Blog
Z głową
Czesław Bielecki
Czesław Bielecki Architekt, publicysta.
6 obserwujących 16 notek 24633 odsłony
Czesław Bielecki, 15 maja 2017 r.

Pojęcie o pojęciu

424 9 0 A A A

Obserwując publiczne debaty mam nieodparte wrażenie, że brak w nich często już nie tylko pojęcia o wyobrażeniu, czym jest własność, prawo, wolność, demokracja, sprawiedliwość. Brak pojęcia o pojęciu.

Po debacie zatytułowanej "Ekonomia myślenia" (na temat mojej książki "Głowa. Instrukcja użytkowania") w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym prezes, prof. Elżbieta Mączyńska, namawiała mnie, żebym napisał słownik pojęć Bieleckiego. Biłem się z myślami, czy zadanie nie jest zbyt ambitne na mój inżynierski umysł. Ale skoro kiedyś odkryłem, że Polacy kłócą się częściej, gdy rozmawiają po polsku, może warto przynajmniej spróbować opracowania słownika pojęć względnie jednoznacznych, a bezwzględnie użytecznych.

Nie chodzi tylko o wymienione na wstępie pojęcia z najwyższej półki, dodając do nich np. słowa takie jak "opozycja", "administracja" czy "sądy". Jest jeszcze: salon, teatr, miasto, barbarzyńcy, cywilizacja, stereotypy, statystyka, ulica, agenda, pieniądz, czas. A propos tych ostatnich. Twierdzę, że czas jest pieniądzem polityki. Skądinąd nikt i za żadne pieniądze nie kupi sobie straconego czasu, o czym zapominają kolejni rządzący.

O tym, czym była opozycja w latach 70. jeszcze przed "Solidarnością" i jak wyglądały nasze debaty pod okiem i uchem SB mówimy w filmie o Salonie Walendowskich. Niech oglądają ci, co chcą mieć  pojęcie o pojęciu, czym jest wolność bezprzymiotnikowa i ponadczasowa. Ta, która jest w nas. Lub jej nie ma, bo chcemy dostać paszport do lepszego świata.

Link do filmu "Salon":

https://www.youtube.com/watch?v=m7XI_jKgnNM&t=31s


Czesław Bielecki

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

http://www.bielecki.pl/ http://www.dim.com.pl/

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Nie twierdzę, że praca nad naszym charakterem społecznym ( ten termin Ericha Fromma wydaje...
  • Przeczytałem przywołane przez Pana artykuły. W Kanadzie nikt nie zaprzecza, że pewna skala...
  • Nie rozumiem polemicznego tonu. Zgadzam się, że pod koniec ma się realizować sprawiedliwość...

Tematy w dziale Rozmaitości