierających sankcje gospodarcze i inne wobec Rosji. Ostatnia z nich, i najpoważniejsza, została przedstawiona w Kongresie w czwartek, 2 sierpnia.

Oto 5 lipcowych projektów ustaw:

1. Sankcje przeciwko Nord Stream 2 (Countering Russian Power Plays Act).

Autorem jest demokrata Jared Huffman, datą złożenia jest 16 lipca.

Przewiduje ona nakładanie sankcji na firmy i osoby zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream-2. Według Huffmana projekt tego rurociągu jest tworzony w celu utrwalenia statusu Rosji jako głównego gracza na europejskim rynku gazu, gdzie jest zagrożona "stabilność energetyczna amerykańskich sojuszników w Europie".

2. Sankcje wobec instytucji finansowych Rosji z powodu działań na Ukrainie (Punishing Continued Occupation of Ukraine Act)

Autor - członkowie Izby Reprezentantów demokrata Steve Cohen i republikanin Ted By, data złożenia projektu 18 lipca.

Autor projektu chce zobowiązać prezydenta do nałożenia sankcji na co najmniej trzy z siedmiu największych rosyjskich organizacji finansowych, jeśli Moskwa naruszy porozumienia z Mińska dotyczące rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Proponowana lista obejmuje Vnesheconombank, Sbierbank, VTB, Gazprombank, Bank of Moscow, Rosselkhozbank i Promsvyazbank.

3. Sankcje wobec amerykańskich firm informatycznych promujących cenzurę w Rosji (CPR for Russian Civil Society Act  )

Autor jest członkiem Izby Reprezentantów USA, demokrata Adriano Espaillat, datą złożenia wniosku jest 18 lipca.

Espaillat proponuje nakładanie sankcji na czołowe firmy IT w Stanach Zjednoczonych, dostarczając Rosji sprzęt, który pozwala władzom cenzurować i naciskać "działaczy społecznych". Ustawa zawiera także postanowienia dotyczące wprowadzenia kar pieniężnych przeciwko firmom i osobom fizycznym zaangażowanym w wysyłanie wojsk rosyjskich do Syrii i na Ukrainę. Inicjatywa przewiduje również rozszerzenie dialogu obywatelskiego między USA i Rosją.

4. Zestaw środków zapobiegających rosyjskiej ingerencji w wyborach (Secure America from Russian Interference Act of 2018)

Autorem jest demokrata Steny Hoyer i 37 innych kongresmanów, datą złożenia wniosku jest 19 lipca.

Proponuje się zobowiązać władze wykonawcze Stanów Zjednoczonych do podjęcia szeregu środków w celu wzmocnienia infrastruktury wyborczej w kraju. Ustawa zawiera także inicjatywy mające na celu identyfikację ukrytych kanałów finansowych, zgodnie z którymi Moskwa dystrybuuje środki na cele polityczne.

5. Ustawa zobowiązująca administrację USA do realizacji sankcji „Act Magnickiego” (A bill to <…> ensure appropriate congressional review and the continued applicability of sanctions under the Sergei Magnitsky Rule of Law Accountability Act of 2012)

Autorzy - Senatorowie Benjamin Cardin i Elizabeth Warren demokraci oraz John McCain republikanin, data wprowadzenia – 25 lipca.

W projekcie ustawy proponuje się konsolidację gwarancji wykonania sankcji przeciwko Rosji z powodu śmierci prawnika Siergieja Magnickiego z Herminage Capital Management w 2012 roku.

Najpoważniejszy pakiet sankcji wobec Rosji to projekt wprowadzone w dniu 2 sierpnia i nazywany „The Defending American Security from Kremlin Aggression Act of 2018 (DASKAA)”, czyli „Ustawą o ochronie bezpieczeństwa USA przed agresją Kremla” (DASKAA).

Jej autorami są: demokrata zastępca przewodniczącego senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, Robert „Bob” Menendez i członek tej komisji, republikanin Lindsey Graham. Jako współautorzy dołączyli do nich republikanie - senatorowie John McCain i Cory Gardner. Pełny tekst projektu nie został jeszcze opublikowany, ale strona internetowa Grahama zawiera jego krótkie podsumowanie .

Ustawa zakłada:

- nałożenie na USA obowiązku popierania NATO,

- uniemożliwienie USA wyjścia z NATO bez zgody 2/3 senatorów,

- zbędne urządzenia wojskowe mają być przekazywane europejskim sojusznikom,

- autorzy projektu ustawy uważają za konieczne utworzenie departamentu gospodarki cyfrowej i cyberbezpieczeństwa w Departamencie Stanu (w lutym tego roku ówczesny Sekretarz Stanu Rex Tillerson wezwał już do utworzenia takiego oddziału, ale jak dotąd nie ma go). Senatorowie chcą również dać Ministerstwu Sprawiedliwości USA prawo do zamykania wszelkiej cyfrowej infrastruktury, która może być wykorzystywana do nielegalnych celów,

Lubię to! Skomentuj42 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka