0 obserwujących
100 notek
76k odsłon
263 odsłony

Samorządy korzystają z obecności PGNiG na ich terenie

Kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów. Fot. PGNiG
Kopalnia ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów. Fot. PGNiG
Wykop Skomentuj9

Dochody podatkowe samorządów, w których PGNiG prowadzi działalność wydobywczą, są o 9 proc. wyższe niż w innych gminach.

Opłaty i podatki, które PGNiG płaci gminom z tytułu eksploatacji ropy i gazu, mają wpływ na lokalną aktywność gospodarczą i społeczną. Dla wielu gmin, zwłaszcza tych mniejszych, jest to istotna pozycja w budżecie, pozwalająca sfinansować inwestycje w edukację, sport, rekreację, kulturę. Korzystają na tym mieszkańcy.

- Czujemy odpowiedzialność za społeczności lokalne. Wyrazem tej postawy było m. in. wsparcie, jakiego udzieliliśmy w okresie epidemii instytucjom medycznym w miejscowościach, w których prowadzimy działalność. Jednak już sam fakt eksploatacji złóż ropy i gazu przez PGNiG przyczynia się do rozwoju lokalnych społeczności. To dla nas ogromna satysfakcja – mówi Paweł Majewski, prezes PGNiG. O zaangażowaniu PGNiG w walce z epidemią COVID-19 w Polsce pisaliśmy już na blogu, np. tu: Kolejna pomoc PGNiG dla placówek medycznych.

O tym, jak działalność wydobywcza ropy naftowej i gazu ziemnego PGNiG wpływa na kondycję finansową samorządów, na terenie których funkcjonuje, można przeczytać w raporcie „Wspólne korzyści, wspólny rozwój”, który na zlecenie PGNiG przygotował ośrodek analityczny SpotData.

Wynika z niego, że głównym źródłem dochodów, jakie otrzymują samorządy z działalności PGNiG, są opłata eksploatacyjna, podatek od nieruchomości związany z instalacjami wydobywczymi oraz część podatku CIT, który trafia do gmin, w których zlokalizowane są zakłady spółki. Co roku z tego tytułu PGNiG płaci samorządom ok. 200 mln złotych. Pieniądze te trafiają do ok. 190 gmin, 70 powiatów i 10 województw.


Przychody uzyskiwane przez gminy zależą od skali działalności wydobywczej spółki na ich terenie. Ponad połowa otrzymuje co roku ponad 230 tys. zł, co stanowi roczny koszt edukacji 25 uczniów szkoły podstawowej. W przypadku 10 proc. gmin kwota rocznych dochodów od PGNiG przekracza 1,7 mln złotych, co pozwala utrzymać dwie szkoły podstawowe.

Dochody samorządów z działalności PGNiG są stabilne i przewidywalne, co ułatwia planowanie długofalowej polityki inwestycyjnej i podatkowej. Jak wynika z raportu, gminy goszczące PGNiG wydają na edukację i transport ok. 3 proc. więcej w przeliczeniu na mieszkańca niż podobne gminy, w których Spółka nie prowadzi działalności. W przypadku wydatków na kulturę różnica ta wynosi 5 proc. a na sport – ponad 23 procent.

Obecność PGNiG ma szczególnie korzystny wpływ na sytuacją finansową w małych gminach liczących do 5 tysięcy mieszkańców. Tutaj wydatki na edukację w przeliczeniu na mieszkańca są wyższe o prawie 9 proc., w przypadku sportu – prawie o 40 proc. a transportu – aż o 80 proc. w porównaniu do innych, podobnych gmin. Tylko w przypadku wydatków na kulturę różnica jest mniejsza niż w gminach ogółem i wynosi 2,5 procent.

Małe gminy mające dochody z tytułu działalności wydobywczej PGNiG wydają na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca 1265 zł rocznie. To o 20 proc. więcej niż wynosi kwota inwestycji w małych gminach, w których spółka nie prowadzi wydobycia (1052 złotych).


PGNiG w Polsce
Gminy, w których PGNiG płaci podatki związane z działalnością wydobywczą. Grafika: PGNiG


– PGNiG przywiązuje ogromną wagę do społecznej odpowiedzialności swojego biznesu, dlatego sytuacja, w której nasza działalność przynosi korzyści zarówno spółce, jak i jej interesariuszom, jest dla nas powodem wielkiej satysfakcji – mówi prezes Paweł Majewski.

Warto też odnotować, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest jednym z największych w kraju płatników podatków do budżetu centralnego i budżetów lokalnych. W ciągu minionych 10 lat PGNiG zapłaciło do budżetu państwa i budżetów samorządów prawie 39 mld zł podatków i opłat.



Cały raport: Wspólne korzyści, wspólny rozwój. Wpływ działalności wydobywczej PGNiG SA na kondycję finansową samorządów

BG


Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka