0 obserwujących
63 notki
56k odsłon
1161 odsłon

W biznesie trzeba budować kapitał społeczny

Program edukacyjny "Być jak Ignacy” organizowany przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Program edukacyjny "Być jak Ignacy” organizowany przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Wykop Skomentuj3

Prawie 1600 szkół zgłosiło się do tegorocznej edycji programu „Być jak Ignacy”, a Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza objęła nim już ponad 120 tys. uczniów.

„Jako jedno z największych i najstarszych przedsiębiorstw w Polsce prowadzimy naszą działalność biznesową w wielu lokalizacjach w kraju i za granicą. Świadomi oddziaływania na społeczności skupione wokół naszych inwestycji, od lat dążymy do budowania trwałych relacji i podejmowania współpracy z naszymi interesariuszami, także na poziomie lokalnym i regionalnym” - deklaruje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. I rzeczywiście oprócz swojej podstawowej działalności - wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej - podejmuje działania w szerokim rozumieniu społecznej odpowiedzialności biznesu. I nie chodzi tu tylko na przykład o opiekę i wsparcie muzeów gazownictwa w Warszawie i Paczkowie. 

Być jak Ignacy

Flagowy program społeczny spółki realizowany przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza to wspomniany już edukacyjny projekt „Być jak Ignacy”. Jego popularno-naukowy charakter ma przybliżyć uczniom postać nie tylko Łukasiewicza, pioniera przemysłu naftowego, ale także innych wybitnych ludzi polskiej nauki (w czwartej edycji programu są to m.in. lekarka Stanisława Adamowiczowa i muzyk-wynalazca Józef Hofman).

Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych. W każdej edycji dzieci mają do dyspozycji interaktywne pomoce naukowe, nauczyciele – scenariusze zajęć do wykorzystania podczas lekcji, a szkoły biorą udział w konkursie z nagrodami.


Rozgrzewamy polskie serca

Inną inicjatywą Fundacji PGNiG jest program „Rozgrzewamy polskie serca”. Jego kolejne odsłony pomagają krzewić pamięć o bohaterach polskiej niepodległości, w szczególności kombatantach i powstańcach warszawskich. W przeszłości Fundacja zaangażowała się w finansowanie produkcji filmowych dotyczących żołnierzy wyklętych. Wsparcie dla powstańców warszawskich obejmuje także dofinansowanie rachunków za gaz w ramach akcji „rachunek wdzięczności”, a w czasie pandemii koronawirusa dostarczanie im paczek żywnościowych. PGNiG sponsorowało też modernizację multimedialnej ekspozycji „Niemcy w Warszawie” w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Poznaj górnika naftowego 

W ramach akcji „Górnik w przedszkolu” z dziećmi spotykają się górnicy naftowi z oddziałów PGNiG. Przedstawiciele gazowego koncernu pracujący na co dzień przy wydobyciu gazu ziemnego i ropy naftowej odwiedzają przedszkola i szkoły w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, w Lubuskiem i na Podkarpaciu, czyli wszędzie tam, gdzie PGNiG prowadzi działalność wydobywczą. Opowiadają dzieciom, jak wygląda wydobycie ropy naftowej i gazu oraz kim był Ignacy Łukasiewicz. Na pamiątkę każdy mały uczestnik wizyty otrzymuje papierową czapkę górniczą, czyli czako. Chętni mogą przymierzyć to prawdziwe, a także policzyć guziki na czarnym górniczym mundurze zakładanym przez przedstawicieli branży głównie przy okazji Barbórki, czyli 4 grudnia. 

PGNiG lokalnie

Oddziały terenowe gazowej spółki angażują się także w organizację i współfinansowanie lokalnych imprez kulturalnych i edukacyjnych, festiwale nauki, zawody sportowe, wspierają szkoły, kluby sportowe i lokalne stowarzyszenia. Cyklicznie organizują także akcje krwiodawstwa.

Wsparcie otoczenia i społeczności lokalnych jest jednym z priorytetów firmy. Współpraca z organizacjami i instytucjami na terenach, gdzie prowadzi działalność należy do najważniejszych zadań odpowiedzialnego i zrównoważonego biznesu. PGNiG stara się uczestniczyć w wydarzeniach lokalnych zarówno poprzez wsparcie o charakterze społecznym, jak i marketingowym.

Pracownicy kopalń często aktywnie uczestniczą i pomagają w oddolnych inicjatywach społecznych. Firma chce być przez to postrzegana jako dobry sąsiad, współuczestniczący w życiu społeczności lokalnych. Wartość dodana jaką niesie za sobą wsparcie i współpraca jest niemierzalna i przynosi korzyści obu stronom w perspektywie długoterminowej.


Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka