0 obserwujących
395 notek
159k odsłon
  1032   0

Druzgocące skutki "Rospudy"

Pojawiają się właśnie pierwsze (bardzo opóźnione) próby formalnego przeciwdziałania    klarownie druzgocącym dla rozwoju cywilizacyjnego Polski północno-wschodniej efektom zamieszania rozpoczętego tzw. sprawą Rospudy.

W sytuacji gdy obecnie rządowe centralne służby drogowe - opracowują taką zmianę układu dróg ekspresowych i autostrad, która - jak sadzę  wynika to  z uwag zamieszczonych poniżej : 

a) efektywnie    likwiduje podstawowe zręby dotychczasowego układu transportowego na Podlasiu,

b) praktycznie odcina jedyne polskie duże miasto od Gdańska po Lublin - trzystutysięczny Białystok -   od europejskiej sieci TEN-T ,

c) oraz prowadzi do praktycznego wyłączenia województw wschodnich z ruchu paneuropejskiego na kierunku północ –południe,

marszałek województwa podlaskiego wystosował ostatnio apel w tej sprawie do premiera Tuska.

Jak podaje bowiem rzecznik marszałka:„Zmiany w przewidywanym dotychczas przebiegu głównych dróg krajowych byłyby skrajnie niekorzystne dla naszego regionu, odcinając jego znaczne obszary od świata" 

Na portalu "4lomza.pl":

o czym:  http://www.4lomza.pl/index.php?wiad=19471

(w podlaskich mediach bowiem znajduje się relatywnie bardzo niewiele informacji na ten temat –tak że można powiedzieć iż nawet panuje nawet na wpół cisza medialna w tej kwestii) znalazły się fragmenty apelu marszałka województwa podlaskiego do premiera Donalda Tuska .

Czytamy tam m.in.:  Z zaniepokojeniem przyjąłem informację o planowanych na terenie województwa podlaskiego zmianach, dotyczących przyjętego obecnie układu dróg krajowych. Zmiany te dotyczą połączeń ekspresowych S-8 oraz S-19, będących elementem planowanego szlaku tranzytowego Via Baltica oraz Via Carpatia.

Drogi S-8 oraz S-19 należą do głównych dróg na terenie województwa podlaskiego. Stanowią one część układu komunikacyjnego łączącego Białystok z Warszawą, ogólnopolskim i europejskim układem komunikacyjnym oraz stanowią podstawę tranzytowego układu dróg regionu i kraju.

Jednocześnie droga Via Baltica położona jest w obrębie Transeuropejskiego Korytarza Transportowego, pozwala to na połączenie województwa podlaskiego z ważnymi centrami przemysłowymi i handlowymi z krajów Bałtyckich.

Zmiana koncepcji połączeń ekspresowych wywoła negatywne konsekwencje dla perspektyw rozwojowych zarówno dla stolicy województwa Białegostoku, jak i całego regionu [....]

Prowadzenie przebiegu drogi Via Baltica w nowym kształcie, przy budowie Via Carpatii bez odcinka północnego drogi S 8 (Białystok – Budzisko) powoduje przesunięcie ruchu tranzytowego bezpośrednio w kierunku zachodnim Europy i marginalizację obszaru wschodniej i południowo-wschodniej Polski (jako „odsuniętych” od głównego układu komunikacyjnego)

W konkluzji Marszałek kończy wystąpienie do premiera RP gorącą prośbą o zrezygnowanie   z opracowywanej- rozpoczętej „ sprawą Rospudy”   zmiany przebiegu Ten-T / Via Baltica”

W tej sytuacji jednak napływają   nowe niepokojące i znamienne fakty.

O czym:  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090731/BIALYSTOK/857315544

Dnia 31 lipca 2009 roku Zarząd Województwa Podlaskiego zdecydował bowiem – po uprzednim zablokowaniu budowy lotniska w samym Białymstoku – iż port lotniczy zostanie przesunięty w kierunku zachodnim, pod Tykocinem.

Sądzić można, iż  obecnie realizowane przesunięcie lotniska w kierunku zachodnim - o ile wiem popierane przez pewne kręgi ministerialne -  umożliwić może,  ale oczywiście nie musi, opisywane powyżej i w pełni   niezgodne z Traktatem Akcesyjnym RP do UE (vide: Dziennik Urzędowy WE z IX 2003) planowane przesuniecie korytarza transportowego UE TEN-T nr 1 /Via Baltica na zachód,a w konsekwencji i w perspektywie postępującą skansenizację Białegostoku i regionu.

Zablokowanie rozwoju TEN-T i planowana zmiana układu dróg ekspresowych i autostrad, grozi według mnie powstaniem na Podlasiu   druzgocącej zapaści cywilizacyjnej, której fatalnych skutków nie dałoby się odrobić przez pokolenia.

 

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale