Niezależny Blog Fotograficzny Fotovideorynek Niezależny Blog Fotograficzny Fotovideorynek
72
BLOG

Tania makrofotografia w 2021 roku

Niezależny Blog Fotograficzny Fotovideorynek Niezależny Blog Fotograficzny Fotovideorynek Technologie Obserwuj notkę 0

Dzisiaj kilka słów o makrofotografii nazywaną potocznie fotografią zbliżeniową. Wiele osób chce robić zdjęcia makro, ale przeszkodą są dla nich wysokie ceny obiektywów do makrofotografii. Przygodę z makrofotografią można zacząć znaczniej taniej. Na rynku jest kilka dużo tańszych rozwiązań dla początkujących miłośników makrofotografii. Pierwsze to soczewki makrofotografii, drugie to pierścienie pośrednie, trzecie to makrokonwertery czyli układy soczewek makro, czwarte to pierścienie do odwrotnego mocowania obiektywów.

Soczewki makro

Soczewki makro są praktycznie najtańszym rozwiązaniem zarówno do aparatów z wymienną optyką czyli lustrzanek i bezlusterkowców jak do aparatów z nie wymienną optyką czyli aparatów kompaktowych. Cena soczewki zależy od jej średnicy oraz jakości wykonania. Soczewki makro nakręca się z przodu obiektywu, gdzie zwykle nakręca się filtr UV. Przed zakupem soczewki należy zmierzyć średnicę gwintu do mocowania filtrów w obiektywie. Średnicę gwintu do mocowania filtrów można znaleźć w specyfikacji lub instrukcji obsługi obiektywu. Oprócz niskiej ceny podstawową zaletą soczewek makro jest możliwość korzystania z autofokusa w aparacie cyfrowym. Widocznymi wadami soczewek makro są dodatkowe zniekształcenia geometryczne obrazu oraz aberracje chromatyczne. Na rynku są dostępne tanie soczewki makro produkcji chińskiej jak i dużo droższe markowe soczewki makro produkowane przez firmy zajmujące się produkcją aparatów i obiektywów.

Pierścienie pośrednie

Wielu miłośników makrofotografii poleca pierścienie pośrednie jako tanią alternatywę dla obiektywów makro. Pierścienie pośrednie zakłada się pomiędzy korpus a obiektyw. Na rynku są dwa rodzaje pierścieni: przenoszące automatykę ustawiania ostrości oraz ustawienia przysłony oraz pierścienie bez przenoszenia automatyki. Zaletą pierścieni pośrednich jest brak dodatkowych zniekształceń geometrycznych oraz abberacji chromatycznych. Pierścienie pośrednie powinny posiadać taki sam typ bagnetu czyli mocowania obiektywu jaki jest w posiadanym korpusie lustrzanki lub bezlusterkowca. Cena markowych pierścieni pośrednich jest wyższa niż soczewek makro.

Makrokonwertery

Makrokonwertery to układy dwóch więcej lub soczewek makro. W polskich sklepach internetowych są dostępne konwertery firmy Raynox: DCR-150 (4,8 dioptrii), DCR-250 (8 dioptrii), MSN-202 (25 dioptrii), MSN-505 (32 dioptrie). Przygodę z makrokonweterami warto rozpocząć od makrokonwerterów o mniejszej zdolności skupiającej. Makro konwertery można założyć na obiektywy o średnicy filtra od 52 do 67 mm. W czasach lustrzanek analogowych produkowany był Panagor Auto Macro Converter o skali odwzorowania od 1:10 do 1:1. Makrokonwerter Panagora montuje się pomiędzy korpus a obiektyw podobnie jak pierścienie pośrednie. Makrokonwerty Panagor były produkowane z różnymi typami mocowań. Makrokonwertery Panagora można kupić na portalach aukcyjnych z mocowaniem Nikon F, Pentax K a nawet z mocowaniem M42. Podstawową zaletą makrokonwerterów jest dużo mniejsza abberacja chromatyczna niż w przypadku pojedyńczych soczewek.

Pierścień odwrotnego mocowania obiektywu

Najtańszym rozwiązaniem jest pierścień odwrotnego mocowania obiektywu. Warto pamiętać, że przy odwrotnym zamocowaniu obiektywu nie działa automatyka przysłony i autofokus. Przy odwrotnym mocowaniu obiektywu podczas robienia zdjęć makro należy unikać miejsc, gdzie w powietrzu jest dużo kurzu. Warto uważać, aby kurz nie dostał się do wnętrza obiektywu od strony bagnetu, która jest nie osłonięta przy odwrotnym zamocowaniu obiektywu w aparacie. Nie polecamy początkującym amatorom makrofotografii zakupu pierścieni do odwrotnego mocowania obiektywu.

Przygodę z makrofotografią można rozpocząć korzystając z możliwości jakie oferują aparaty kompaktowe posiadające funkcje makro. Przed zakupem takiego aparatu warto jednak poszukać informacji jaką maksymalną skale odwzorowania oferuje dany model aparatu fotograficznego. Jeśli dany aparat kompaktowy posiada w obudowie obiektywu gwint do mocowania filtrów to można podczas fotografowania zwiększyć skalę odwzorowania korzystając z soczewek makro. Minusem tego rozwiązania jest niska jakość obrazu wynikająca z tego, iż aparaty kompaktowe posiadają małe matryce i tanie obiektywy o słabej jakości optycznej. Oczywiście, że profesjonalne obiektywy do makrofotografii oferują wysoką jakość obrazka, ale czy każdy miłośnik makrofotografii potrzebuje na samym początku przygody z makrofotografią profesjonalnego obiektywu do fotografowania w skali makro?

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim

Blog Fotovideorynek

Miłośnicy dobrej fotografii i pasjonaci profesjonalnego sprzętu.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie