Blog
Most nad nicością
Partisan gardening
Partisan gardening Zaniepokojony optymista
30 obserwujących 453 notki 747833 odsłony
Partisan gardening, 29 lipca 2017 r.

Czy ojciec Elmara Broka wjeżdżał czołgami do Polski?

2019 83 0 A A A


  Wypowiedź Elmara Broka, że „nie można tak po prostu wjechać czołgami do Polski” -  szukając sposobów na ukaranie Polski za niesubordynację europejską - wiele schematów w niemieckim myśleniu o Europie obnaża. W duszy obowiązkowo pacyfistycznego Niemca jednak ciągle trwa ta pamięć o najazdach przodków. Urodzony w 1946 roku, począł się w roku największej niemieckiej klęski i hańby. Musiał więc w dzieciństwie wiele się nasłuchać o niemieckiej militarnej sile, chwale i upokorzeniu. O powszechnej fascynacji Hitlerem. Opowiadał mi o tej fascynacji stary Niemiec w 1979 roku w Dusseldorfie - szukając usprawiedliwienia grzechów młodości. Hitler młodych zachwycił, pokazał im cel, ideę i wielkość. Zahipnotyzował wszystkich, miliony szły za nim.

  Cywilizowany chrześcijański demokrata Elmar Brok nie może więc zaprzeczyć, że to nie anonimowi faszyści prowadzili wojnę i to nie były polskie obozy koncentracyjne jak to się w niemieckich nawet państwowych mediach potrafi pojawić i uchodzi bezkarnie mimo wyroków polskich sądów. W Europie tylko w głowie Niemca mogło powstać takie skojarzenie - o użyciu czołgów przeciw niepokornym. A już myśleliśmy, że w Unii Europejskiej takie myśli nie mogą się więcej powić. Tutaj  miała być demokracja i dogadywanie się.

  Elmar Brok, lat 71,  europoseł niemal od zawsze, życie zna dobrze a przyciśnięty do muru przyznaje, że na doradzaniu firmom zarabia dodatkowo od 5 do 10 tysięcy euro miesięcznie. Ale byciu lobbysytą zaprzecza. Swoją działalność dla PE nazywa hobby zatem złośliwi nazwali go europejskim hobbystą.

  Czy Elmar Brok się zapędził w swojej wypowiedzi w wywiadzie dla FAZ? Użycie odniesienia do zbrojnej inwazji na sąsiedni kraj nie jest przypadkowe. Przemoc jest na dnie niemieckiej duszy. I z czasem wyłazi z głowy starca, który już nie kontroluje swojej politycznej poprawności, niemal emeryta, który uważa, że jemu już wszystko ujdzie bezkarnie. 

  W wypowiedzi Broka jest zawarta poważna pogróżka. Przypomniał Brok o niemieckim militaryzmie. Wprawdzie armia niemiecka kuleje ale potencjał tego kraju jest ogromny i fabryki niemieckie sprzedają broń i wyposażenie wojskowe na cały świat. Handel bronią to spora część niemieckiego eksportu. Na zbrojeniu świata Niemcy się bogacą.

  Czy Niemcy zapomieli, że przegrali wojnę pierwszą i drugą - wielu nieszczęść światu przysparzając? Teraz mogą przegrać wojnę trzecią prowadzoną wprawdzie bez czołgów ale dyplomatycznie bardzo kiepsko. Szantażowania politycznego Europy zaczną wszyscy mieć po prostu dosyć. 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Próbuję zrozumieć

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Radek.Z  Targowica powoli wychodzi z mody.
  • @syzyf  E, tam...
  • @pink panther  Czekam aż wydawcy chwycą temat w zęby bo to temat na czasie i wszyscy czekamy...

Tematy w dziale Polityka