0 obserwujących
39 notek
37k odsłon
1315 odsłon

PGNiG podzieli się zyskiem. Pół miliarda złotych dywidendy

Centrala PGNiG przy ul. Marcina Kasprzaka w Warszawie. Fot. PGNiG
Centrala PGNiG przy ul. Marcina Kasprzaka w Warszawie. Fot. PGNiG
Wykop Skomentuj15

0,09 zł na akcję – tyle dostaną w przyszłym miesiącu akcjonariusze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Czerwcowa decyzja walnego jest zgodna z rekomendacją zarządu.

Dniem dywidendy jest 20 lipca, wypłata planowana na 3 sierpnia pochłonie dokładnie 520,05 mln zł i będzie jedną z najniższych wypłaconych przez koncern w ostatnich latach (dla przypomnienia ubiegłoroczny zysk netto jednostki dominującej wyniósł 1,75 mld zł). Dla porównania w 2019 roku dywidenda za 2018 rok była dokładnie dwa razy wyższa, bo wyniosła 18 groszy na akcję i pochłonęła ponad miliard złotych, co stanowiło nieco ponad 30 proc. skonsolidowanego zysku. Przy czym strategia gazowej grupy na lata 2017-2022 przewiduje wypłatę do 50 proc. skonsolidowanego zysku netto właśnie w postaci dywidendy. 

– PGNiG ma solidne fundamenty biznesowe. Jesteśmy spółką dywidendową, a akcjonariusze liczą na skorzystanie z zysków wypracowanych przez firmę, w którą zainwestowali. Chcemy być dla nich pod tym względem atrakcyjną spółką. Mimo obecnej trudnej sytuacji makroekonomicznej możemy sobie pozwolić na wypłatę dywidendy– skomentował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Zarząd firmy zarekomendował akcjonariuszom przeznaczenie na dywidendę ponad pół miliarda złotych.  

Dla porównania, jak również informował prezes Kwieciński, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakłada, że nakłady inwestycyjne w 2020 r. przekroczą poziom osiągnięty w 2019 r., czyli 6,6 mld zł.

To oznacza, że spółka jest w dobrej kondycji finansowej mimo kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Dostrzegają to również agencje ratingowe. EuroRating, jak podał na początku lipca portal Money.pl, zmienił perspektywę ratingu kredytowego Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) na pozytywną ze stabilnej. Sam rating został utrzymany na poziomie BBB+. 

Agencja pozytywnie ocenia utrzymującą się od długiego czasu dobrą sytuację finansową PGNiG. Jak argumentowano spółka w ostatnich latach utrzymywała niski poziom zadłużenia i bezpieczną strukturę finansowania, dobrą sytuacją płynnościową oraz stale dodatnią (choć dość zmienną) rentowność. Z punktu widzenia oceny ryzyka kredytowego do czynników pozytywnych agencja zalicza także umiarkowane wypłaty dywidend dla akcjonariuszy. 

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo od lat dzieli się zyskiem ze swoimi akcjonariuszami, wśród których dominującym pozostaje Skarb Państwa. Ale są wyjątki. W 2017 roku dywidenda za 2016 r. wynosiła 0,2 zł na akcję, ale już z kolei w 2018 r. decyzją walnego (czyli przede wszystkim głosami Skarbu Państwa) zdecydował o zatrzymaniu zysku w spółce.


Otwartym pozostaje pytanie, co stanie się z dywidendą w przyszłym roku, ponieważ nie wiadomo jeszcze do końca, jak silny wpływ na wyniki finansowe będzie miała pandemia koronawirusa. Dobrą wiadomością finansową, która przełoży się na wynik netto, jest fakt, iż rosyjski Gazprom przelał już ok. 1,5 mld zł na konto polskiej spółki z tytułu przegranej Rosjan w międzynarodowym arbitrażu. 

KB


Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka