Społeczna odpowiedzialność firm w czasach pandemii

Ambulans przed jednoimiennym szpitalem zakaźnym. Fot. PAP
Ambulans przed jednoimiennym szpitalem zakaźnym. Fot. PAP
Wykop Skomentuj9

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo niezmiennie i niezależnie od okoliczności zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polsce i Polakom. Oprócz realizacji swoich podstawowych zadań PGNiG udziela pomocy w walce z wirusem administracji publicznej i lokalnym społecznościom.

Grupa PGNiG jest liderem na rynku gazu ziemnego. Nieprzerwanie dostarczając tani, bezpieczny i ekologiczny gaz ziemny, w istotny sposób przyczynia się do rozwoju polskiej gospodarki. Jednocześnie wywiera pozytywny wpływ na jakość życia klientów indywidualnych, którzy na co dzień korzystają z „błękitnego paliwa”.


PGNiG jest również jednym z największych pracodawców w Polsce, a kilka tysięcy pracowników – wiertników, górników naftowych, geofizyków, geologów i serwisantów – pracuje w terenie. Spółka od dawna konsekwentnie stawiała na zacieśnianie więzi z lokalnymi społecznościami z regionów, w których prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą. A w czasie obecnego kryzysu epidemicznego jeszcze mocniej skoncentrowała się na tym obszarze działań.

– Zawsze byliśmy blisko ludzi, zwłaszcza mieszkańców miejscowości, w których nasza spółka ma swoje oddziały. Wspieraliśmy i nadal wspieramy inicjatywy sportowe i kulturalne, włączamy się w lokalne działania edukacyjne. Traktujemy te społeczności jak naszych sąsiadów, tam mieszkają nasi pracownicy i ich rodziny. W tak trudnym okresie czujemy jeszcze większą odpowiedzialność za otoczenie, w którym żyjemy – deklaruje Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. – Jesteśmy świadomi naszej ważnej roli w społecznościach lokalnych, a kwestie odpowiedzialności społecznej są zakorzenione w naszym systemie wartości – dodaje.

Ponad 6,5 mln dla szpitali

W obliczu pandemii koronawirusa PGNiG skierowało pomoc tam, gdzie jest ona teraz szczególnie potrzebna – do najbardziej potrzebujących szpitali. Wsparcie finansowe zostanie przez nie przeznaczone na zakup niezbędnego sprzętu ratującego życie oraz środki ochrony personelu medycznego. Dodatkowo niektórym potrzebującym placówkom medycznym PGNiG przekazało sprzęt medyczny w postaci m.in. respiratorów. Spółka realizuje w ten sposób ideę społecznej odpowiedzialności biznesu. Jej odzwierciedleniem jest dewiza przyświecająca wszystkim jej działaniom - „Jesteśmy blisko Ciebie”.

Dotychczas na pomoc dla szpitali w Warszawie, Łańcucie i Lublinie – udzielaną wspólnie z Ministerstwem Aktywów Państwowych – spółka przeznaczyła ponad 4 mln zł.

Dodatkowe 2,5 mln zł w formie wsparcia finansowego i sprzętu medycznego trafiło do placówek służby zdrowia w miejscowościach i regionach, gdzie PGNiG prowadzi swoją działalność m.in. poszukiwawczo-wydobywczą – w Zielonej Górze, Ostrowie Wielkopolskim, Kościanie, Dębnie, Świebodzinie, Sanoku, Jaśle, Toruniu, Łomży, Cieszynie, Wołominie, do Wojskowego Instytutu Medycznego, a także do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Te dwie ostatnie placówki medyczne zlokalizowane są w bliskim sąsiedztwie centrali PGNiG na warszawskiej Woli. – Było dla nas oczywiste, że nasze wsparcie powinno dotrzeć przede wszystkim tam, gdzie mamy sąsiadów, z którymi łączą nas szczególne relacje, oraz gdzie żyją nasi pracownicy, ich rodziny i bliscy. Codziennie ciężko pracujemy na bezpieczeństwo Polaków – uzasadnia Jerzy Kwieciński. Łączna wartość pomocy ze strony PGNiG dla służby zdrowia przekroczyła dotychczas 6,5 mln zł. Spółka zamierza kontynuować wsparcie placówek medycznych, dostosowując je do zmieniających się potrzeb.


Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę

Co o tym sądzisz?