4 obserwujących
355 notek
150k odsłon
301 odsłon

Globalne wykorzystanie arktycznego metanu

Wykop Skomentuj1

Metan jest gazem nadającym się do wykorzystania energetycznego. Jego zasoby są znaczne, ale jeszcze nie posiadamy technologii pobierania go ze środowiska. Jest to gaz powstający w wyniku rozkładu masy organicznej. Ponieważ taki rozkład odbywa się bez dostępu tlenu, warunki środowiska mogą ograniczyć uwalnianie się tego gazu do atmosfery.

Okazuje się, że arktyczne wody mogą w sobie zawierać ogromne ilości tego gazu uwięzione w jego "bombelkach" z uwagi na wieczną zmarzlinę...


image

https://nt.interia.pl/technauka/news-arktyczny-metan-niebezpieczniejszy-niz-nam-sie-wydawalo,nId,3270795


W chwili obecnej, z uwagi na topnienie tej wiecznej zmarzliny arktyczny metan uwalnia się do atmosfery  wzmaga efekt cieplarniany znacznie bardziej, niż dwutlenek węgla. Gdyby tak udało się przykryć te obszary odpowiednio dużym "kocem", wtedy uwalniające się z wody pęcherze metanu można by gromadzić w specjalnych zbiornikach a następnie wykorzystywać do celów przemysłowych.

Na szczęście te pokłady w dużej części znajdują się w sowieckiej strefie wpływów i prawdopodobnie żadni specjaliści od ekologii nie będą w stanie przeszkadzać tam w pozyskaniu metanu do celów energetycznych.

Można tu przytoczyć słowa Wojciecha Cejrowskiego na temat wykorzystywania zasobów przyrodniczych. Ponieważ zasoby ropy naftowej za jakiś czas wyczerpią się, już teraz poza gazem ziemnym rozpoznajemy ogromne pokłady owego metanu. W odróżnieniu od gazu w łupkach, metan w środowisku arktycznym nie wymaga rozdrabniania złoża. Wystarczy je nieco ogrzać, by uwolnić zgromadzony tam gaz...

Wygląda na to, że nieznane zasoby złóż naturalnych skrywają przed nami jeszcze wiele tajemnic.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie