Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
121
BLOG

Cywilizacja Polska: konieczna zmiana strategii ("epidemicznej")

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Społeczeństwo Obserwuj notkę 7

To co dzieje się na świecie nie jest tylko zawirowaniem; walą się zręby obecnego świata i tylko ludzie mało rozsądni i przepełnieni chciejstwem tego nie zauważają.


Obecny rząd (PiS) zaproponował pakiet pomocowy związany z rzekomą  epidemią - sztucznie wywołaną. Teraz nie ma to znaczenia - skutki nie będą rzekome, a faktyczne i dotkną miliardy ludzi na świecie.

Nie ma się co łudzić -padają zręby tego świata i nie ma żadnej pewności jak on będzie wyglądał "po koronawirusie".


Obecnie można jednoznacznie stwierdzić, że pada finansowa podwalina obecnego systemu. Spadki na giełdach na całym świecie osiągnęły poziom ok. 30 %, ale w przypadku wielu "wiodących" firm ten spadek jest nawet rzędu 75 %.

Można się łudzić, że nastąpi ponowny wzrost. Jest to jednak wątpliwe, gdyż wystąpi efekt domina z racji wzajemnych powiązań kooperacyjnych i zależności społecznych typu: upadek branży turystycznej, to krach w produkcji samolotów, upadek komunikacji i zmniejszenie się rynku paliw itd.


W tej sytuacji nie ma możliwości sfinansowania odbudowy dotychczasowych więzi, gdyż pieniądz (spekulacyjny) utraci swoją wartość, a te branże, które mają szansę się utrzymać nie będą chciały (i mogły) produkować za "papierki" bez wartości.


Sądzę, że konieczna jest zmiana paradygmatów na jakich budowane było społeczeństwo. Solidaryzm społeczny nie może być zaleceniem, a bezwzględnym nakazem. To można uzyskać tylko poprzez "socjalizację" stosunków społecznych, czyli odrzucenie kapitalistycznego liberalizmu. Zysk nie może być wyznacznikiem strategii działania firm - musi się liczyć cel jaki ma być realizowany.


Najłatwiej to przedstawić na przykładzie służby zdrowia. Obecnie oczekuje się i żąda ratowania życia we wszystkich przypadkach i rozlicza SZ z przypadków niewłaściwych działań, bądź zaniechań, które doprowadziły do zgonów lub powikłań.

Trzeba to zmienić na zasadę rozliczania SZ z ILOŚCI URATOWANYCH. Nie da się uratować wszystkich - co i tak jest przecież daremne - nikt nie żyje wiecznie.


Podobnie w sprawach gospodarczych: nie da się zapewnić zaopatrzenia w towary i co do ilości, i co do asortymentu, na obecnym poziomie. Konieczne jest więc określenie priorytetów produkcji tych artykułów, które są niezbędne do przetrwania społeczeństwa.


W przypadku rozwiązań proponowanych przez obecny system pojawią się olbrzymie dysproporcje w dochodach, co może być regulowane tylko przemocą.

Te rozwiązania już były i ich efekt (totalitaryzm obejmujący wszystkie dziedziny życia) też jest oczywisty. Albo bunt społeczny z rewolucją na miarę rosyjskiej z 1917 roku. Tyle, że w szerszym zakresie. Z niewiadomym efektem końcowym.


Drugą możliwością jest odrzucenie obecnego systemu i budowanie egalitarnej Rzeczypospolitej. Polska ma wielkie po temu tradycje i rozwiązania znajdą społeczne poparcie. Wymaga to jednak pełnej jawności i otwartej dyskusji rozwiązań prowadzących do celu, gdyż będą tam też decyzje kontrowersyjne i trudne.


Skutki obecnego kryzysu są obecnie niewyobrażalne dla większości społeczeństwa. Co gorsze - nie da się ich uniknąć. Jedyne, co możemy zrobić to je złagodzić i dać podstawy do odbudowy już w odmiennych okolicznościach.

Rozważania, ale i wstępne decyzje w tej dziedzinie powinny być rozpoczęte już teraz. Czasu jest bardzo mało. Jeśli ten moment przegapimy, to można utracić kontrolę nad dalszym przebiegiem wydarzeń. Strach się bać, co może wyłonić się z chaosu.

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo