Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
90
BLOG

Dopłaty unijne

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Piszę te uwagi z racji braku jakichkolwiek informacji na temat "korzyści" jakie mamy z racji przynależności do UE.


Nie mam dostępu do wiarygodnych danych. Stąd opieram się na szacunkach; wszelkie uwagi korygujące przyjmę z wdzięcznością.


Zatem.

Nasza składka do UE wynosi wg dostępnych danych 1 % PKB. Nasz PKB jest około 2000 mld PLN, czyli składka to ok. 20 mld PLN.


W ramach dofinansowań strukturalnych rolnictwa + środków na infrastrukturę itd. otrzymujemy około 20 mld EU. Czyli około 80 mld PLN. (Jak widać są to dane wyraźnie szacunkowe i obarczone mogą być sporym błędem).

Z tych 80 mld PLN dofinansowań - wg informacji medialnych, nawet 80 % wraca do UE, głównie Niemiec. Czyli netto otrzymujemy 16 mld PLN.

Nawet przyjmując, że margines błędu jest duży, to i tak okazuje się, że to, co otrzymujemy, co najwyżej równoważy naszą składkę.


Do tego dochodzi sprawa tolerowania obcych firm, które działają na naszym terenie. Wolny przepływ kapitału pozwala na spekulacyjne zyski wielu "inwestorów". Zyski banków są opodatkowane w sposób zadziwiająco nikły.

I jeszcze inna kwestia. W sieciach handlowych (z obcym właścicielem i zarządem) są sprzedawane towary produkcji obcej (często gorszej jakości - sprawa niektórych produktów żywnościowych!!!), co przynosi korzyści tamtej gospodarce, gdy polska produkcja jest ograniczana.

Te kwestie, a o wielkości przepływów mogą się wypowiadać specjaliści - mnie te dane nie są dostępne. Niemniej można sadzić, iż są znaczne. (Proszę o uwagi).


Jest jeszcze jedno: zadłużenie, które powstało na skutek manipulacji. Przykładem są banki, które zostały "sprzedane" za kwoty niższe od sum przeznaczonych na ich "restrukturyzację", a które to pieniądze zostały pożyczone w bankach komercyjnych.

Obecnie dług jest już "pełnoprawny" i płacimy zań odsetki, gdy kapitał jest "rolowany".

Te odsetki są umieszczane w budżecie jako "wydatki stałe" i szacuje się je na ok. 50 mld PLN rocznie. Pomijam wiele innych czynników jak choćby sprawę dodruku pieniądza itp.


Pytanie: jaki jest sumaryczny wypływ środków z Polski na rzecz państw UE w porównaniu z uzyskiwanymi dopłatami?

Drugie pytanie: czy jesteśmy kolonią UE?

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka