Blog Rzecznika Praw Obywatelskich Blog Rzecznika Praw Obywatelskich
440
BLOG

Poseł z wyrokiem?

Blog Rzecznika Praw Obywatelskich Blog Rzecznika Praw Obywatelskich Polityka Obserwuj notkę 46

Na internetowej stronie Sejmu RP wisi już tekst Konstytucji z najnowszą poprawką, a więc w pełni aktualny. W dążeniu do tej aktuaności ktoś nawet zawarł na owej stronie informację, że to stan uwzględniający zmiany z... 21 października 2009 (!). Tegoroczna nowelizacja wprowadziła do ustawy zasadniczej nowy ustęp 3 w art. 99: 

Wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.
 
To temat warty osobnej dyskusji. Są państwa, które pozostawiają takie kwestie wyborcom i do parlamentu wybrany zostać może nawet ktoś, kto odsiaduje w więzieniu wyrok dożywocia. Są kraje demokratyczne, które jednak bierne prawo wyborcze ograniczają z powodu karalności.
 
Bardzo jestem ciekaw Państwa opinii. Czy słuszne jest pozbawienie prawa kandydowania do parlamentu osób prawomocnie skazanych? A jeśli tak – to za jakie przestępstwa? Wyłącznie umyślne i ścigane z urzędu, jak w obecnej Konstytucji? Czy może trzeba ten katalog rozszerzyć? A może przeciwnie, powinien być ograniczony? Wydaje się, że nie każde przestępstwo należące do kategorii zawartej w Konstytucji jest czynem hańbiącym, który sprawia, że sprawca staje się niegodny sprawowania mandatu posła lub senatora.
 
Tyle o parlamentarzystach. Proszę także o opinie, jakie inne funkcje publiczne obejmować powinien taki zakaz. Czy każdy funkcjonariusz publiczny, w administracji państwowej lub samorządowej, powinien legitymować się niekaralnością?
 
PS. Przypominam o moim zaproszeniu na piątkowe spotkanie z blogerami poświęcone Konstytucji –proszę kliknąć po szczegóły.
 

Nie ma praw i wolności bez sprawnie funkcjonujących instytucji państwa prawnego - tak jak nie ma silnego państwa, bez wolnych obywateli. Nie ma wolnych obywateli bez społeczeństwa obywatelskiego, które promuje cnoty obywatelskie i poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne. Tego rodzaju państwo jest warunkiem rozwoju jednostki, jest niezbędnym komponentem siły narodu i konkurencyjności kraju na arenie międzynarodowej. dr Janusz Kochanowski Zapis video ze spotkania Blogerów z Rzecznikiem Praw Obywatelskich ZŁÓŻ WNIOSEK DO RZECZNIKA ZŁÓŻ WNIOSEK W CZYIMŚ IMIENIU Ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich Poznaj swoje prawa z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Obchody Dnia Praw Człowieka w Polsce Dni Otwarte Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem FAQ - Najczęściej zadawane pytania Nieodpłatna pomoc prawna w Polsce

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (46)

Inne tematy w dziale Polityka