foto: materiały prasowe Sony
foto: materiały prasowe Sony
Niezależny Blog Fotograficzny Fotovideorynek Niezależny Blog Fotograficzny Fotovideorynek
132
BLOG

Przełomowy aparat reporterski Sony

Niezależny Blog Fotograficzny Fotovideorynek Niezależny Blog Fotograficzny Fotovideorynek Technologie Obserwuj notkę 2
7 listopada Sony ogłosiło wprowadzenie na rynek trzeciej generacji reporterskiego bezlusterkowca Sony A9 III. Zdaniem producenta Sony A9 III jest przełomowym bezlusterkowcem pełnoklatkowym, który jako pierwszy posiada migawkę globalną. Sony A9 III został opracowany jako hybrydowy aparat reporterski do zastosowań typowo profesjonalnych w fotografii prasowej i sportowej. Bezpośrednimi konkurentami Sony A9 III na rynku bezlusterkowców będą Nikon Z9 oraz Canon R3.

W historii rozwoju technologii cyfrowego obrazowania było kilka przełomów takich jak wprowadzenie matrycy CMOS, opracowanie systemu autofokusa fazowego, wdrążenie produkcji matryc typu BSI CMOS czy zastosowanie sztucznej inteligencji do rozpoznawania twarzy lub oczu. Każda z tych technologii była dużym przełomem w rozwoju aparatów cyfrowych. Dużym przełomem w fotografii cyfrowej było opracowanie bezlusterkowego aparatu cyfrowego, który przewyższał pod kątem wielu parametrów lustrzanki cyfrowe.

Matryca z elektroniczną migawką globalna umożliwia sczytywanie informacji o obrazie z każdego piksela matrycy w tym samym czasie, a nie jak w tradycyjnych matrycach odczytywanie informacji z pikseli linia po linii. Migawki globalne są stosowane w aparatach fotograficznych i kamerach video do fotografowania lub filmowania szybko poruszających się przedmiotów, pojazdów, ludzi, zwierząt bez deformacji (zniekształceń geometrycznych) obrazu wynikających z efektu rolling shutter.

Zdaniem Sony, producenta A9 III, wprowadzenie tego aparatu umożliwia fotografowanie z ogromną szybkością zdjęć seryjnych i uchwycenia akcji niemożliwych do zarejestrowania dostępnymi aparatami cyfrowymi. Sony A9 III posiada zmieniony układ i rozmiar pokręteł i przycisków sterujących zgodnie z sugestiami użytkowników poprzednich wersji tego aparatu. Podstawową różnicą pomiędzy dwiema generacjami Sony A9III a Sony A9II jest zastosowanie innowacyjnej matrycy warstwowej typu stacked CMOS z szybką migawką globalną umożliwiającej między innymi fotografowanie z bardzo krótkimi naświetlania rzędu  1/80000 sekundy. 

Sony A9 III został opracowany jako hybrydowy aparat reporterski do zastosowań typowo profesjonalnych w fotografii prasowej i sportowej. Bezpośrednimi konkurentami Sony A9 III na rynku bezlusterkowców profesjonalnych będą Nikon Z9 oraz Canon R3. Sony A9 III nie posiada migawki mechanicznej w przeciwieństwie do większości  bezlusterkowców i wszystkich lustrzanek cyfrowych i analogowych.

Sony A9 III ma rozbudowane funkcje w zakresie nagrywania video do mediów elektronicznych. Aparat został skonstruowany dla zawodowców i jego cena jest na poziomie profesjonalnego aparatu dla zawodowców.

image

Podstawowe elementy specyfikacji Sony A9 III:

Typ aparatu: reporterski aparat bezlusterkowy

Matryca: pełnoklatkowa warstwowa stacked CMOS

Rozmiar fizyczny matrycy: 36 x 24 mm

Rozdzielczość matrycy: 24.6 MPx

Stabilizacja matrycy: 5 osiowa typu IBIS

Skuteczność stabilizacji: 8 stopni EV

Wizjer elektroniczny: EVF typu OLED o rozdzielczości 9.44 mln punktów

Maksymalna szybkość migawki: 1/80000 sekundy

Maksymalna szybkość zdjęć seryjnych: 120 klatek/s (fps)

Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi w paśmie 5 Ghz

Nagrywanie video: 4K/120 klatek/s

Profile video: SLOG3, S-CINETONE

Gniazda kart pamięci: 2 gniazda kart obsługujące karty pamięci CFexpress oraz kart SD UHS-I/UHS-I/UHS-III

Waga korpusu: 617 gramów

Wymiary korpusu: 136 x 97 x 83 mm

Mocowanie obiektywów: Sony E

Więcej artykułów o sprzęcie fotograficznym>>>Blog Fotovideorynek

#Sony A9 III #następca Sony A9 II #nowy bezlusterkowiec Sony A9 #specyfikacja Sony A9 III

foto: materiały prasowe producenta aparatu (Sony)

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim

Blog Fotovideorynek

Miłośnicy dobrej fotografii i pasjonaci profesjonalnego sprzętu.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie